גוף זר בנחיר האף


מאת: ד"ר ערן גרין - וטרינר

שלג, כלב חמוד וצעיר – לברדור בן שנה וחצי, בריא ואנרגטי בדרך כלל, הגיע עם בעליו למרפאה לבדיקת וטרינר, כשהוא סובל מהתקף התעטשויות חריף שהחל באופן פתאומי כחצי שעה קודם לכן. בדיקה כללית של הוטרינר העלתה שבנוסף לרצף ההתעטשויות הבלתי פוסק, היה דימום קל מהנחיר הימני. שלג נראה היה חסר שקט וברור היה שמשהו מאוד מציק לו. מעבר לכך, הבדיקה הגופנית שערך הוטרינר ד"ר גרין לא העלתה כל ממצא חריג נוסף. לדברי הבעלים הוא וכלבו טיילו יחד בשדה כשלפתע החלו הסימנים. הוטרינר החליט לטשטש את הכלב על מנת לבדוק את חלל האף ביסודיות.לאחר שהכלב טושטש בוצע צילום רנטגן לחללי האף ולבית החזה על מנת לשלול פתולוגיות שונות.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


בעזרת רינוסקופ – מכשיר הדמיה קטן המסייע לראות את חללי האף, נעשתה בדיקה לשני הנחיריים. בדיקה מעין זו אינה פשוטה שכן חללי האף צרים, מפותלים ועמוקים וקשה להגיע אליהם בעזרת המכשיר, שאורכו מוגבל. כמו כן מדובר באזור רגיש מאוד, בעל תחושה גם כשהכלב מטושטש. לאחר מספר דקות של בדיקה, ראה הוטרינר בבירור מלען (קוץ) גדול תקוע ברקמת הנחיר במרחק של מספר סנטימטרים מפתח הנחיר. זה המקום להסבר קצרצר מהו מלען ומה הבעייתיות שבו:המלענים הינם חלקים זיפיים/ קוצניים של צמחים דגניים שונים (שיבולת שועל, חיטה, שעורה). נפוצים מאוד בסוף האביב ובקיץ. תכונותיו:

 

·    קוצני ונוטה לחדור/ להינעץ בעור או ברקמות אחרות בגוף בעלי החיים.

·    בעל זיפים משוננים זעירים, הגורמים לו להתקדם בכיוון אחד ומונעים ממנו התקדמות בכיוון ההפוך.

 

תכונות אלה מסייעות לצמח בהפצת זרעיו ומשפרות את סיכוייו להינעץ בקרקע, אולם בתכונות אלה טמונה גם הבעייתיות הגדולה שלו בהקשר לחיות מחמד: הם נוטים להיתקע ברקמת העור, לרוב בכפות הרגליים, בתעלת האוזן, בנחיריים או בארובת העין ומשם להתקדם בתוך הרקמה ככל שהכלב רץ/ קופץ/ מנער את הראש. בנוסף – המלענים לא ניתנים להדגמה ברנטגן ועל כן קשים לאיתור. פעמים רבות אנו נתקלים בכלבים עם דלקות תת עוריות קשות/ כיבים מוגלתיים/ דלקות אוזן – שאינם נפתרים או שחוזרים על עצמם שוב ושוב לאחר הפסקת טיפול אנטיביוטי. במקרים רבים הגורם לכך הינו מלען או חלקיק ממנו שנעוץ ברקמה וגורם לזיהום הקשה. ללא הוצאת המלען הבעיה לא תיפתר. במקרים קיצוניים הדבר עלול לגרום אפילו לסכנת חיים (תארו לעצמכם מלען שנשאף דרך הנחיריים, מתקדם דרך קנה הנשימה וננעץ לבסוף ברקמת הריאה...) מיותר לציין שאבחון המקרים הללו עלול להיות מסובך ביותר, בבחינת למצוא מחט בערימה של שחת! הוצאת המלען עלולה להיות בעייתית אף היא, שכן הזיפים החד כיווניים הזעירים מקשים מאוד על שליפה חלקה שלו (השליפה היא בניגוד לכיוון הזיפים).

 

חזרה לשלג –

לאחר דקות ארוכות של עבודה מאומצת ב- 4 ידיים (שכן יש צורך בהחזקת הרינוסקופ והחדרת מלקחיים ארוכים ועדינים דרכו בעת ובעונה אחת), שבוצעה ע"י הוטרינרים ד"ר גרין וד"ר נרי, הוצא המלען מהנחיר. שלג התאושש יפה מההרדמה. ההתעטשויות פסקו מיידית לאחר הוצאתו של הגורם להן. שוחרר לביתו עם טיפול אנטיביוטי. בביקורת שנערכה למחרת נראה היה ששלג חזר להיות הכלב השמח והסקרן שהיה.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון