אימונותרפיה (טיפול באלרגיה) לחיות מחמד


מאת: דר. דורון נרי - רופא וטרינר

אלרגיות בחיות מחמד הן מחלות כרוניות נפוצות בעולם המערבי ובישראל.

 

אימונותרפיה (דסנסיטיזציה) הינה צורה של טיפול באלרגיה, בה מעוררים את המערכת החיסונית באמצעות הזרקת ריכוזים הולכים ועולים של אלרגנים אליהם רגיש בעל החיים, כשמטרת הטיפול היא להחליש או לעצור את "מלחמת" האלרגיה.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

אלרגיה אטופית של העור – המכונה גם "אסתמה של העור" היא רגישות יתר לגורמי סביבה הנשאפים דרך מערכת הנשימה או נספגים דרך העור. האלרגיות הנפוצות ביותר בכלבים וחתולים הן אלרגיות לחרקים (פרעושים), למזון ולגורמי סביבה כגון קרדית אבק הבית, עובש, עצים ודשאים שונים. האלרגיות הפחות נפוצות הן אלרגיות למגע, לתרופות ולעקיצות.
חשוב לציין כי לעיתים מזומנות הכלב או החתול אלרגיים ליותר מגורם אחד ואז האבחון והטיפול קשים ומורכבים יותר.


לא תמיד ניתן להרחיק או למנוע את הגורם אליו בעל החיים אלרגי, ובמקרה זה הטיפול באימונו תרפיה הוא אידיאלי, כיוון שהוא מאפשר לכלב או לחתול לפתח טולרנטיות מול האלרגנים, ומונע את הסימפטומים הקשים (גירודים אינטנסיביים) מהם הם סובלים.

 

במרבית המקרים המחלה מופיעה לראשונה בגיל צעיר (עד גיל 3) וגזעים מסוימים רגישים יותר: טרייר, לברדור וגולדן רטריבר, סטר, בוקסר, בולדוג ורועה גרמני.הסימנים הקליניים האופייניים כוללים גירודים אובססיביים וסימטריים בכפות הרגליים, באוזניים, סביב הפה והעיניים ובאזורים נוספים כמו בתי השחי והמפשעה.ללא טיפול, אדמומיות העור מחמירה ומזהמים משניים (חיידקים ופטריות) מתרבים במקומות הנגועים ואף מתפשטים לחלקים נוספים בגוף.

 

אבחנת המחלה מתבססת על היסטוריה אופיינית, גזע, גיל ופיזור הנגעים בעור. אבחנה ספציפית לגורם האלרגיה נעשית באמצעות בדיקת דם פשוטה או בדיקה תוך עורית של האלרגנים.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

בדיקת הדם נעשית ע"י מעבדה מתמחה באלרגיה בארצות הברית. חשוב להדגיש כי יש לשלול גורמי גירוי אחרים בטרם תעשה אבחנה ממוקדת. טיפול ספציפי באלרגיה אטופית מתבצע באמצעות זריקות תת-עוריות תקופתיות של האלרגנים הרלוונטיים כשהם מדוללים, בריכוזים ובמינונים הולכים וגדלים, במשך מספר חודשים. המיצוי האלרגני מוכן באופן מדוייק, מבוקר, בטוח ומאושר ע"י ה- FDA האמריקאי. לאחר תקופה זו, כאשר מגיעים למינון המקסימלי בו בעל החיים מרגיש בנוח נוכח האלרגן, ניתן לעבור לטיפול תחזוקתי שוטף, כלומר – הזרקות קבועות אחת למספר שבועות.

 

ניתן לחלק את שיעור ההצלחה בטיפול זה לשלוש:

 

  תודה לד"ר אילן סקורינסקי ולד"ר שרית בכור.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון