עיקור/סרוס חתולים


מאת: מעין שקד, אסיסטנטית, תואר ראשון B.Sc.

 

מהו עיקור?
עיקור הוא למעשה פעולה כירורגית אשר מטרתה מניעת התרבות. בתהליך העיקור בנקבות מסירים את הרחם והשחלות, ובתהליך הסירוס בזכרים מסירים את האשכים.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

הגיל המומלץ לעיקור חתולכם הוא בגיל 6 חודשים. בנקבות ישנה חשיבות רבה לעיקור טרם הייחום הראשון, מאחר וניתוח תוך כדי ייחום כרוך בסיכון מוגבר לחתולה (כלי הדם הגדושים עלולים להוביל לדימום יתר במהלך הניתוח). כמו כן, בניגוד לעיקור לפני הייחום הראשון, עיקור לאחריו אינו מונע לחלוטין את הסיכון להתפתחות סרטן השד (ראו הסבר בהמשך).

 

יתרונות

1. כאמור, בתהליך העיקור מוסרות בלוטות המין של החתול/ה (השחלות והרחם בנקבות והאשכים בזכרים), ועל ידי כך מדוכאת לחלוטין ההתנהגות המינית של בעל החיים:
בחתולות נקבות מתבטאת הפעילות המינית ביללות רמות במיוחד לאורך כל היום והלילה. עם ההזדווגות מתרחש תהליך הביוץ אשר מפסיק את הייחום. בהיעדר זיווג הייחום איננו נפסק ויכול להימשך למעלה משבוע, ולאחר הפוגה קצרה יתחיל תהליך הייחום מחדש עד להזדווגות! (או לחילופין, עד לעיקור).בזכרים, ההתנהגות המינית המטרידה ביותר עבור הבעלים היא פעולת הסימון. חתול אשר איננו מסורס, ושהגיע לגיל הבגרות המינית, יסמן ע"י התזת שתן בעל ריח חריף במיוחד את איזור המחייה שלו (ובין היתר גם את הספות, השטיחים והוילונות).  מעבר לאי הנוחות הרבה לבעלי החתול קיימות גם סכנות ממשיות לחייו, מאחר והדחף להזדווגות ידחוף אותו לברוח מהבית בחיפוש אחר נקבה, דבר אשר עלול לגרום לו לפציעות משמעותיות עקב תאונת דרכים או לקטטות עם זכרים אחרים (דבר זה נכון גם לגבי נקבות אשר עלולות לברוח מהבית בחיפוש אחר זכר מתאים).

2. יש לזכור כי בעקבות המגע המיני עשויים החתולים להידבק במחלות מדבקות כגון לוקמיית חתולים (FeLVׂ( ואיידס חתולים (FIV).

3. מחקרים הראו כי חתולים מסורסים וחתולות מעוקרות חיים בממוצע כ-8 שנים יותר מחתולים וחתולות אשר אינם מעוקרים!

4. יתרון משמעותי נוסף הוא מניעת הריון לא רצוי. גם בעלי חתולים זכרים צריכים לקחת גורם זה בחשבון, מאחר וחתולם אשר איננו מסורס יכול להרביע חתולות רחוב, דבר אשר בסופו של דבר יוביל לשגר נוסף של חתלתולי רחוב ללא בית.

5. עיקור מפחית לחלוטין את סיכוייו של החתול לחלות בסרטן האשכים, ושל החתולה לפתח דלקת רחם. כמו כן, העיקור מפחית משמעותית את סיכוייה לחלות בסרטן השד (העטינים).

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

חסרונות
אומנם היתרונות שבעיקור עולים בהרבה על החסרונות, אולם כבעלי חתולים אחראים עליכם להיות מודעים גם אליהם: ההשפעה הנפוצה ביותר כתוצאה מעיקור הינה למעשה השפעה עקיפה והיא השמנה – אולם יש לזכור כי לא משמינים מעיקור אלא רק מהאכלת יתר! לכן, "בעיה" זו ניתנת לשליטה ולבקרה באופן מוחלט על ידכם תוך הקפדה על סוג וכמות מזון מתאימים. בצורה זו תוכלו להימנע מעליה לא רצויה במשקל, ומהסיבוכים המלווים אותה, כגון סכרת.

 

זיכרו כי במקרה זה התועלת שבעיקור בהחלט עולה על הסיכון. מלבד אחריותכם הסביבתית לוודא כי מספר חתולי הרחוב הנטושים לא ימשיך לעלות, זוהי גם אחריותכם האישית לוודא כי חברכם הנאמן יאריך חיים ויעביר את חייו בבריאות ובאיכות חיים טובה.

 

מבצע עיקור/סרוס חתולי רחוב בין התאריכים 17/10/2013 ועד ה17/11/2013 בחצי מחיר.  פרטים במרפאה, בטלפון 03-5403368

*מספר מקומות מוגבל.

*המרפאה שומרת לעצמה את הזכות לשנות/להאריך/לקצר את המבצע בכל עת וללא הודעה מוקדמת.