בריאות הכליה בכלבים וחתולים


מאת: ד"ר דורון נרי, וטרינר בשיתוף חברת Hills

 

מהי מחלת כליה?
הכליות הן איבר פנימי חשוב ביותר – הן אחראיות לפינוי חומרי הפסולת מהדם ומשמרות את מאזן הנוזלים והמלחים בגוף. כל מצב הפוגע בתפקוד התקין של הכליה יכונה מחלת כליות.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

במקרים מסוימים חיות מחמד מראות סימנים קליניים ראשוניים של מחלה. אולם, סימני מחלה קשה יופיעו רק לאחר ש-75% מתפקודי הכליה כבר נפגעו! זו הסיבה לכך שאבחון מוקדם הוא חשוב כל כך, בייחוד עבור חיות מחמד בנות 7 שנים ומעלה. בדיקת דם פשוטה יכולה לתת מידע מספק לתחילת אבחון המחלה.

 

ממה נגרמת מחלת כליה?
נזק כלייתי יכול להיגרם ממגוון רחב של גורמים, כולל טראומה, מחלות סרטניות ומחלות זיהומיות. במקרים רבים נזק לכליות הוא בלתי הפיך.

 

מחלות כליה נפוצות בקרב חתולים וכלבים. על ידי אבחון וטיפול מוקדם ניתן להאט את תהליך ההדרדרות ולאפשר לחיית המחמד חיים ארוכים ושמחים.

 

בין הגורמים המסכנים להיווצרות מחלת כליות:

 

האם חיית המחמד שלי סובלת ממחלת כליה?
סימני מחלת כליה יכולים להיות קשים לזיהוי, אולם אם שמתם לב לאחת מהתופעות הבאות, יעלה חשד לבעיה:

בשלבי מחלה מוקדמים לא ייראו סימנים קליניים או סימפטומים. עליה בצמא היא הסימן הראשון של כשל כליות– אם אתם חושדים בכך, או בכל סימן אחר מהרשימה הנ"ל התייעצו עם הוטרינר בדחיפות.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

חשיבותה של התזונה
תזונה מאוזנת תורמת רבות לחיים בריאים ופעילים, לכן למזון שאוכלת חיית המחמד שלכם חשיבות עליונה עבור בריאותה הכללית ורווחתה. אם חיית המחמד שלך סובלת מכשל כליה או ממחלת כליה, תזונה נכונה יכולה ליצור שיפור משמעותי באיכות חייה.

 

כיצד המזון הנכון יעזור?
במקרים מסויימים, ובהתאם למצבו הבריאותי של בעל החיים, ימליץ לכם הוטרינר על Hill’s Prescription Diet k/d  לבריאות הכליות. למזון זה יעילות מוכחת קלינית להארכת תוחלת החיים בחיות הסובלות מכשל כליה. מזון זה מאופיין בתכולת מינרלים מוקפדת במיוחד המאפשרת טיפול מתאים בחיות הסובלות מכשל כליה.

 

דגשים למעקב

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה