היתרונות בחיות מחמד לאנשים מבוגרים


מאת: מיכל ליבסון, סייעת

חיות מחמד עשויות לעזור לאנשים מבוגרים לחיות חיים ארוכים יותר, בריאים יותר, ושמחים יותר. בטח שמתם לב שכאשר אתם מלטפים חתול או משחקים בכדור עם כלב שזנבו מכשכש בשמחה ללא הרף, אתם נרגעים, והלב מתחמם לנוכח היצור השעיר והחמוד הנהנה מתשומת הלב שלכם. מדענים חקרו את השפעת חיות המחמד על הנפש והגוף של בני האדם ומצאו שטיפול בבע"ח מועיל מאוד לבריאות, ולא רק של הצעירים.

עוד מעלים המחקרים שאנשים מבוגרים המטפלים בבע"ח שמחים יותר ובריאים יותר מאלה שלא.

הם פעילים יותר, מתמודדים טוב יותר עם לחץ, ובריאותם טובה יותר בכללותה, לרבות ירידה משמעותית בלחץ הדם.

מדוע חיות מחמד טובות כל כך לאנשים מבוגרים?

חיות מחמד זקוקות לטיולים, האכלות, טיפוח ומשחקים, אז הן מעודדות הרבה פעילות הכרוכה במשחקים וליטופים.כל הפעילויות האלו דורשות פעילות מצד הבעלים, אפילו אם זה רק לקום ולהוציא את הכלב לטיול מספר פעמים ביום, או הברשה של החתול, כל פעילות גופנית עוזרת לתפקוד הלב, ומשמנת את הפרקים. פעילות כזו שמתרחשת על בסיס יומי, יכולה לסייע לבעלים לבצע מטלות פשוטות אחרות יום יומיות.

חיות מחמד מיטיבות עם אנשים מבוגרים ולו רק במגע, בליטוף.

לאנשים מבוגרים רבים חסר המגע הפיזי, ולליטוף חיית מחמד יש הרבה יתרונות. מחקרים מראים, שכאשר אנשים מלטפים חיות,  לחץ הדם קצב הלב וטמפרטורת הגוף יורדים.

חיות מחמד מהוות חברה נהדרת

חיות מחמד יכולות לספק חברה ונחמה לאנשים מבוגרים ללא משפחה וחברים שקרובים אליהם על בסיס יומי. כידוע, הכלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם.

בע"ח מחזקים קשרים חברתיים ויוצרים חברויות חדשות

לעיתים קרובות לאנשים מבוגרים קשה לצאת מהבית, ככה שהם לא רואים הרבה אנשים. כלב נותן להם את ההזדמנות לצאת לטיולים בחוץ ולהתערות בחברה ולראות אנשים. דבר זה עוזר מאוד להילחם בדיכאון, דבר שסובלים ממנו הרבה אנשים מבוגרים. בע"ח נותנים להם מוטיבציה לקום בבוקר, להעניק להם תשומת לב ולטפל בהם  בנוסף, בע"ח מעניקים לאנשים מבוגרים תחושה של קשר אנושי כאשר חסר להם קשר כזה עם אנשים. בע"ח גם עוזרים לאנשים במוטיבציה לצאת ולערוך קניות, לאכול בקביעות ולישון טוב בלילות.

בחירת חיית המחמד הנכונה

אם אתם חשים שקרוב משפחה מבוגר שלכם ייהנה מחברה של חיית מחמד, דברו איתו לפני שאתם בוחרים, ואידיאלי הוא שתבחרו יחד איתו. וודאו שהוא מודע לאחריות שבגידול חיית מחמד ורוצה בה, יחד עם הרעש והלכלוך הפוטנציאלים שבאים עם חיית המחמד. דברו איתם על נושא הטיפול בחיית המחמד הכולל האכלה, טיפוח, טיולים וניקיון אחריה. תוכלו גם לדבר איתנו, במרכז ווטרינרי בניהולו של ד"ר דורון נרי ברמת השרון/הרצלייה

חיות מחמד בבתי אבות

לסיכום, לפני שאתם מעודדים אדם מבוגר לאמץ חיית מחמד, וודאו שאתם תהיו יכולים לטפל בחיית המחמד במקרה והבעלים לא יהיה מסוגל יותר לטפל בה. לעיתים קרובות כאשר אנשים מבוגרים עוזבים לבתי אבות, הם נאלצים להיפרד מחית המחמד שלהם. ישנם בתי אבות המסכימים להכניס בעלי חיים, אך רובם עדיין לא נותנים לחיות מחמד להיכנס. נסו למצוא בתי אבות ידידותיים לחיות מחמד במקרה ויצטרכו לעבור ביום מין הימים.

לחיות מחמד ואנשים מבוגרים יש הרבה להעניק אחד לשני. ניסויים ומחקרים מראים שחיות מחמד ואנשים מבוגרים יכולים לבלות בנעימים את זמנם יחד, ולהעניק חיבה רבה זה לזה.  למרות שחיות מחמד לא יכולות להחליף יחסי אנוש לאדם מבוגר, הן בהחלט יכולות למלות את חייהם בשנים של אהבה ללא תנאים ותמיכה נפשית.  

לפרטים נוספים, אנא צרו קשר, מרכז ווטרינרי, הרצלייה ורמת השרון 03-5403368