למה העין של הפג שלי משחירה?


מאת: ד"ר מיכל רייך, וטרינרית ראשית, מרכז וטרינרי רמת השרון

 

Pigmentary keratitis , קרטיטיס עם פיגמנטציה, זהו המונח המשמש לתיאור התופעה הרווחת בכלבי פג בה הקרנית מתחילה להתכסות בשכבת פיגמנט שחורה- חומה. התופעה נפוצה בכל הכלבים הפחוסים כמו פגים, בולדוגים, בולדוג צרפתי, בוסטון טרייר, פקינז ושיצו. קרטיטיס עם פיגמנטציה  נגרם ע"י גירוי כרוני או דלקת של קרנית העין, כאשר הדלקת או הגירוי המכאני מתמשכים, גרנולות של פיגמנט המלאנין שוקעות בשכבות בעמוקות של הקרנית.

 

גורמים שכיחים לתהליך דלקתי שיכול לגרום לקרטיטיס עם פיגמנטציה הם בעיות בעפעפיים כמו אנטרופיון (סיבוב פנימה של שולי העפעף) או אקטרופיון (סיבוב החוצה של שולי העפעף) , ריסים לא תקינים או גידולים של העפעף הבאים במגע עם הקרנית. כל אחת מבעיות אלו יכולה לגרום לגירוי כרוני של הקרנית.  גורמים נוספים יכולים להיות: עין יבשה (KCS) , מפתח עפעף גדול, עיניים בולטות  וחוסר במצמוץ תקין (כמו בשיתוק של עצב הפנים), כל אלה יובילו למצב של עין יבשה מלא/חלקי  ולגירוי כרוני של הקרנית.

 

במקרים מסוימים לא יזוהו גורמי רקע ובמקרים אחרים גם לאחר תיקון גורמי הרקע תימשך השקעת הפיגמנט. מקרים אלו מרמזים על רקע גנטי לבעיה זו.

 


סימנים קלינים של פיגמנטרי קרטיטיס

לכלבים עם פיגמנטרי  קרטיטיס יש משקעי פיגמנט נראים לעין ע"ג הקרנית . מראה הפיגמנטציה הזו יכול להשתנות מכתמים חומים חיוורים בזווית העין ועד לכתמים שחורים צפופים ע"ג כל העין החוסמים את הראייה.  לעתים הבעלים יראו את הפיגמנטציה בתנאי תאורה רגילים אך יהיו גם מקרים שכדי להבחין בפיגמנטציה תידרש בדיקה מקרוב בתנאי תאורה ספציפיים.


כיצד מאבחנים פיגמנטרי קרטיטיס?
לרוב הווטרינר יאבחן את הבעיה בבדיקה פיזיקלית שגרתית. יתכן וישתמש באופתלמוסקופ , מכשיר ייחודי לבדיקת העין.

 

טיפול
הטיפול בבעיה מכוון לפתירת הבעיה הראשונית היוצרת את הגירוי הכרוני (ניתוח עפעפיים, הסרת גידולי עפעף, הסרת ריסים לא תקינים, ניתוח לצמצום מפתח העפעף),או טיפול תרופתי לשיפור מצב של עין יבשה. אם הבעיה הראשונית מזוהה ומתוקנת יתכן והשקעת הפיגמנט תיפסק.

 


לרוב לא עושים ניתוח להסרת האזורים הסובלים מפיגמנטציה מהקרנית בשל סיכונים הכרוכים בתהליך, כגון כיבים בקרנית.
ברוב המקרים התהליך לאחר הטיפול אינו הפיך בצורה מלאה. הפיגמנט עשוי עם הזמן להפוך דליל יותר, אך זה נדיר  שמשקעי הפיגמנט יפתרו לחלוטין. במקרי פיגמנטציה על רקע עין יבשה תתכן החלמה טובה יותר לאחר התחלת טיפול שמחזיר את יצור הדמעות לרמה תקינה, אז תיתכן נסיגה משמעותית של הפיגמנט עד כדי החלמה מלאה.


לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר:
מרכז וטרינרי רמת השרון
03-5403368