היפותירוידיזם - אי ספיקה של בלוטת התריס


מאת: דר. דורון נרי, וטרינר

 

בלוטת התריס מצויה לצד קנה הנשימה באזור הצוואר. הבלוטה מפרישה הורמונים האחראיים על מגוון רחב של תהליכים בגוף. ברוב המקרים המחלה מתרחשת עקב הרס איטי והדרגתי של הבלוטה. המחלה נפוצה בכלבים בוגרים, זכרים ונקבות כאחד. הגזעים המועדים הם לברדור,גולדן רטריבר, פינצ'ר, בוקסר, סטר אירי, קוקר ספניאל ושנאוצר, אך רואים את המחלה גם בכלבים מעורבים. בחתולים המחלה אינה נפוצה.

 

סימנים קליניים - בדרך כלל הסימנים הם הדרגתיים כתוצאה מההרס האיטי של הבלוטה. מאחר ולהורמונים המופרשים ע"י הבלוטה יש השפעה על כל מערכות הגוף, גם הסימנים הקליניים יכולים לבוא לידי ביטוי בכל מערכות הגוף כמו הלב, מערכת רבייה, מערכת העצבים, מערכת הדם, עיניים עור ועוד. על פי וטרינרים ושאר מומחים, הסימנים הקליניים הנפוצים ביותר הם בעיות עור הבאות לידי ביטוי בקשקשת, קרחות, דלקות עור, פיגמנט שחור על העור ודלקות אוזניים. בעיות נפוצות נוספות הן השמנה, חולשה כללית, אנמיה וקצב לב נמוך. סימנים פחות נפוצים הם בעיות עצביות, בעיות בשרירים, בעיות במערכת הרבייה ובעיות בעיניים.

 

אבחון – האבחון מתבסס על הסימנים הקליניים. בכל מקרה חשוד יש לבצע בדיקת דם כללית שבה ניתן לראות אנמיה ועליה בשומני הדם (כולסטרול גבוה). הבדיקה הטובה ביותר היא בדיקה ספציפית לרמת ההורמונים המופרשים על ידי הבלוטה. במקרה של מחלה , רמת ההורמון טירוקסין (T4) תהיה מאוד נמוכה, כלומר אין ייצור בכמות מספקת של ההורמון. טיפול הטיפול מתבצע על ידי מתן הורמון סינתטי בכדורים לכל החיים. התרופה נקראת Eltroxin. יש לבצע בדיקת דם אחת לחצי שנה למדידת רמות ההורמון ויעילות הטיפול. ניתן לראות את השיפור במצב העור ועליה ברמת הפעילות תוך 4-8 שבועות.