אימוץ בעלי חיים על ידי בעלי חיים מזן אחר


מאת: ד"ר דורון נרי, וטרינר

בעולם החי ניתן, לעיתים, למצוא בעלי חיים שמתנהגים בצורה יוצאת דופן. למשל, כלבה שֶׁמְּאַמֶּצֶת גורי חתולים, חתולים שֶׁמְּאַמְּצִים אפרוחים או עכברים, קרנף שמאמץ הִיפּוֹפּוֹטָם ועוד. אבל, למה זה קורה? ובכן, הדבר יכול לנבוע מכמה סיבות: 

 

* סקרנות: בעל חיים שרואה גור של בעל חיים אחר סקרן לגביו. הוא, בעצם, אינו יודע כיצד להגיב לאותה חיה חדשה, כי מעולם לא למד כיצד לנהוג איתה - האם לטרוף אותה, לשחק איתה או לאמץ אותה. בסופו של דבר, אותו בעל חיים עשוי לבחור לאמץ את הגור.

 

* רגש אִימָּהִי/אַבָּהִי: לא פעם גם זָכָר מְאַמֵּץ גורים שאינם שלו עקב רגש אַבָּהִי. הקשר מקבל משמעות גדולה יותר עם הזמן, כלומר: ככל שהחיה המאמצת נמצאת פרק זמן ארוך יותר עם הגור המאומץ, כך הקשר ביניהם מתחזק. החיה המאמצת נהנית מגור שהולך אחריה, זקוק לה וקשור אליה, ולכן מתפתחת ביניהם אהבה.

 

* הוֹרְמוֹנִים: אנו יודעים שפעילות הוֹרְמוֹנָלִית של יונקים גורמת לבעלי חיים לאמץ בעלי חיים אחרים ואפילו חפצים, ולדאוג להם כאילו היו שלהם. לעיתים נקבה שאיבדה את גוריה לטורף או כשנולדו לה גורים מתים מרגישה צורך חזק לאמץ גורים חדשים במקום אלה שנולדו לה.


  * אֶבוֹלוּצְיָה: לבעלי החיים יש יֵצֶר בְּסִיסִי שהתפתח בָּאֶבוֹלוּצְיָה, הגורם להם, ממש כמו לִבְנֵי הָאָדָם, לרצות לטפל ולאמץ תינוקות/גורים/אפרוחים חמודים ומתוקים. כלומר: הטבע יצר משהו רגשי שחזק יותר מהיגיון ולא ניתן תמיד להסבר.

 

* "הַחְתָּמָה": בשעות הראשונות לחייהם, ליונקים ולציפורים יש דרך לְמִידָה יִחוּדִית, הגורמת לגור/גוזל הצעיר לתת את כל תשומת הלב לדבר הראשון שהוא רואה. אותו אוֹבְּיֶקְט הופך לִדְמוֹת אֵם - זו ה"החתמה". תהליך זה נועד להגדיל את סִכּוּיֵי הַהִישָּׂרְדוּת בַּטֶּבַע כשאמו של הגור לא מסוגלת לטפל בו.

 

אצל אפרוחים מתרחשת ההחתמה במהלך 24-48 שעות לאחר בְּקִיעָתָם מהביצה, ואז הם לומדים "לעקוב" אחרי הדמות הראשונה שהם רואים זזה, שמבחינתם היא האמא. אם אִמָּם הַבִּיוֹלוֹגִית אינה בנמצא, אז אפילו חתול עשוי להיראות להם כאמא. מה שחשוב לגורים במהלך ההחתמה זה המראה, הקול, הריח והתנועה.
ניסויים ומחקרים הראו, שאפשר להחתים אפרוח גם לאנשים ואפילו למגפיים! הם ילכו בְּעִקְבוֹתֵיהֶם לכל מקום. אם נוסיף לכך את העובדה שלבעל החיים המאמץ יש סיבות משלו לאמץ את הגור/הגוזל, כמו סקרנות, רגש אימהי, הוֹרְמוֹנִים וְאֶבוֹלוּצְיָה, הרי נקבל את התופעות המדהימות שאנו עדים להם בעולם החי. 

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

המדור פורסם בגיליון אוקטובר של "גליליאו צעיר – הירחון לילדים סקרנים"