בוף - הפומרניאן הלוחם


מאת: מאירה כהן מנהלת מרפאה


בתאריך 29.10.2017 הגיע אלינו בשעה מוקדמת בבוקר מקרה חירום קשה.
הכלב המתוק בוף, פומרניאן קטן השוקל 2 ק"ג, הותקף באכזריות בטיול הבוקר ע"י שני כלבים גדולים. חשוב לציין כי בוף היה קשור לרצועה כחוק ובעליו שמרו עליו – ולעומת זאת הכלבים הגדולים היו משוחררים. המקרה קרה ברחוב ולא בפארק כלבים בו מותר כמובן לשחרר את הכלבים. בוף נפצע באופן קשה מאד באזור הגב ונזקק לניתוח חירום. למזלו הרב שום איבר חיוני לא נפגע אך היו נזקים רבים לגוף, לעור ולנפש. לאחר ניתוח ארוך וקשה מאד שבו האזור נוקה, חוטא ונתפר בוף חזר הביתה להמשך התאוששות. מאז הגיבור הקטן מגיע אלינו לביקורות מספר פעמים בשבוע ואמנם הדרך להחלמה עוד ארוכה אך כולנו מחזיקים לו אצבעות.

 

אז למה אנחנו מספרים לכם את כל זה? חשוב לנו לחדד– מעבר לעובדה שהחוק אומר לקשור כלבים ברצועה בטיול ברחוב זה גם חשוב  למען הבטיחות שלהם ושלנו. המקרה של בוף היה יכול להימנע במידה והכלבים התוקפים היו קשורים לרצועה. אנו שומעים הרבה לקוחות שאומרים "הכלב שלי ממושמע", "הוא לא זז ממני", "הוא מת מפחד מכלבים אחרים", "אל תדאגו הוא לא יברח", "זה חונק אותו" ועוד תירוצים רבים. אנחנו לא יכולים לדעת מה יפחיד את הכלב שלנו, אנחנו לא יודעים מה חלילה יכול לגרום לו להיבהל ולרוץ לכביש, אנחנו לא שולטים בכלבים של אנשים אחרים – הכלב שלכם אולי טוב ואוהב לשחק ולא תוקף אבל אולי הכלב שמולו כן..? גם אצלנו במרפאה כשמגיעים לקוחות עם כלבים ללא רצועה או חתולים על הידיים ולא בכלובי נשיאה, אנו מתעקשים לקשור אותם ולשמור על ביטחונם.

 

חשוב להתאים את החגורה והרצועה לכלב שלכם. כשהכלב עודנו גור יש לבדוק מדי שבוע שהקולר לא לוחץ או שהרתמה לא הדוקה מדיי. חשוב גם שהקולר לא יהיה רופף מדי שהכלב לא יוכל להשתחרר ממנו בקלות. אנו ממליצים לצאת לטיול עם רצועה חזקה  ומסיבית ולא רצועה נמתחת\אלסטית. אנו ממליצים על שימוש ברתמות המולבשות על בית החזה מאחר וקולר צוואר יוצר לחץ על קנה הנשימה ועל חוליות הצוואר.

 

אז בפעם הבאה שאתם יוצאים לטיול עם הכלב ובא לכם לתת לו לטייל חופשי וחושבים לשחרר אותו בבקשה תחשבו פעמיים – על ביטחון הכלב שלכם וביטחונם של כלבים ואנשים אחרים. במקרה שכלב או חתול נשך אתכם יש לפנות לרופא משפחה לקבל מידע ויעוץ על טיפול. בתור התחלה כמובן חשוב לנקות ולחטא יסודי את אזור הנשיכה. במקרה שחיית המחמד שלכם ננשכה יש לפנות לוטרינר המטפל. נכון, לא כל הנשיכות הן קשות אך בפה ובשיניים של הכלבים והחתולים יש המון חיידקים ומומלץ להגיע למרפאה לניקוי יסודי של האזור ומתן טיפול אנטיביוטי במידת הצורך. ישנם גם מקרים הזקוקים לתפירה או מעקב קצר.
תמיד ניתן להתקשר ולהתייעץ, אבל במידה אתם מודאגים סימן שיש לזה הצדקה - אם יש ספק אין ספק.