טוואי התהלוכה ודובון הקורים שמות חמודים לחרקים מסוכנים


מאת ניצן דליצקי 

לאחרונה התגלה שיש שני סוגי זחלים בישראל שיכולים להוות סכנה לכלבינו האהוב . הגיע הזמן שכולנו נכיר בהם ונדע להיזהר .


"תהלוכן אורן" או בשמו הנפוץ בקרב הילדים והמבוגרים – טוואי התהלוכה . הוא פרפר שאחד ממחזורי החיים שלו מסוכן לבעלי חיים , השלב הוא שלב הזחל שבוקע מהביצים בד"כ בעונת החורף ובעיקר בסביבת עצי אורן ומכאן גם שמו , הסיבה היא מכיון והוא ניזון בעיקר ממחטי האורן וזאת גם הסיבה לצבעו החום , סוג זחל זה מסתובב בשיירות ולכן כאשר תראו אותו תראו קבוצה הולכת אחד אחרי השני ומכאן שמו העממי – טוואי התהלוכה – אומנם יצור מרשים ויפה אבל מסוכן .


זחל נוסף שמסוכן הוא – דובון הקורים , גם הוא בונה קורים . בצורתו ממש דובה לטוואי התהלוכה אך הוא בניגוד אליו לא הולך בשיירה אלא מתקבץ בקבוצות גדולות שמתחבאות בתוך קורים על שיחים וצמחים .
בשני סוגי הזחלים יש שער על גוף הזחל והוא עטוף בשערות צפופופת מאוד ולבנות אלו מלאות בארס אשר מגן על הזחל , במגע עם העור יכול לגרום לפריחה ותגובה אלרגית בבני אדם . במקרים קשים בעיקר במגע עם ריריות יכול אף לגרום לפגיעה הרסנית וחריפה ברקמות . שפשוף עיניים למשל ע"י הידיים לאחר שנגענו בו עלול ליצור פגיעה קשה עד עיוורון .


אז מכאן נגיע ל- מה יקרה אם בוני החמוד שלנו ישחק עם אלו .


מה לעשות בוני שלנו סקרן וחביב ואוהב לרחרח ולהרים מהריצפה והזחל החמוד הזה דווקא נראה לו מסקרן מאוד , לא אחת קורה שכלב מלקק אותם סתם מרצון לדעת מה הם מכילים . חשיפת הרירית של הכלב (לשון, שפתיים , חלל הפה ) עלול לגרום לו לנמק על הלשון ואיזור החניכיים עם סיכון להתנפחות איזור הלע וקשיי נשימה , זה מצב מסכן חיים וחובה להתפנות לוטרינר , קרה והיה רוצו עם בוני וטפלו בו .


מה נעשה אם בכל זאת בוני לא היה חכם ונמנע מהחבר הפרוותי ?


מומלץ להביאו באופן מידי לוטרינר לצורך טיפול דחוף .
במקרים קשים , הטיפול יהיה תחת הרדמה ויהיה צורך באישפוז ארוך . אין לתת לכלב לשתות מים לאחר המקרה כי למעשה הוא יבלע את הארס ויכניסו למערכת העיכול וגם שם יכול להיגרם נמק המנעו מלהאכיל לאחר מקרה . מומלץ להשתמש בכפפות בעת המגע עם הכלב הנגוע ובזחל .

 

מה שנראה בבוני אם בטעות לא שמנו לב – נפיחות בבסיס הלשון , קשיי בליעה ריור מוגבר ורוב הזמן הלסת התחתונה שמוטה .
אז זכרו בזמן שמטילים עם בוני פקחו עינים ושימו לב לחברים שעירים ומסודרים שיכולים לגרום לנזק רב .