12 דברים שמעצבנים את הכלב שלכם
03-5403368

מידע

כתבות

12 דברים שמעצבנים את הכלב שלכם

למרות אהבתנו הגדולה לכלבים שלנו, לפעמים אנו עושים דברים (ללא כוונה כמובן) שעשויים להשפיע לרעה על מצב רוחם. הכלב, מצדו, עלול להגיב לדברים מסוימים בבהלה, חשיפת שיניים ואפילו נשיכה. במקרים כאלו המחשבה הראשונית שלנו עלולה להיות שהכלב השתגע, אבל אם נחשוב לעומק על הסיבה שגרמה לתגובה, לרוב נגלה שלא כך המצב.


מאת: הגר ספיבק, מנהלת המרפאה במרכז הווטרינרי רמת-השרון והרצליה
כתבה זו שואפת להציג בפניכם את שניים-עשר ההרגלים, או ההתנהגויות, אשר מציקות לכלבינו מבלי שנדע. אולי כך תוכלו להבין את חיית מחמדכם. ולראות אם צריך עזרה, אילוף או ייעוץ התנהגותי?

 

1. נעיצת מבט:
נעיצת מבט על כלב באה ליידי ביטוי בצורה של קריאת תיגר כלפי מישהו או משהו, שימו לב כשכלב רואה חתול הקיבעון של העיניים לא מתבטא  בגלל ההתלהבות מהחתול אלא מהטרף שאני יכול לתפוס עכשיו. הדבר האחרון שאני רוצה לעשות זה לנעוץ מבט בכלב. למרות שאם אני עושה זאת לכלבי שלי, סביר להניח שהוא לא יעשה כלום (אבל בטח שהוא לא יאהב את זה) אבל עם כלבים אחרים זה עלול להגיע למצב של תיגר מולו, בקשו מהבעלים להסתכל על כלבם לפני שאתם ניגשים ישר, במידה והכלב נראה מפוחד, חששן או אגרסיבי, אל תנסו לנעוץ מבט – ראו הוזהרתם!

