מה גורם לגזים בכלבים


מאת: מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה


כל בעל כלב מכיר את צחנת הפלוצים של כלבו. הריח בלבד יכול להבריח את המשפחה מהחדר.
אך נעזוב רגע את הצד המצחיק בדבר. הגזים של כלבכם עלולים להצביע על מצב רפואי הדורש בדיקה את הווטרינר. איך נדע אם אלו רק גזים או משהו אחר?

 

מה גורם לגזים בכלבים?
כלבים יכולים לקבל גזים בדרכים טבעיות רבות. אם זה לא נמשך זמן רב מדי והכלב שלכם לא נראה סובל מאי נוחות זה כנראה רק גזים.


איך לדעת שזה יותר מרק גזים?
בגלל שכלבכם לא יכול להגיד לכם שכאב הבטן שלו חריף, קשה לדעת שמשהו באמת לא בסדר. אחרי הכול, גזים מדי פעם הם דבר טבעי בכל בעלי החיים כולל כלבים. אז מתי אתם צריכים לקחת את הכלב שלכם אלינו, מרכז וטרינרי רמת השרון?


לאיזו מחלה יש סימפטומים של גזים?
לא כל מקרה של גזים קשור למחלה כלשהי, אך באותו זמן יכול להיות סימפטום של משהו רציני. לכן חוות דעת של וטרינר חשובה.  זה יכול להיות משהו פשוט כמו בעיות עיכול, אך מחלות אחרות כגון דלקת וזיהום במעי או פרזיטים עשויות להיות מלוות בגזים, אז אם הבעיה מתמשכת על בסיס יום יומי יש לקחת את הכלב אלינו, מרכז וטרינרי רמת השרון.


איך אפשר למנוע גזים בכלבים?
הגורם העיקרי לגזים בכלבים קשור לתזונה שלהם. הדרך הראשונה לשמור על כלבכם ללא גזים היא להקפיד על תזונה מאוזנת ועקבית ולהימנע מחטיפים עתירי שומן. הקפידו גם להרחיק את כלבכם מפח האשפה ומאוכל שאינו אמור לאכול. רצוי לקנות פח אשפה עם מכסה כדי שלא יוכל לפתוח ולשים אותו במקום שלא יוכל להגיע אליו. אם כלבכם אוכל מהר ו"שואף" את האוכל שלו כדאי לקנות לו קערה מיוחדת לאכילה איטית, או לתת לו מנות קטנות כל פעם.
לשמור על כלבכם בריא יכול להיות אתגר לכאלה שיש להם כלבים שובבים, אך מעקב אחרי התזונה שלהם והקפדה על פעילות גופנית זוהי דרך מצוינת למנוע בעיות כגון גזים.


שימו לב לכל שינוי שחל בכלבכם (גזים תכופים, משקל שמשתנה דרסטית, ומצב רוח כללי לא טוב). אם אתם דואגים יש ליצור קשר עם הווטרינר ולקחת אותו לבדיקה.
עדיף תמיד להגיע על בעיה קטנה שניתן לפתור מהר ובקלות, מלא להגיע בכלל כשיש בעיה גדולה ומסובכת לפתירה.

 


לשאלות נוספות  ניתן ליצור אתנו קשר,
מרכז וטרינרי רמת השרון והרצלייה,
03-5403368