האם הכלב שלי יכול לחלות בוירוס הקורונה? /וירוס הקורונה בכלבים וחתולים


מאת ד"ר דורון נרי, וטרינר במרכז וטרינרי רמת השרון

לסרטון הסברה על הקורונה בחיות מחמד וקבלת פרטים נוספים, לחצו כאן.

יותר ויותר לקוחות שואלים אותנו לגבי סיכוי הידבקות חיית המחמד שלהם בוירוס הקורונה ושואלים אותנו לגבי רכישת מסכות הגנה לכלבים ולחתולים שלהם!!!

 

וירוסי הקורונה הם משפחה ענקית של וירוסים שגורמים למגוון מחלות באנשים ובבעלי חיים, מסימני שפעת קלה ועד למוות. וירוסי הקורונה יכולים להיות זאונוטים, כלומר, לעבור מחיות לאנשים. נכון להיום, כשמונים אלף אנשים חלו בוירוס הקורונה corona virus, בזן covid-19, ויותר מ2000 אנשים נפטרו מהמחלה. נכון להיום, אין שום הוכחה שכלבים או חתולים יחלו בקורונה covid-19 וזה גם פורסם בפברואר בW.H.O, ארגון הבריאות הבינלאומי.

 

כנראה שוירוס הקורונה covid-19 הגיע מעטלף/חיית בר אחרת ומשם לאנשים וכל זה החל בשוק חיות בעיר ווהאן בסין. מה גם, שהרצף הגנומי (גנים) של וירוס הקורונה covid-19 אינו קשור לוירוס הקורונה שנמצא בכלבים שגורם אצלם בדרך כלל לשלשולים.

 

עוד הוכחה שאין מעבר בין וירוס הקורונה covid-19 בין אנשים לכלבים הוא שוירוסי קורונה קודמים שגרמו לסימני שפעת באנשים מעולם לא עברו לכלבים!! כמו כן, אין שום הוכחה שכלבים יכולים להעביר את הוירוס לאנשים. כל וירוסי הקורונה שעברו לאנשים בעבר הגיעו רק מחיות בר.

 

יחד עם זאת, עדיין יש יותר נסתר מן הגלוי ולכן את אותם האמצעים שאתם משתמשים למניעת התפרצות/קבלת המחלה יש להטמיע גם עם חיית המחמד שלכם. כלומר, לרחוץ ידיים לעיתים תכופות ולהישאר בבית אם אתם מרגישים חולים ולהימנע במגע עם אנשים שחולים במחלות שקשורות בדרכי הנשימה.

 

לגבי מסכות פנים בחיות מחמד, אין בהן טעם. ראשית, בגלל שכלבים וחתולים לא סובלים אותם ועלולים בטעות לבלוע ו/או להיחנק מהם. ושנית, מחלת ה covid-19עוברת יותר במגע מאשר באוויר. המסכה טובה רק כדי למנוע מאדם שכבר חלה במחלה להעביר את זה הלאה.

 

אצל כלבים ישנה מחלה הנובעת מוירוס הקורונה אבל עם מבנה גנטי לגמרי שונה מה covid-19. הוירוס גורם למחלה קצרה, לרוב אצל גורים בלבד. הוא גורם למחלת מעיים במערכת העיכול, לרוב מופיע בצורת שלשולים, ירידת תיאבון, הקאות, עייפות וצואה מיימית מסריחה ולעיתים בצבע צהוב-כתום, לעיתים גם יש דם בצואה. אצל כלבים המחלה מועברת במיוחד על ידי צואה הנגועה בוירוס. אצל כלבים תקופת הדגירה היא עד 4 ימים ואז היא עלולה לגרום למחלה שתוקפה לרוב הוא עד 10 ימים ולעיתים רחוקות הכלב יקבל גם זיהומים משניים שעלולים לגרום לו להיות חולה לתקופה ארוכה יותר.

 

להרחבה על מחלת הקורונה בחתולים אנא כנסו לאתר שלנו www.vets.co.il, תחת הכותרת "וירוס הקורונה בחתולים" או לחצו כאן.

 

הטיפול בחיות מחמד החולות בוירוס הקורונה הוטרינרי (של מערכת העיכול) הוא אנטיביוטי לטיפול בחיידקים המשניים בלבד וטיפול תומך כמו עירוי נוזלים, מגני מעיים ומזון מיוחד. אצל כלבים יש חיסון היכול למנוע את מחלת הקורונה השלשולית.

 

ישנו גם סוג של קורונה וירוס (שוב השונה מ covid-19), היכול לפגוע בדרכי הנשימה של כלבים, אך הוא נדיר ודומה לשעלת ולרוב עובר עם טיפול אנטיביוטי. ושוב, הוירוס של הכלבים אינו מדבק לאנשים.

 

עד ל27/02/2020, לא היו דיווחים על כלבים או חתולים שחלו בקורונה covid-19 בשום מקום בעולם ואין אף אדם שחלה מקורונה של כלבים אי פעם. יש רק מעבר של קורונה של כלבים מכלב לכלב. לפני יומיים דווח על כלב אחד בהונג-קונג ששייך לאדם החולה בקורונה covid-19, שאצלו מצאו רמות נמוכות של הוירוס בפה ובאף שלו, אבל הכלב היה ללא סימני מחלה. כנראה שמדובר במצב שבו הכלב ליקק את בעליו החולה (כדרכם של כלבים) ועקב כך, מצאו את הוירוס באזורי מגע אלה. כמו כל אדם שבבעלותו כלב יודע שהאף והפה של כלבים נמצא במגע עם כמעט הכל!!! לכן, אני מאמין שלמרות שהוירוס covid-19 הוא חדש ועדיין מעט ידוע עליו, אינני חושב, במיוחד לאור העובדות שציינתי קודם, שהוירוס יכול לעבור מאדם לכלב והפוך.

 

 נכון ל 28/10/2020  יש בעולם 44 מיליון אנשים שחלו בקורונה ו 1.2 מיליון שמתו ממנה .

 

 

למרות המספרים ההולכים וגדלים של חולי הקורונה אין דיווחים על כלבים / חתולים שנדבקו במחלה זוהי הוכחה ברורה שהוירוס איננו מדבק לכלבים / חתולים.

יחד עם זאת, אנו ממליצים לאנשים חולים ומאובחנים בוירוס הקורונה covid - 19 לא לגעת בחיית המחמד שלהם ושל אנשים אחרים ולשמור  על כללי הזהירות כמו :  שטיפת ידיים לפני /  אחרי כל מגע בחיית המחמד.לאנשים "רגילים" המלצתי היא לא לגעת בכלבים/חתולים שאינכם מכירים ולרחוץ ידיים אחרי כל מגע עם כלב/חתול שאינכם מכירים וזאת מכיוון שאיננו יודעים מי נגע בחיה לפנינו. אמנם כלבים וחתולים לא יכולים לחלות בוירוס הקורונה covid-19 אך הוירוס יכול להיות פיזית על גופם ואז פוטנציאלית יכול לעבור אלינו (בגלל המגע).

 

לסרטון הסברה על הקורונה בחיות מחמד וקבלת פרטים נוספים, לחצו כאן.

 

לשאלות נוספות, צרו אתנו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון, 03-5403368