שיקום בע"ח לאחר ניתוח - פיזיותרפיה ביתית לכלבים


מאת: ניצן דליצקי, טכנאית ראשית מרכז וטרינרי רמה"ש / הרצליה

 

 לפני התחלת טיפול פיזיותרפיה ביתי חשוב לקבל אישור מהמנתח/ וטרינר שלכם!

הכלב או החתול שלכם עבר ניתוח ואתם רוצים לעזור להם בשיקום. בדומה לבני אדם, ניתן לעבוד איתם על שיפור תנועות ולבצע פיזיותרפיה פסיבית על מנת לסייע לתהליך ההחלמה לאחר הניתוח.

 

נתחיל במסאז '

בקשו מכלבכם לשכב על מיטתו או על שמיכה נעימה והשכיבו אותו על צידו.  חשוב שלאורך התהליך תגרמו לו להרגיש בטוח- דברו אליו ברכות ולטפו אותו כדי שיבין שאין בזה כל רע .

 

לאחר שהוא נשכב על צידו התחילו באזור הרגל האחורית- מהירך ועד כף הרגל. לטפו  אותו בביטחון, עשו זאת לפחות 10 פעמים בכל רגל. לכלבים בעלי פרווה סמיכה ועבה ניתן להשתמש במברשת שיער רכה כדי שיוכלו יוכל להרגיש זאת טוב יותר .

 

עסו את רגלו בעדינות, כמו לישת בצק, חיזרו על העיסוי לפחות 5-6 פעמים בכל רגל. ודאו שכלבכם מרגיש בנוח, לא כל כלב אוהב מסאז'.

 

כיפוף ומתיחה ברגליים -  החזיקו את "קרסול " הרגל האחורית ועשו בזהירות פעולה של קיפול וישור של המפרק. אנא ודאו עם הרופא שלכם שאכן הבנתם כיצד לעשות זאת. חשוב לתמוך בשני המפרקים שעובדים עליהם עם הידיים ולא רק למשוך. חיזרו על תרגיל זה 10-15 פעמים .

 

לאחר שעשינו תרגילים אלה נלטף את כלבנו שוב בכל רגליו לצורך "קירור", לפחות 10 פעמים בכל רגל.

 

פיזיותרפיה

 

אימון האגן – הניחו יד אחת על הירך ויד שנייה על הרגל לצורך תמיכה. הניעו את כל הרגל קדימה ואחורה 15 פעמים. נסו להזיז את אזור הירך בצורה מעגלית ,  "חקו" את תנועת ההליכה של הרגל.

 

אימון הברך – הניחו את ידכם בחלקה הפנימי של הרגל מתחת לברך ואת היד השנייה הניחו על הקרסול . בכך שאתם מחזיקים את הקרסול תוכלו לגרום לברך להתקפל ולהתיישר – ישרו וקפלו את הברך בעדינות לפחות 15 פעמים.

 

אימון הקרסול – עם הבוהן והאצבע הרביעית שלכם החזיקו את מפרק הקרסול לצורך יציבות ועם היד השנייה מתחו וכופפו את מפרק הקרסול בעדינות . חיזרו על כך 15 פעמים.

 

אימון האצבעות – הזיזו כל אצבע למעלה ולמטה בעדינות ובזהירות לפחות 10 פעמים . זכרו – לא כל כלב  אוהב שנוגעים לו בכפות הרגליים, לכן לפני שתשלחו לשם יד ותתחילו לשחק עם האצבעות, בקשו ממנו אישור: תחילה לטפו אותו בעדינות באזור וראו איך הוא מגיב. אין לבצע תרגיל זה אם כלבכם לא אוהב מגע ברגליו .

 

צביטת האצבעות וגירוי רפלקסים ברגליים- תרגיל זה מעודד גירוי רפלקסים, שרירים ועצבים של בעל החיים. צבטו כל אצבע בנפרד צביטה מעט חזקה. רוב בעלי החיים ימשכו את הרגל ברגע שירגישו צביטה. חיזרו על גירוי זה בכל אצבע בנפרד 5 פעמים .

 

דגדוג האצבעות – גירוי זה גורם לרפלקס בעיטה של הרגל.מקמו את האצבע שלכם ודחפו אותה במרווחים בין האצבעות ובין הכרית הגדולה, ודגדגו את כלבכם. הוא ידחוף ויבעט. עשו את זה פעמיים בכל רגל.

 

עמידה עם תמיכה – העמידו את כלבכם על כל 4 רגליו ותמכו בו לפחות דקה כדי שישאר לעמוד. הניחו את ידיכם באזור האגן, לפני הרגליים האחוריות, ודחפו בעדינות את כלבכם מעלה ומטה לפחות 4 פעמים.  תרגיל זה יחזק את עמידתו של כלבכם ואת רגליו, שעשויות להיות חלשות לאחר הניתוח .

 

כל תרגול שכזה אמור לקחת כחצי שעה. חזרו על התרגילים  פעמיים ביום כדי לשמר את התחושה והשיקום.

 

חשוב לזכור – לא למשוך ולדחוף מפרקים שלא זזים, אין לבצע שום תרגיל כאשר המפרק תקוע ואין למשוך אותו.  הימנעו מלעשות נזק לכלבכם, ולפני כל דבר התייעצו עם הוטרינר.

 

 לעוד שאלות ועצות 03-5403368 , מרכז וטרינרי רמת השרון/ הרצליה