איך לשים "נודניק" לשעון המעורר החתולי שלךמאת: עדי טיטלמן, אסיסטנטית
מרכז וטרינרי רמת השרון / הרצליה

 

להתמודד עם חתולים שמעירים אותך לפני השעון המעורר זו חוויה מתסכלת, במיוחד כשאתה ממש רוצה לישון! בניגוד לאמונות הנפוצות, חתולים אינם חיה לילית. המונח "חיה לילית" מתייחס לסגנון חיים של ערות במהלך הלילה במקום במהלך היום, וזה לא מה שחתולים עושים. הם ישנים במהלך הלילה כמונו, רק לא לזמן רב כל כך. חתולים הם חיה "מעומעמת", כלומר, הם אקטיביים בעיקר בשעות המעומעמות של בין ערביים וזריחה. זה מפני שהמזון שאבותיהם נהגו לאכול היה הכי פעיל בשעות האלו, כך שהיה הגיוני שיתפתחו להתאים ללו"ז הזה. שום יצור הגיוני לא רץ בזמן שיא החום במהלך היום או באמצע הלילה כשבחוץ חושך מצריים. ובכלל, ראיית הלילה של חתולים איננה מאוד טובה, הם בכלל לא רואים בחושך, במקום זאת, הם ישנים!

בהיותם חיות "מעומעמות" טמונה הבעיה הכרונית של "שעון מעורר" חתולי. שני דברים משתלבים לאפשר את התופעה הזו:

1. טבע. השעון המעורר הפנימי של החתול שלך עם הנטייה העמעומית מאותת לו עם שחר שהגיע הזמן לקום. ככל שהזריחה מוקדמת יותר, כך החתול נהיה פעיל יותר בשעה מוקדמת יותר. במהלך הקיץ, בארצות שבהן השמש זורחת בחצות, החתולים עשויים לא להתפתות לקום כבר עם הזריחה. במהלך חורפים ארוכים, חשוכים וחסרי שמש באנטרקטיקה, חתול כנראה יישן עד לזמן ארוחת הצהריים כל יום!

2.  אילוף. כאן נכנס לתמונה הבעלים של החיה. אם החתול שלך נהיה פעיל דבר ראשון על הבוקר, הוא מהר מאוד הופך משועמם כי שום דבר לא קורה! אם אתה אפילו מסתכל על החתול, אתה מתגמל אותו על ההתנהגות ותצפה להתנהגות דומה בימים הקרובים שלאחר מכן. אפילו גרוע מכך, אם אתה חושב שהחתול שלך מגרד את הרהיטים כי הוא רעב ואתה קם ומאכיל אותו, אז ממש סיבכת את עצמך.

בשלב הזה, להעמיד פנים שאתה ישן, לצעוק על החתול, להתגלגל לצד השני במיטה, וסוגים נוספים של התנגדות עיקשת בדרך כלל לא עובדים. החתול ממשיך במסעות הלעיתים מוצלחים שלו. זכור, לפעמים תגמול בודד לעיתים נדירות חזק יותר מתגמול מתמשך (מקור: מכונת ההימורים בלאס ווגאס). חלק מהדברים שאתה עושה עשויים לשעשע את החתול המשועמם ולספק חיזוק כשלעצמם. אתה עלול להפוך לצעצוע מצפצף וגדול עבור החתול שלך.

הנה כמה הצעות שאפשר ליישם כדי למנוע התעוררות מוקדמת של החתול:


• תהיה סובלני כלפי החתול שלך ואל תאשים אותו על הצורה שבה הטבע יצר אותו. קצת סבלנות וכוחות נפשיים בזמן שאתה מנסה לשנות את ההרגלים שלו הם הכרחיים.

• השתמש בווילונות עבים חסינים לאור בתוך חדר השינה שלך ובמסדרונות כך שכל אזור השינה שלך יהיה חשוך לחלוטין.

• אל תגיב (בשום צורה) לדרישות בשעות הדמדומים והזריחה של החתולים שלך.... אף פעם!

• האכל את החתול שלך פעמיים ביום בלו"ז קבוע, אבל אל תאכילו אותו דבר ראשון על הבוקר.

• שמור על החתול עסוק במהלך היום (התעמלות, משחקים, צעצועים, הבא אותו למקום העבודה שלך, וכו')

• האכל את המנה האחרונה לאותו היום של החתול בזמן השינה, זה עשוי לעזור לו לישון ("כשהדם רץ לבטן שלו")

• הבא חתול נוסף בשביל החתול שלך כך שכבר לא תהיה מקור השעשוע היחיד שלו.

• במקרים קיצוניים, לאחר ייעוץ וטרינר אפשר לתת לחתול בלילה מלטונין (ההורמון הפנימי שמסדר את השעון) כדי לעודד פרקי זמן ארוכים יותר של שינה.
הדברים הכי חשובים לזכור לגבי "סנדרום הבוקר המוקדם" הוא שיש נטייה טבעית לחתולים לקום ולהיות אקטיביים בזריחה, ושבעלים יכולים, לא בכוונה, לעודד את הנטייה הזו ע"י נתינת תשומת לב או אוכל. אם אתה לא זהיר, חתול שאתה מאכיל ב6 בבוקר יתחיל לקפוץ על המיטה שלך ב5:45, לנסות להשיג התחלה מוקדמת ליום שלו.

אם תגיב לקפיצות של 5:45, תתחיל לגלות שהוא מתעורר ב5:30 ולאחר מכן ב5:15 וכו', עד שבסופו של דבר תמצא את עצמך מתעורר בשעות הקטנות של הלילה.

 

כיוון שרוב החתולים שמחים לכופף את הכללים, (במיוחד כשמעורב אוכל) והם לומדים מהר, חשוב לקבוע כללי בית קבועים ולדבוק בהם. אם אתה מוותר תחת לחץ, ההתנהגות שנתת לה חיזוק תתפתח. כלומר אתה יכול לא בכוונה לחנך חתול להעיר אותך. כמו שנהוג לומר באנגלית "you made your own bed now lay in it", רק שלא תהיה הרבה שכיבה כיוון שתושכם די מהר. אם יש לך בעיה מהסוג הזה, אתה צריך להמנע מכל פעולה שעלולה לתגמל את החתול שלך. זה עלול לקחת שבועות להשיג את היעד שקבעת אך בסופו של דבר ישקע עבור החתול שלך הרעיון שהזריחה לא מסמלת שום דבר ששווה להעיר אותך בשבילו – ואז תהיה חופשי.
לשאלות נוספות נשמח לעזור


וטרינריים ואסיסטנטית ממרכז וטרינרי רמת השרון / הרצליה  03-5403368