4 תוספי מזון פופולריים לכלבים ולמה הם משמשים
03-5403368

מידע

כתבות

4 תוספי מזון פופולריים לכלבים ולמה הם משמשים

מאת ויטל משומר, אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון

 

 

בדומה לבני אדם, כלבים רבים מקבלים תוספי תזונה. תוספי תזונה אלה עונים על צרכים שונים, אם למפרקים וקשיחות במפרקים וכלה בבריאות הלב, עיכול וכו'...

 

להלן רשימה של כמה מתוספי המזון לכלבים הפופולריים ביותר והשימוש בהם:

 

גלוקוזמין

התוסף הפופולרי ביותר לכלבים הוא גלוקוזאמין. גלוקוזאמין הוא סוכר אמינו שנמצא באופן טבעי בנוזל סביב המפרקים כדי לסייע בבניית סחוס. גלוקוזאמין נלקח מקליפות רכיכה וניתן להכין אותו גם במעבדה. גלוקוזאמין יעיל בטיפול בדלקת פרקים אצל כלבים. בכלבים מבוגרים זה עשוי להקל על כאבי פרקים ולשפר את הניידות. מחקר מקיף שנערך בשנת 2007 בכתב עת ווטרינרי הראה שתוסף זה הפחית את הכאב והגביר את הניידות לאחר 30 ימים של טיפול.
את הגלוקוזמין ניתן להשיג בצורות רבות, כולל כדורים, אבקות, וחטיפים. תוספי גלוקוזמין בדרך כלל מנוסחים עם כונדרויטין סולפט, המופיע באופן טבעי ברקמות החיבור של העצם והסחוס.

 

שמן דגים

התוסף השני הנפוץ ביותר שניתן לכלבים הוא שמן דגים. שמן דגים מכיל חומצות שומן אומגה 3 הנחשבות כמשפרות את איכות הפרווה, מבריקות אותה ומקלות על אלרגיות בעור. מחקר שפורסם ב"כתב העת האמריקני למחקר וטרינרי" מעלה כי שמני דגים גם מפחיתים דלקות, ובעלי חיות מחמד רבים משתמשים בו למטרה זו.

 

נוגדי חמצון

נוגדי חמצון נחשבים כעוזרים לכמה מהשפעות ההזדקנות, כמו אובדן זיכרון ותפקוד קוגניטיבי. הם משמשים גם כטיפול במחלות לב אצל כלבים ולהפחתת דלקות. בין המרכיבים של נוגדי החמצון ניתן למצוא גם את הויטמינים C ו-E, שמגנים על הגוף מפני רדיקלים חופשיים, שהם מולקולות שעלולות לגרום לנזק לקרום התא ואף לגרום למוות של תאים. נוגד חמצון נוסף הוא קואנזים Q10. Q10 הוא נוגד חמצון טבעי וחזק העוזר להמיר מזון לאנרגיה, כמו גם להילחם ברדיקלים חופשיים. הוא נפוץ כתוסף נוגדי חמצון בכלבים.

 

פרוביוטיקה

בהתחשב בגידול בשימוש בפרוביוטיקה אצל בני אדם, אין זה מפתיע שפרוביוטיקה הפכה פופולרית גם כתוספי מזון לכלבים. פרוביוטיקה נמצאת באופן טבעי בגוף בצורה של שמרים וחיידקים חיים המסייעים לעיכול ובריאות המעיים. כתוספי מזון, הם משמשים לטיפול בשלשולים ובעיות עיכול אחרות. פרוביוטיקה מופיעה בכמה צורות, כולל כמוסות לעיסה, אבקות ובכמה סוגים של מזון לכלבים.

 

לפני שקופצים על תוספי תזונה, יש כמה אזהרות חשובות:

• התייעץ תמיד איתנו, מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה, לפני שאתה נותן תוספי מזון לכלב. יתכן שלכלבך יש מצב רפואי שאינו מאובחן הזקוק לטיפול. ואם הכלב שלך נוטל תרופות, תוספי תזונה ואפילו צמחי מרפא, יכולים להשפיע באופן מזיק.

• אל תיפול לטענות שנשמעות טוב מכדי להיות אמיתיות. תוספי מזון לא ירפאו סרטן, פרוו או מחלות קשות אחרות.

• קנו מותג מכובד מחברה מכובדת, עדיף אצל וטרינר, רצוי מותג המתמחה בתוספי מזון, אשר ביצע מחקרים קליניים ו/או הרוויח הסמכה מארגון עצמאי.

• אל תניחו שתוספי מזון של בני אדם טובים לכלבים. חלקם, כמו אלו המכילים שום, יכולים להזיק.

 

בין אם מדובר בצמחי מרפא או תרופות מעבדה, ישנן עדויות המציעות כי תוספי מזון יכולים להועיל. נערכו מחקרים מועטים לחיפוש אחר השפעות ארוכות טווח, אך קיימים מספר מחקרים וראיות אנקדוטליות הראו תוצאות מוצלחות, בין אם בצורה של פרווה מבריקה יותר, הליכה טובה יותר, עיכול טוב יותר או שיפור בתפקוד הקוגניטיבי.

 

והאם זה לא מה שכולנו רוצים עבור החברים הכי טובים שלנו?

 

 

לשאלות נוספות, צרו עמנו קשר. מרכז וטרינרי רמת השרון, 03-5403368