7 יתרונות מדעיים לגידול חתול
03-5403368

מידע

כתבות

7 יתרונות מדעיים לגידול חתול

7 יתרונות מדעיים לגידול חתול
מאת: נועה לייבמן אסיסטנטית במרכז הוטרינרי רמה"ש והרצליה

 

מחקרים מראים שאפילו רק צפייה בסרטונים של חתולים באינטרנט יכולה ליצור תגובות ורגשות חיוביים אצל אנשים. לאור העובדה הזאת, אי אפשר להיות מופתעים מכך שגידול חתול יכול להעניק לבעליו מספר יתרונות. הנה כמה מהם:

1. גידול חתול זה יותר טוב לסביבה
אם אתם מודאגים לגבי טביעת רגל פחמנית (מונח מוסכם לתיאור סך הפליטות של גזי חממה התורמים להתחממות גלובלית בידי מישהו), אז גידול חתול עדיף מאשר גידול כלב. מחקר ב2009 מצא שהמשאבים הדרושים להאכלת כלב לאורך חייו משאירה טביעת רגל פחמנית בעולם דומה לכזו של ג'יפ. בניגוד לכך, חתולים, שאוכלים פחות גם באופן כללי וגם צורכים יותר מוצרים כמו דגים במקום דגנים וחומרים בטעם בשר בקר, משאירים טביעת רגל פחמנית הדומה לזו של מכונית 5 דלתות קטנה.

2.  אם יש לכם חתול- כנראה שאתם חכמים
סקר הנערך ב2010 בבריטניה באוניברסיטת בריסטול מצא שאחוזי בעלי החתולים שיש להם השכלה אקדמאית גבוה מאחוז בעלי הכלבים שיש להם השכלה אקדמאית. לאחר מכן ב2014, חוקר בוויסקונסין ערך מחקר בקרב 600 סטודנטים ומצא שבעלי החתולים ניצחו במבחני אינטילגנציה. האם החתולים הופכים את האנשים לחכמים יותר או שאנשים חכמים בוחרים חתולים? החוקרים במחקר הנ"ל טוענים שאנשים בעלי אינטילגנציה גבוהה יותר נוטים לעבוד יותר שעות ולכן בוחרים בחיה שיותר קל לטפל בה וזקוקה לפחות תשומת לב והשקעה.

3. יהיה לכם לב בריא יותר
לגדל כל חיה זהו דבר שטוב ללב שלכם. חתולים במיוחד, מצליחים להוריד את רמת הסטרס של בעליהם יותר (אולי בגלל שהם דורשים פחות מאמץ ולכן גורמים לפחות חרדה?). לליטוף חתול יש השפעה מאוד מרגיעה על בעליו. מחקר אחד מצא שלאורך 10 שנים בעלי חתולים היו בסיכון מופחת ב30 אחוזים למות מהתקף לב, מאנשים שהם לא בעלי חתולים.

4. תישנו טוב יותר
מספר מחקרים וסקרים מראים שאנשים (ובעיקר נשים) לעיתים קרובות מעדיפים לישון עם החתול שלהם מאשר עם בן\בת הזוג שלהם, והם מדווחים על איכות שינה טובה יותר כאשר שישנים עם חתול.
5. יותר חתולים- פחות אלרגיות
אמנם זה מאוחר מידי בשבילכם, אבל אם אתם מצפים לילד, כדאי שתחשבו על אימוץ חתול. ב2002, ארגון הבריאות האמריקאי פרסם מחקר שהציע שילדים מתחת לגיל שנה שנחשפו לחתולים, נטו לפתח פחות אלרגיות במהלך חייהם (לא רק אלרגיות לחיות). בנוסף לאלרגיות, ישנם מחקרים האומרים שנוכחות של חתול משפרת את כלל המערכת החיסונית.
6. חתולים ואוטיזם
תוספת של חיית מחמד למשפחה יכולה מאוד לתרום במקרה של ילד על ספקטרום האוטיזם. לילדים כאלה יש קושי בתקשורת עם אנשים אחרים, והיכולת לתקשר עם בעל חיים נותנת פתח ללמידה רבה ותגמול רגשי גדול. לחתולים יש אופי מאוד אינדיווידואלי ולכן יש לזכור שלא כל חתול יכול להתאים לכל משפחה. כמובן שלא נרצה חתול תוקפני במיוחד, או חתול חרדתי במיוחד שנוהג להתחבא רוב הזמן. מחקרים שונים מראים שדווקא חתול יכול להיות חיית מחמד נהדרת בשביל ילדים אוטיסטים, לפעמים יותר מכלבים. האם זה בגלל שחתולים יותר דעתניים ויש צורך ביותר הכרות ותחכום בכדי לפרש את מה שהם מרגישים? אין לדעת אך זאת אפשרות.
7. הדברה טבעית
לא סתם ביות החתול התחיל מנסיון של בני האדם להרחיק מזיקים שונים. לא רק שחתולים ירחיקו מזיקים באופן פעיל ע"י משחק וצייד של ג'וקים ושאר דברים קטנים ותזזיתיים, עצם הריח שלהם ירחיק מכרסמים כמו חולדות ועכברים מלפלוש לכם הביתה. מכרסמים התפתחו לפרש את ריחם של חתולים כגורם מרתיע, ובצדק.
לסיכום, אם עדיין אין לכם חתול, כדאי שתלכו ותאמצו אחד. חתולים הם חיה מדהימה ומורכבת שיכולה לתרום רבות לחייכם, הרבה מעבר לליטופים וגרגורים.

 


לשאלות נוספות פנו למרכז הוטרינרי הרצליה ורמת- השרון 03-5403368