בריאות השיניים


מאת: ד"ר דורון נרי, וטרינר בשיתוף חברת Hills


תזונה מאוזנת תורמת רבות לחיים בריאים ופעילים, לכן למזון שאוכלת חיית המחמד שלכם חשיבות עליונה עבור בריאותה הכללית ורווחתה. כאשר לחיית המחמד שלכם יש בעיות שיניים, חשוב עוד יותר להאכילה במזון הנכון.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

מהן מחלות שיניים?
לא קל לשמור על הגיינת הפה של חיות המחמד שלנו, ולכן מחלות שיניים נפוצות מאד. למעשה, מחקרים מראים שכ-70% מהחתולים וכ-80% מהכלבים סובלים כבר בגיל שנתיים מדרגה מסויימת של מחלת שיניים.
לאחר האכילה, שאריות מזון וחיידקים נדבקים לשיניים ויוצרים שכבה הנקראת רובד חיידקי השן (פלאק). עם הזמן, שכבה זו מתקשה והופכת לאבן שן (טרטר), אשר עלולה להוביל לדלקת חניכיים (חניכיים אדומות, מודלקות וכואבות) ובסופו של דבר לנשירת שיניים. בנוסף, החיידקים עלולים לחדור למחזור הדם ולפגוע באברים אחרים בגוף, לרבות הכבד, הלב והריאות.

 

האם לחיית המחמד שלנו יש בעיות שיניים?
אם לחיית המחמד שלכם יש בעיות בשיניים, הדבר הראשון בו תחושו הוא בדרך כלל ריח רע מהפה. סימנים נפוצים נוספים הם:

 

גם אם חיית המחמד שלכם אינה מראה אחד מן הסימנים מומלץ לגשת אל הוטרינר על מנת שיבצע בדיקת פה כללית וכדי לקבל ממנו ייעוץ על שמירת היגיינת הפה ומניעת בעיות בעתיד.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

שיפור מצב השיניים
מפתיע עד כמה קל לשמור על ניקיון ובריאות השיניים של חיית המחמד שלנו. לעיתים, יהיה צורך להתחיל את הטיפול בניקוי שיניים מקצועי שיתבצע על ידי הוטרינר. לאחר מכן מומלץ להאכיל במזון יבש מיוחד העשוי כופתיות גדולות, אשר מנקות את השיניים תוך כדי אכילה, ולצחצח שיניים באופן סדיר. מומלץ לעבור הדרכת צחצוח אצל הוטרינר.


גורמים אחדים עשויים לתרום לבעיות שיניים וביניהם:

 

במקרים מסויימים הוטרינר ימליץ לכם על Hill’s Prescription Diet t/d אשר יעזור לשמור על שיני חיית המחמד שלכם נקיות ובריאות. למזון זה נוסחה ייחודית המסייעת בניקוי שיני חיות המחמד במהלך האכילה. הכופתיות הגדולות נועדו להרחיק את רובד החיידקים ואת אבן השן, ובנוסף, המזון מכיל נוסחה ייחודית של נוגדי חמצון, אשר מסייעים בהאטת התקדמותה של מחלת שיניים. כבר לאחר מספר שבועות ניתן יהיה להבחין בשיפור.

 

דגשים למעקב

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה