16 עובדות שכדאי לילדים לדעת על כלבים
03-5403368

מידע

כתבות

16 עובדות שכדאי לילדים לדעת על כלבים

מאת: מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון

כלבים וילדים נהדרים יחד. כלבים מקנים ביטחון עצמי לילד, תחושת אחראיות, ואהבה ללא תנאי. עם זאת, חשוב לדעת מספר כללים בשפתם של הכלבים על מנת להימנע מאי נעימויות  שונות. כאן תוכלו למצוא כמה טיפים חשובים שילדים ידעו על כלבים.

1. כשכוש זנב לא בהכרח אומר שהכלב ידידותי.  כשהכלב מכשכש בזנבו, אין זה תמיד אומר שהוא ידידותי ושמח. כשכוש זנב הוא אמצעי תקשורת אצל כלבים, ויכול להעיד על ידידותיות, אך בכלבים שונים, במיוחד אם תנועת הזנב מהירה וזקופה, מצב זה יכול להעיד על אגרסיביות.

2. תמיד בקשו את אישור הבעלים אם אתם רואים כלב זר ברחוב ורוצים ללטף אותו. רק אם הבעלים אומרים שזה בסדר, אז אפשר לגשת וללטף.

3. דעו כיצד לגשת לכלב. לפני שאתם מלטפים כלב, וודאו כי הוא רואה אתכם. הושיטו לו את גב כף היד כדי שיוכל להריח אותה לפני שאתם ניגשים ללטף אותו, עם זאת, אל תקרבו אותה אליו יותר מידי, תנו לו לבוא ולרחרח אותה, וזאת אם הוא חפץ בכך.

4. לא כל כלב אוהב שמלטפים לו את הראש. ישנם כלבים שיפרשו זאת כאקט דומיננטי ומאיים.

5. אם כלב מתקרב אליכם, הימנעו מלהישיר מבט לעיניו, ואפשרו לו להריח את ידכם. אל תעשו תנועות חדות ומהירות. בהימנעות מלהישיר מבט בעיניו, אתם משדרים לו שאתם לא איום או מישהו תוקפן.

6. דעו מה לעשות אם כלב תוקפני מתקרב אליכם. אל תסתכלו לו בעיניים, היו רגועים ושקטים, עם הזרועות לצד הגוף. לעולם אל תברחו בריצה.

7. דעו מה לעשות אם כלב תוקף. אם נוצרת סיטואציה בה אתם מותקפים על ידי כלב, תנו לו משהו ללעוס (כגון המעיל שלכם, התיק, או האופניים). התרחקו לאחור באיטיות עד שיש בינכם חוצץ כלשהו. (עץ או ספסל  וכו'). אם כלב מפיל אתכם, עברו לתנוחת עובר והגנו על הפנים, שכבו ללא תזוזה עד שילך.

8. שמרו מרחק מכלבים אגרסיביים. אל תכנסו לחצרות פרטיות או עברו ליד כלב קשור עד שאתם יודעים בוודאות שהוא ידידותי.

9. אל תפריעו לכלב שאוכל או ישן. הוא יכול להגן על האוכל שלו בכך שיתנהג באגרסיביות . כלב ישן שניגשים אליו יכול להתעורר בבהלה ולהתנהג בתוקפנות.

10. כלבים אוהבים להרגיש נאהבים. אם תאהבו אותם, הם יאהבו אתכם בחזרה.

11. כלבים זקוקים לטיפול טוב ומסור בדיוק כמוכם. הם זקוקים לאוכל איכותי, מים טריים בשפע, הרבה טיולים ופעילות גופנית בכל יום.

12. כלבים אוהבים שגרה. הם אוהבים לאכול לטייל ולעשות פעילות גופנית בזמנים קבועים בכל יום.

13. כלבים שומרים סודות.

14. כלבים לא תמיד יודעים מה הכי טוב בשבילם. הם עלולים לרצות לאכול או ללעוס חפצים שונים שעלולים להיות מסוכנים וצריך להגן עליהם מאותם חפצים. לדוגמא, כלבים לא יודעים אם משהו רעיל בשבילם אז יש צורך למנוע מהם כרסום ולעיסה של דברים שונים.

15. כלבים יכולים לחלות בדיוק כמו אנשים. סימפטומים נפוצים בכלב שלא מרגיש טוב יכולים לכלול  חוסר תיאבון, חוסר אנרגיה ורצון לשחק, ועייפות יתרה. סימנים אחרים יכולים להיות הקאות ושלשולים. אם אתם חושבים שהכלב שלכם חולה, דווחו למבוגר כדי שיוכל להעריך את מצבו ולקחת אותו לווטרינר בעת הצורך.

16. רב הכלבים הם ידידותיים ויאהבו אתכם לא משנה מה יקרה. אך חשוב להיות חכמים וזהירים בסביבת כלבים שאתם לא מכירים ולא מכירים אתכם.