כמה גדול יהיה הגור כלבים שלי?


מאת מיכל ליבסון אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון

כמעט תמיד השאלה הראשונה ששואלים כאשר שוקלים לאמץ או לקנות גור כלבים היא, לאיזה גודל הוא יגיע?. זו שאלה חשובה לשאול לפני שאתם לוקחים את הגור הביתה. אם אתם רוצים כלב בגודל קטן עד בינוני  ולבסוף הוא גדל לממדים גדולים מידי, דבר זה יכול להיות משמעותי, ולהיפך: אם רציתם כלב גדול מאוד ולבסוף יש לכם כלב קטן, אתם עלולים להתאכזב מכך באותה מידה.


חשוב מאוד לדעת למה אתם נכנסים כאשר אתם מאמצים גור, בהתאם לגודלו הסופי, מידת פעילות גופנית שהוא צריך, טיפוח, טמפרמנט, אופי ורמות אנרגיה. אלה מספר מדדים חשובים לתת עליהם דגש.

וגודל כן קובע. כלבים גדולים צריכים יותר מקום בבית ובמכונית, ייתכן ויצטרכו גידור מיוחד, יקרים יותר להאכיל ולטפל, וצריכים כוח פיזי גדול יותר כדי לשלוט בזמן טיול.
הערכת גודלו הסופי של הגור לא קשה במיוחד כאשר הגור הוא גזעי. תוכלו לקבל מידע על הגודל שלו מהתבוננות בהורים שלו, או במידע שקיים על הגזע הספציפי שלו. סטנדרטים ספציפיים של גזע מסוים יתנו לכם טווח משקלים של אותו גזע כמו גם גובה, צבע וכולי. כמובן שיתכנו יוצאים מהכלל אך ניתן לראות זאת מהסתכלות על שאר שגר הגורים והערכה מסוימת של גודלם.
הגורים המעורבים הם אלה שקשה יותר להעריך את גודלם הסופי. דבר זה נכון בעיקר במצב בו אין מידע לגבי גזעם וגודלם של הורי הגור, או גילו. ככל שהגור צעיר יותר, קשה יותר להעריך מה יהיה גודלו הסופי. קל יותר להעריך את גודלו של הגור אם ידוע גילו, או יש מידע לגבי גודל ו/או גזע ההורים.

הינה כמה טיפים כדי שתוכלו להעריך את גודל הגור:


גזע וגודל ההורים:

שני כלבי טרייר השוקלים 10 ק"ג לא ימליטו גורים שמשקלם וגודלם יעלה על של הוריהם. אותו דבר נכון לגבי שני כלבי גולדן רטריבר, שגודל גוריהם יהיה גדול לפחות כמותם, ולא יפחת באופן משמעותי. ישנם קשיים בהערכת הגודל כאשר אחד ההורים גדול והשני קטן יותר, למרות שבמקרים אלו, גודל הנקבה קובע יותר מאשר גודל הזכר.

גודל כף הרגל:

כאשר כף רגלו של הגור גדולה, אפשר לראות שגודלו הסופי יהיה גדול. אותו דבר נכון לגבי גור שכפות רגליו קטנות, אפשר יהיה לראות עליו שיהיה קטן. ישנם מספר גזעים חריגים כמו הבאסט האונד, שכף רגלו גדולה אך הוא יחסית לא גדול.


עור רופף:

ככל שהעור של הגור יותר 'נמתח' ורופף יותר, כך לגור יש יותר מקום לגדול לתוכו, ולפי כך יהיה גדול יותר.

עקומת גדילה:

שיטה טובה לאמוד את גודלו הסופי של הגור היא לעקוב אחר עליית משקלו. הגדילה המהירה באמת, מתרחשת עד גיל שישה חודשים. לאחר מכן הגדילה מאטה את הקצב עד לעצירתה בין 8-14 חודשים. א

פשר לומר שסביבות גיל שנה וחצי הגור כבר לא יגדל. יש להתחשב כמובן גם בגזע וגודל ההורים.
ישנה נקודה בחייו של הגור בה לוחיות הגדילה מתאחות והעצם לא מתארכת יותר. למרות שלוחיות הגדילה נסגרות בין 8-11 חודשים, משקל הגוף ממשיך לעלות עד בגרות הגור.