מהו קטניפ (נפית החתולים) והאם הוא בריא לחתול שלי ?


מאת: קוזנצוב סופיה, אסיסטנטית ראשית במרכז וטרינרי רמת השרון.


ישנן שלל תיאוריות להסביר את המשיכה הגלובלית של חתולים, כולל האובססיה שלנו לצפייה בסרטונים שלהם באינטרנט. אולם מבחינת ערך הבידור הטהור של החתולים, ככל הנראה ניתן לייחס את המשיכה שלנו לרפרטואר ההתנהגויות המוזרות לכאורה שלהם.


מהיכולת "ללכוד" את החתול שלך פשוט על ידי ציור ריבוע סביבו ועד חתולים שנבהלים כשהם ליד מלפפון (לא משהו שכדאי לנסות בבית – סטרס מיותר) חברינו החתולים מבדרים אותנו כמו שהם מבלבלים אותנו.


בכל הנוגע לתגובותיהם המוזרות לכאורה לדברים, תגובתם לצמח צנוע השייך למשפחת המנטה אינה יוצאת דופן.
Nepeta cataria, או בשמו הנפוץ יותר catnip, הוא צמח שמקורו בחלקים מאירופה ואסיה הידוע בזכות תכונותיו המושכות חתולים (ומעוררות שיגעון) בקרב חתולי בית ועוד כמה חתולים (לא מבויתים), כולל אריות , נמרים ויגוארים. התגובות לצמח כוללות בדרך כלל הרחה, ליקוק, נשיכה, שפשוף או גלגול על הצמח, רעד בראש, ריור, קולות ואפילו בעיטות ברגליים האחוריות.

 

מעמדו של הקטניפ כקריפטונייט של חתולים נובע מתרכובת כימית ספציפית בשם nepalacatlone שהצמח משחרר באופן טבעי כאשר העלים או הגבעול שלו חבול. ככל הנראה כימיקל זה נקשר לקולטני חלבון בתוך אפו של החתול אשר לאחר מכן מעוררים נוירונים חושיים המובילים לשינויים בפעילות המוח.


השפעות אלה המשנות את תגובות המוח יכולות בדרך כלל להימשך בין חמש ל -15 דקות, למרות שחלק מהחתולים יגיבו בצורה אינטנסיבית יותר ולאורך יותר זמן.
באופן מפתיע ההשפעה של קטניפ על חתולים היא תורשתית, כשכמעט אחד מכל שלושה חתולים מבוגרים חסין לכאורה להשפעתה.


עם זאת, מדענים אחרים טוענים שלכל החתולים יש את היכולת להגיב לקטניפ, אך חלקם מגיבים פעילים ואחרים פסיביים יותר, עם הבדלים בעוצמות התגובות המושפעות מגילם, מין והאם הם מעוקרים/מסורסים.

 

האם קטניפ הוא סם לחתולים?

חתולים רבים בהחלט נמשכים מאוד לקטניפ ויחפשו זאת באופן פעיל בסביבתם. מסיבות אלה, לרוב משתמשים בקטניפ (בצורתו המיובשת) כדי לעודד חתולים להשתמש במוטות הגירוד שלהם - בניגוד לזרוע הספה החדשה והיקרה שלנו. הוא גם ממוקם בדרך כלל בתוך צעצועי חתולים או נטוע בגנים כמקור להעשרה לחתולים.

בבני אדם, עישון הקטניפ יכול לגרום לתחושות הדומות לאלה של מריחואנה או LSD. יתכן וחתולים עשויים לחוות השפעות דומות, אם כי המוח שלהם אינו זהה לזה שלנו, כך שה"טריפ" שלהם עשוי להרגיש קצת שונה משלנו.


עם זאת, מחקר שנערך לאחרונה מצביע על כך שחשיפה של חתולים ל nepalacatlone מובילה לעלייה בהורמון הפפטיד הקשור להנאה. זה מצביע על כך שלקטניפ יכולות להיות כמה תכונות די טובות לחתולים הגורמים להם להרגשה טובה.


כמו כן מצאו כי לחתולים המכוסים בnepalacatlone  יש סיכוי נמוך יותר להיות מוטרדים מיתושים. זה מספק הסבר אבולוציוני מתאים למשיכה (ותגובה) מולדת של חתולים לצמח – להשתולל בקטניפ עשוי לתת הרגשה טובה, אך גם לסייע בהרחקת חרקים.

 

האם זה אכזרי לתת לחתול קטניפ?

למרות שהראיות מצביעות על כך שלחתול יש תופעות לוואי מהנות, אך לא כל מה שאנחנו אוהבים-או לפחות נמשכים אליו-טוב לנו. העוררות המוגברת ומצב התודעה המשתנה המתרחש כנראה בקרב המגיבים לקטניפ , הוא לא תמיד מבורך.


במצבים בהם חתולים חשים חרדה, חוסר ביטחון או שאינם בשליטה מלאה, הם נוטים לחפש מקורות ביטחון ולא גירוי. בנסיבות אלה, הדבר האחרון שחתולים בוודאי רוצים הוא לצאת לטיול הזיה.


למרות שבוודאי כיף לנו לצפות בתעלוליהם הנגרמים על ידי חתול, עלינו לחשוב היטב אם אנו עושים זאת לטובת החתולים, או פשוט לבידור שלנו. כמו כן, עלינו להימנע מהפרעה או ניסיון ללטף חתולים שהם תחת השפעה, ובסופו של דבר, תמיד צריך לראות את תגובת החתול ואם אינו מעוניין בחברתנו – לתת לו לנוח.


אם אנחנו רוצים לתת לחתולים קטניפ, עדיף שנניח אותו במקום שקט, הרחק מאזורי הליבה שלהם בבית - הימנע ממקומות שבהם הם בדרך כלל אוכלים וישנים - וניתן להם להחליט אם מתחשק להם להתקרב לקטניפ, בעצמם.

 

לפרטים נוספים מוזמנים ליצור איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368