7 סיבות למה החתול שלך לא מפסיק לילל
03-5403368

מידע

כתבות

7 סיבות למה החתול שלך לא מפסיק לילל

מאת : קוזנצוב סופיה , אסיסטנטית ראשית במרכז וטרינרי רמת השרון.
 

מה יש ביללה של חתול ?
מעט דברים נוגעים לליבו של אוהב חתולים יותר מאותן כמה יללות קטנות וראשונות של חתול שזה עתה נולד. אולם במציאות, לשפת החתול יש הרבה יותר קשר לבני אדם מאשר לחתולים.
במהלך אלפי שנות ביות, החתול המודרני הפך את היללה הצנועה לדרך ייחודית לתקשר עם בעליו, ולא עם חתולים אחרים.
השימוש הזה בתקשורת בין אדם לחתול הוא אכן דבר מסתורי.


"חתולים מתקשרים זה עם זה באמצעות שפת גוף, סימון ריח והבעת פנים, כמו גם באמצעות גירגורים, ציוצים, לחשושים ויללות חזקות. רק לעתים רחוקות הם מיללים אחד לשני כשאנשים אינם נוכחים", אומרת יועצת מוסמכת להתנהגות חתולים ומאמנת חתולים מרילין קריגר.

"יללות אלו שמורים לאנשים - הם מתקשרים את המצב הנפשי והרגשות של החתול.
הם גם משדרים צרכים כמו רצון לאוכל , לליטוף או ליציאה מהבית וחזרתו.
אז, בעלי חיות המחמד הם המאסטרים האמיתיים של היללה.


עם כל עסק היללות האלה שנועד רק עבורנו, הייתם חושבים שנשמח יותר לשמוע מהחתולים שלנו באופן קבוע. אבל אם הקוליות של החתול שלך עולות לך על העצבים, הנה כמה סיבות אפשריות, כמו גם כמה טכניקות שעשויות פשוט לדכא את כל הדיבור החתולי הזה.

 

שעמום וגזע.
כאשר אנו מוצאים את עצמנו משועממים או חרדים, אנו עשויים לנהל שיחת חולין רק כדי למלא את החלל והחתולים שלך לא שונים מאיתנו. מחסור בדברים לעשות או לשחק בהם עשוי בהחלט להביא את הדיבוריות בחתול שלך. אם הופעות ליליות של החתול שלך הפכו לנורמה בשעות הלילה המאוחרות, יש כמה דברים שאתה יכול לנקוט בהם כדי להשאיר את החתול שלך מעוניין ומועסק בדברים אחרים מלבד להשמיע את קולו.


"אל תשאירו חתולים לבד לפרקי זמן ארוכים בלי שום דבר לעשות", אומרת מומחית בחתולים "זה רעיון מצוין לאמץ זוגות של חתולים - הם מעסיקים אחד את השני." היא מוסיפה,  כי חשוב
"לספק הרבה העשרה, כולל טריטוריה אנכית, קופסאות, שקיות נייר ללא ידיות, עמודי גירוד, צעצועי כדורים ומסלולים, וצעצועים בטוחים אחרים שלא ניתנים לפירוק ובליעה על ידי החתולים.
התשובה למלחמה בשעמום היא להיות מעורב בחיי החתול שלך. ערכו מפגשי משחק קבועים, ציד אוצרות עם צעצועי פאזל שמכילים פינוקים, או התחילו תוכנית של אימון קליקים שיכול לשנות כמה התנהגויות לא רצויות.

כמו כן ישנם גזעים מסויימים של חתולים הנחשבים לפטפטנים (סיאמיים, בורמזים, בנגלים ואחרים), ולכן בעלים פוטנציאליים צריכים להיות מודעים למה הם עשויים להיכנס כאשר הם בוחרים דווקא בגזעים אלה.

 

רעב
באופן לא מפתיע, מקור עיקרי להגברת הקול החתולי הוא רעב, בין אם הוא ממשי או סתמי.
אם החתול שלך מאמין שהשקע שנראה בקערת המזון שלו אומר כי הקערה "ריקה", אז אתה תשמע על כך ממנו - וכנראה תמשיך לשמוע עד שהקערה תמולא עד הסוף.
במצבים אלה כדאי לשנות את דרכי ההאכלה וההרגלים שלהם.

"יש להאכיל חתולים הדורשים מזון לעיתים תכופות בארוחות קטנות 4-6 פעמים ביום", ממליצה קריגר. "יש הזנה אוטומטית עם זמן זמינים שיחלקו מזון לפי לוח זמנים. לחלקם יש שקיות קרח - מושלם לאוכל רטוב. כמו כן, העשרת הסביבה במקומות מסתור, יחד עם צעצועי כדור ומסלול, יכולים לעזור".
 

