לכלב שלי יש יבלות או - גידולי בלוטות חלב בעור.


מאת ד"ר מיכל רייך, רופאה וטרינרית מרכז וטרינרי רמת השרון.

 

בעלי כלבים מבוגרים לעתים מבחינים בריבוי יבלות עוריות שהכלבים שלהם מצמיחים עם הזמן.  חלקם תוהים האם מדובר ביבלות ויראליות כמו אצל אנשים, אך בכלבים מבוגרים מה שנראה כיבלת עורית הוא לרוב למעשה גידול עור מסוג גידול של בלוטות החלב.

גידולי בלוטות החלב  sebaceous gland tumors
גידולים אלו שלעתים גדלים ומפתחים מראה כרוביתי ומטרידים את הבעלים מבחינה אסטטית הינם ב98% מהמקרים שפירים, יחד עם זאת, בניגוד ליבלות ויראליות, הם לא ייעלמו עם הזמן.


גידולי בלוטות החלב לרוב אינם מהווים סיכון בריאותי אך הסרתם בכל זאת מומלצת בנסיבות הבאות:

• כאשר הגידול מדמם

• כאשר הגידול מגרד או במיקום בו הוא מטריד את החיה

• כאשר הגידול במיקום בו הוא מפריע לשגרת הטיפוח של החיה (נתפס במברשת או במכונת התספורת)

• כאשר ישנו ספק לגבי האם הגידול הוא אכן גידול של בלוטות החלב ונדרשת ביופסיה כדי לברר את השאלה.


הגידולים האלו לרוב קטנים (בגודל אפונה או פחות) ולכן יתכן וניתן להסיר אותם תחת הרדמה מקומית, עובדה שתקל על החלטה להסירם בחיה מבוגרת עם מחלות נלוות המהוות סיכון להרדמה כללית.

הרבה פעמים זה לא מעשי להוריד את כל הגידולים האלו אך ניתן לבחור במטרידים ביותר ולהסירם.
יבלות ויראליות בכלבים מופיעות בעיקר על הפנים של כלבים צעירים  , לעתים גם באזורים בקרבת הראש .

לעומת זאת גידולי בלוטות החלב יכולים להופיע בכל מיקום על פני הגוף. לעתים בכמות גדולה , לרוב בכלבים מבוגרים, לעתים גם בחתולים מבוגרים.

 

ישנם מספר סוגים של גידולי בלוטות חלב:

• היפרפלזיה של בלוטות החלב nodular sebaceous hyperplasia
50% מגידולי בלוטות חלב אינם כלל גידול כי אם תהליך של שגשוג , היפרפלזיה.של בלוטת חלב. לקויות אלו הן עגולות בעלות מראה כרוביתי ולעתים מפרישות חומר לבנבן שיוצר מעין קרום קשה. הם שכיחים במיוחד בגזעים : קוקר ספניאל, שנאוצר מיניאטורי, פודלים וכלבי תחש. גידול זה למעשה אינו גידול אלא  אזור בו יש חלוקת תאי בלוטת חלב עודפת.
 

• גידול מסוג sebaceous epithelioma
כ35% מגידולי בלוטות החלב מצוי בקטגוריה זו, , הגידולים נראים כמו היפרפלזיה של בלוטות החלב, אך מופיעים יותר בכלבים מגזע גדול, ולרוב נמצא אותם ע"ג העפעפיים או הראש. לעתים קרובות יש להם פיגמנט שחור. אלו הם גידולים שפירים.
 

• גידול מסוג sebaceous adenoma
גידולים אלו דומים לגידולים האחרים אך תחת מיקרוסקופ הם שונים (יוצרים מבנה סביב חלל הפרשה), גם הם גידולים שפירים ונובעים מאזורים בהם יש שגשוג תאים (היפרפלזיה)
 

• גידול מסוג sebaceous carcinoma
2% מגידולי בלטות החלב הם ממאירים ויכולים להיות פולשניים מקומית. אך גם הם לעתים רחוקות מתפשטים לאתרים אחרים. לגידולים אלו יש נטייה גדולה יותר להתכייב לעומת גידולים שפירים. הם נפוצים יותר בכלבי קוקר ספניאל.
 

 

לסיכום, ברוב המקרים הסרה של גידולי בלוטות החלב היא הליך פשוט ומביא להחלמה מלאה. במקרים המעטים בהם נדרש טיפול נוסף, הווטרינר ייתן לכם מידע אודות האפשרויות הטיפוליות.

 


לשאלות נוספות מוזמנים ליצור איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון
03-5403368.