מה הוא שינוי פיגמנטציה באף הכלב ולמה הוא גורם?


 מאת: מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון


האף החמוד והמתוק של הכלבים שלנו, שאנחנו כל כך אוהבים, יכול למעשה לספר לנו הרבה על הבריאות הכללית של העור. משינוי בפיגמנטציה של האף לשכבת קרום קשיחה, יש לבדוק את השינויים הללו את הווטרינר.
שינוי בפיגמנטציה יכול להיות שינוי מאף שחור לאף אפור או וורוד, או שאף בהיר נעשה מנומש.
מחלות העשויות לגרום לאיבוד פיגמנטציה:


1. מופע עונתי של האף שמתבהר -  זהו שינוי שפיר, שיש בו שינוי חלקי בצבעו של האף, בו הוא נעשה בהיר יותר. מופע זה נפוץ בעיקר אצל גולדן רטריבר ולברדור רטריבר וגם האסקי סיבירי. בדרך כלל אין שינוי ויזואלי אחר לאף, ודבר זה אינו מצריך טיפול.


2. ויטילייגו - ויטילייגו היא מחלה אוטו אימונית  הגורמת לאיבוד פיגמנטציה, שלרוב משפיעה על האף. היא גורמת להתבהרות הפרווה ולאזורים אחרים בעור, כמו שפתיים ועפעפיים. מצב זה יכול להיות פרוגרסיבי ואין טיפול ידוע שהוא אפקטיבי, אבל הסימנים הקליניים לרוב קוסמטיים ולא גורמים לשום שינוי פיזי.


3. זאבת - גורמת לאיבוד פיגמנטציה באף, גם מחלה זו היא אוטו אימונית, השונה מהוויטילייגו בכך שהיא גורמת לכיבים ו/או לחשיפה של עור האף או לסדקים בעור האף שעלולים לגרום לדימום והקשחה של עור האף. מחלה זו, אם אינה מטופלת, עלולה לגרום לאיבוד רקמה. 


4. לימפומה עורית - סוג נדיר של סרטן הנמצא בעור, גורם לאיבוד פיגמנטציה באף, שפתיים, ועפעפיים. בנוסף לאיבוד הפיגמנטציה, עלולים להיווצר נפיחות באף, כיבים וקרום. נגעים אחרים בעור גם הם מופע שכיח בלימפומה עורית. כדי לאשש את האבחנה ללימפומה עורית יש לבצע ביופסיה מהאף.


הגורמים להקשחה של עור האף:
הקשחה של עור האף יכולה להיות מוקדית או כללית. שינוי זה עשוי להיות היחידי באף, או בשילוב עם עוד בעיות כגון איבוד פיגמנטציה, סדקים באף ודימום. חשוב לשים לב לשינויים הקורים באף וליידע את הווטרינר ולבוא לבדיקה.
מחלות הגורמות להקשחה של האף:
יובש. לרוב מקומי, הקשחה חד צדדית של עור האף, מצב זה נגרם על ידי איבוד של עצבוב האחראי על הפרשות שמלחחות את האף. מופע זה יכול לבוא יחד עם עין יבשה, ולרב נגרם כתוצאה מטראומה של העצבים או תת פעילות של בלוטת התריס.
דלקת בריריות האף -  היא תוצאה של זיהום בקטריאלי של ריריות האף. דבר זה יכול לגרום ליובש והקשחה מקומית או כללית של האף. הגורם לדלקת זו אינו ידוע אך נקשר עם מחלת אלרגיה או טראומה בבעלי חיים מסוימים. הסימפטומים המופיעים מאוד דומים לאלו של זאבת.
בוענת (מחלת עור אוטואימונית) PEMPHIGUS -   זוהי עוד מחלה אוטואימונית הגורמת למערכת החיסון של הגוף לתקוף את האף, מה שגורם ליובש והקשחה של האף שמגיע עד הפרווה שנמצאת בקצהו, סביב העיניים, עד כריות הרגליים והאוזניים. מחלה זו לרב גורמת לנגעים בעור באזור הישבן. כדי לוודא שזו אכן המחלה הזאת, יש לקחת ביופסיה.

 

לשאלות נוספות, אנא צרו אתנו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה 03-5403368