עידוד הבעלים
יש אנשים שנהנים מהקול של החתול שלהם. "כשאנשים אוהבים את היללה של החתול, הם יכולים לחזק אותו בעזרת תשומת לב ופינוקים", אומרת קריגר. אבל, היא מוסיפה, "יש מקרים שבהם היללה היא בעייתית , כמו מוקדם בבוקר או מאוחר בלילה, בזמן שאנשים מנסים לישון. בנוסף לחוסר בחיזוקים של ההתנהגות, יש לזהות ולטפל בסיבות מאחורי התנהגות זו."
אימון החתול שלך "להסיר" התנהגות זו יכול להיות קשה, והעובדה שאנשים אוהבים לנהל שיחות עם חיות המחמד שלהם לא עוזרת הרבה. "הרבה חתולים ואנשים עונים זה לזה קדימה ואחורה, מקיימים 'שיחות'", אומרת קריגר. "זה עובד לשני הכיוונים. אנשים נהנים מהאינטראקציה - הם אוהבים שהחתולים שלהם עונים להם, והחתולים אוהבים את תשומת הלב.”
 

תשומת לב!
העובדה היא שהסיבה שהחתול שלך כל כך רועש ותובעני עשויה להיות רק בגללך ובגלל מעשיך. יש קו דק בין חיזוק חיובי ושלילי להתנהגות החתול שלך - והישארות בצד הימין של הקו הזה יכולה להיות קשה.

כפי שהוזכר קודם לכן, הסיבה הנפוצה ביותר ליללה של החתול שלך היא כנראה הברורה ביותר - היא משיגה תוצאות. באותו האופן שבו תינוק אנושי מגלה שבבכי הוא יכול לקבל מזון, נחמה ותשומת לב, החתול שלך ,באותה מידה ,מבין מהר מאוד שהיללה שלו תביא לתגמול הרצוי.

ההרגל הזה יכול להיות קשה לשבירה - גם לך וגם לחתול שלך. תגמול על התנהגות שקטה היא תרופה אפשרית, אומרת קריגר, אבל זה ידרוש ממך להתעלם מהפצרות החתול שלך לתשומת לב, ולתגמל את החתול שלך בחיבה כשהוא יושב בשקט.

יללה שמחפשת תשומת לב, טוענת קריגר, ניתן להפסיק בהדרגה, וללא שימוש בחיזוקים שליליים כאשר החתול שלך קולני.
"ראשית, חשוב לתת מענה לצורך בתשומת לב כאשר החתול אינו דורש תשומת לב עם הפעלות משחק, חיפושי אוצרות, אימון קליקים ופעילויות אחרות", אומרת קריגר. "יחד עם זאת, היללה לעולם לא מתוחזקת בעזרת בתשומת לב, רק כאשר החתול שקט, הוא מתוחזק ."
 

גיל מבוגר
ככל שחתולים מתבגרים, הם יכולים לאבד את היכולות שלהם באותו אופן שאנו מאבדים אותם. "ישנם מספר גורמים שיכולים לגרום לחתול מבוגר לילל יותר ויותר חזק.
חתולים המאבדים את שמיעתם לעתים קרובות מגבירים את עוצמת היללה מכיוון שהם לא יכולים לעקוב אחר עוצמת הקול שלהם", אומרת קריגר. "מחלות וכאבים יכולים גם לגרום לחתולים להשמיע קול"

שינויים פיזיים והתנהגותיים הקשורים לגיל יכולים להתבטא כמתח, חרדה, הפרעות כפייתיות ובעיות בארגז חול; כל אחד מהשינויים הפיזיים או הנפשיים הללו יכול להוביל לשינויים בקוליות של החתול שלך. "חתולים שיש להם הפרעה קוגניטיבית בדרך כלל מסתובבים לעתים קרובות ומיללים", אומרת קריגר.
"לפעמים אפשר למצוא את החתולים האלה בלילה יושבים, מול פינה ומיללים.

כל שינוי התנהגות, כמו יללות חדשות שלא היו קודם , צריכות להיבדק על ידי וטרינר.
מוזמנים ליצור איתנו קשר לכל שאלה – מרכז וטרינרי רמת השרון 03-5403368.

 

כאב וגורמים רפואיים אחרים
יללות וקולות מוגזמים מהחתול שלך יכולים להיות סימן לכאב או מחלה ואין להתעלם מהם.

כאב הוא הגורם השכיח ביותר להגברת הקול , לעיתים קרובות קשה למצוא את מקור הכאב, מכיוון שחתולים נוטים להסתתר כשהם כאובים.  הכאב עשוי להיות בכמה חלקים ואיזורים בגוף שלא ניתן לראות ישירות. בנוסף לכאב כגורם, אנו רואים בעלי חיים עיוורים, סוכרתיים, עם בעיות בבלוטת התריס, כמו גם סרטן, כל אלו יכולים להוביל להגברת הקול.
עבור חתולים מסוימים, היללה אומרת שמשהו לא בסדר, וזה תפקידך ותפקידו של הוטרינר שלכם לגלות במה מדובר.
 

 

למידע ופרטים נוספים, מוזמנים ליצור איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368