20 דברים שאולי לא ידעתם
03-5403368

מידע

כתבות

20 דברים שאולי לא ידעתם

20 דברים שאולי לא ידעתם על כלבים

הכלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם כבר מאות שנים, ובעלי כלבים רבים גם מרגישים שכלבם מכיר אותם יותר טוב מכל אחד אחר. אבל - האם אנחנו יודעים הכל על חברינו הטובים? 
מאת קריסטין סלובידק, אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון


1. בעת שתיית מים, הכלב מקפל את לשונו אחורנית למעין צורה של כוס, וכך מרים את המים מן הקערה אל הפה.
2. על חוש השמיעה של הכלבים בטח כבר שמעתם בעצמכם. אך האם ידעתם כי הם שומעים פי 4 יותר טוב מבני אדם?
3. רוב הכלבים נולדים וחיים עם לשון בצבע ורוד. כלבים מגזע הצ'או צ'או לעומת זאת, אמנם נולד עם לשון ורודה אך בסביבות גיל 8 שבועות לשונו נהפכת לכחולה-שחורה.
4. עיניהם של גורי כלבים נפתחות  10-15 ימים לאחר המלטתם, אך ראיתם אינה מושלמת עד שמגיעים לגיל 4 שבועות.
5. כלבים מכוונים ומשפרים את שמיעתם על-ידי הזזת אפרכסת האוזן. הם משתמשים ב- 18 שרירים שונים (!) באזניהם, אשר הופכים את שמיעתם לכזו מפותחת ומדוייקת.
6. לכלב בוגר יש 42 שיניים!
7. לרוב הכלבים יש ציפורן חמישית ברגליים הקדמיות. במקרים נדירים יותר, ישנם כלבים אשר יש להם גם ברגליים האחוריות.
8. תהיתם פעם כמה חכם הכלב שלכם? אז על-פי הערכות, נראה כי כלב יכול לזכור ולהבין כ-250 מחוות, ורמת המשכל שלו משתווה לזו של ילד בן שנתיים.
9. הישבן הינו תעודת הזהות של הכלב. אז אם יצא לכם לחשוב על מדוע כלבים נוטים לרחרח אחד לשני את הטוסיק – הם לומדים להכיר אחד את השני.
10. אפם של הכלבים שווה ערך לטביעת אצבע של בני האדם – אין שני כלבים עם חוטם זהה.
11.לפי ספר שיאי גינס הכלב המבוגר ביותר בעולם היה מגזע מעורב אוסטרלי והוא נפטר בגיל 29!
12. מחקרים הוכיחו כי כלבים יודעים לקרוא את תווי הפנים של בעליהם. לכן כנראה שגם הכלב שלכם יודע לזהות אם אתם שמחים, עצובים או כועסים.
13. הריון ממוצע של כלבה נמשך 63 ימים.
14. אמרו לכם פעם שכלבים מזיעים מהלשון? אמנם זו הדיעה הרווחת, אך למעשה כלבים מזיעים רק ממקום אחד – כפות הרגליים.
15. כאשר כלבים מנמיכים את פלג גופם העליון בעת מפגש עם כלב אחר, זוהי דרכם לסמן שהם רוצים לשחק ואינם מהווים איום.
16. חום גוף תקין אצל כלבים נע בין 38-39 מעלות צלזיוס.
17. הנטייה של כלבים לקבור את העצם שלהם נעוצה במורשת גנטית ואבולוציונית בת מאות שנים. לפני שהפכו לחיות בית, כלבים היו מחביאים את טרפם ושומרים אותו לזמן מאוחר יותר, בכדי לוודא שיהיה להם משהו לאכול.
18. החלפת מזונו של כלבם ממזון גורים למזון בוגרים מומלצת בגילאים 10-12 חודשים, ושוב בבגרותם, לאחר שהגיעו לגיל 7 (או 5 עבור כלבים מגזעים גדולים).
19. בעולם האימוצים, כלבים שחורים הינם האחרונים למצוא בית. לכן, אם אתם מרחיבים את משפחתכם וחשבתם לאמץ, אל תשכחו לבדוק גם את הכלבים השחורים בכלביה, אשר כנראה מחכים לבית זמן רב יותר מהשאר.
20. כלבים גזעיים נוטים לחוות יותר בעיות רפואיות מכלב מעורב. במקרה של גזעים מסויימים, ישנן אפילו בעיות ומחלות גנטיות האופייניות להם. לדוגמא, קאבלירים נוטים לבעיות לב,פאגים נוטים לבעיות בדרכי הנשימה, פקינזים נוטים לבעיות ומחלות עיניים, כלבי רועה גרמני נוטים לסבול מבעיות אגן וכדומה. לכן אם החלטנו לקנות כלב גזעי, חשוב מאוד ללמוד על הגזע הספציפי ודרישותיו, ולהיות מוכנים למצבים שונים שעלולים לקרות.