2.  חיבוקים
לכלב שלכם בטח שלא יהיה איכפת אם תחבקו אותו, אבל הרבה כלבים מתרגזים מחיבוקים חזקים במיוחד, ומחיבוקים מאנשים זרים או ילדים. בניגוד לקופים ובני אדם, חיבוקים וקרבה אינם מושרשים בגנים של כלבים. למעשה כלבים ששמים את רגלם או מתחככים בגופם של כלבים אחרים, זה בדרך כלל ניסיון להראות שליטה או פיקוד, אז אם כלבכם לא ממש מתלהב מחיבוקים אולי עדיף להגיד לחברים  ומשפחה שעדיף ליטוף עדין וקליל.
3. צעקות / צרחות
צעקות מפורשות אצל כלבכם כנביחות כועסות, מה שמתבטא כמשהו מדאיג, מטריד או מציק. הרבה חושבים שאם הם יצעקו על הכלב כדי להשתיק אותו זה יעזור, אבל זה רק גורם לכלב להיות מפוחד, מבולבל, הססן, עצבני או נסער, במקם לצעוק עדיף להישאר רגועים, לדבר בטון נמוך.
קול עמוק שלכם משמעותו, אני צריך את תשומת ליבך, כלב טוב או בוא נשחק, אם תוכלו לסגל לעצמכם טון רגוע ולא עמוק, תקבלו את מלוא תשומת הלב של כלבכם בלי להבהיל או להרגיז את הכלב.
4. הקנטה/ הצקה
ילדים במיוחד יכולים להיות אשמים בהצקה לכלבים, לצעוק עליהם חזרה מעבר לגדר, למשוך בזנב או באוזניים או אפילו לרדוף אחריהם או להאבק בהם, וזה ממש יכול להרגיז אותם לגרום להם לחוסר ביטחון או להפך לכעס ואגרסיה. דוגמאות נוספות הם: להזיז את הקערה של האוכל בזמן שהוא אוכל, לשחק "בכאילו" עם כדור, שאין בכלל ולגרום לכלב לחשוב שמשחקים איתו, לשחק עם פנס לייזר על הריצפה כדי לגרום לכלב לרוץ אחרי האור, יכול לגרום לתסכול וחוסר שקט
אז מספיק עם ההצקות תהיו סובלניים כלפי התנהגותו, וכשהוא עושה משהו טוב, תראו לו כמה הוא כלב טוב, תנו מילה טובה, צ'פרו אותו בחטיף טעים.
5. יותר מדי זמן לבד
כלבים הם חיות מחמד חברותיות, ואתם והמשפחה שלכם נהנים בחברתו מאוד. כלב שנמצא בבית או בחצר יותר מ10 שעות לבד כל יום, יכול לפתח בעיות התנהגות חמורות המתבטאות בחרדה, לחץ נפשי ופיזיולוגי, בנביחות בלתי פוסקות, חפירות באדמה, בריחה, והרס של הבית, עשיית צרכים במקומות שונים בבית וחוסר שקט.
הכלב הוא חלק בלתי נפרד ממשפחתכם ולכן הוא צריך זמן להיות חלק ממנה, אם אתם עובדים במהלך היום ואין מי שיהיה איתו, הדליקו לו את ערוץ  Dog TV בטלוויזיה או בקשו מחבר או מהשכן לעבור דרך הבית ולקחת את הכלב לטיול. במידה וזה לא מתאפשר, דאגו לכך שכשאתם חוזרים הביתה להנות מזמן איכות עם הכלב, לצאת לטיול ארוך, לשחק בכדור איתו, אם אין חצר להיות לבלות זמן איכות איתו.
מה שלא תעשו, תנו לכלב להרגיש שייך, הוא צריך את ההתמסרות שלכם, את האהבה ואת המילה הטובה.
6. פארק כלבים עמוס
הרבה כלבים שמוכנסים לפארק מלא בכלבים, נלחצים או מתגוננים, כמו בני אדם שנכנסים למעלית מלאה באנשים, זה צפוץ ומלחיץ. אם כלבך הוא כלב חברותי, ייתכן שהוא יסתדר אם שישה או שבעה כלבים, בטענה שהפארק מספיק גדול ורחב, אבל אם תקטינו את המקום ותוסיפו עוד כלבים בטוח תרגישו את המתיחות בין הכלבים, הזנב בין הרגליים, אוזניים מתוחות כלפי מעלה, נביחות, הימנעות מכלבים אחרים.
אותו הדבר מתייחס גם לבייביסיטר לכלבים או גן לכלבים למהלך היום, אם הכלב שלך חברותי או ידידותי סביר להניח שהוא יסתדר עם שישה שבעה כלבים שכולם מאולפים ורגועים בהתחשב שהמקום מספיק גדול בשבילם אחרת הכלבים גם יכולים לראות בכלבים אחרים איום ואז יש מאבקי כוח בין הכלבים עד דרגת מריבות ונשיכחות.
הימנעו ממקומות המונים, בפארקים או דוגסיטרים, וקחו את כלבכם, למקומות שהוא מרגיש נוח בהם.
7. להפריע לכלב באמצע השינה
אפילו הכלבים הכי חמודים שונאים שמעירים אותם פתאום מחלום, כלבים מבוגרים בעיקר, שישנים הרבה יותר חזק ואף נוחרים, או כלבים שלא שומעים טוב, במיוחד שאתה ניגש אליהם להעיר אותם נבהלים מעצם היותך נוגע בהם.
תן לכלבך להתעורר באופן טבעי, בלי שתיגעו בהם, או תתחבאו מאחוריהם, או תשמיעו קול חזק. ילדים במיוחד צריכים ללמוד לא להפריע לכלב באמצע השינה. אתם לא הייתם רוצים שמישהו יקפוץ אליכם באמצע חלום טוב,או ישמיע רעש חזק מחריש אוזניים, אז למה שכלבכם יהנה מזה?
אם אתם כן צריכים להעיר את כלבכם מאיזשהו סיבה, עשו זאת לאט, בשקט ובעדינות.
8 כלבים זרים
כלביך זהיר כלפי כלבים חדשים הנכנסים לביתך, זה תוצאה טבעית, נורמלית ואינסטנקטיבית לשמור על הבית, אבל יש אנשים שחושבים שכל כלב אוהב באופן אינסטנקטיבי, כלבים אחרים, תגידו לחברים להביא את הכלבים שלהם לביתכם ותראו איך הכלב שלכם יקבל אותו, זה הדבר שיכול להוציא את הכלב מהכלים, אפילו הכלב הכי מתוק בעולם יכול להגיב בצורה מאוד חריפה, נביחות אין סופיות, חשיפת שיניים, איומים והכי גרוע תקיפה. אם בכל זאת החלטתם להפגיש בין שתי כלבים, תעשו את זה במקום ציבורי, בהליכה, כששני הכלבים עם קולר ורצועה, ואז תביאו את הכלב החדש לביתכם כאשר הוא עדיין קשור ברצועה, תנו לכלבים להריח אחד את השני, לבדוק ולהכיר, כל עוד אתם בשליטה על הכלב האורח, בזמן שהם לומדים להכיר אחד את השני תנו להם צ'ופר, בזמן שהם לומדים אחד על השני, הרימו צעצועים ולעסנים כדי להפחית את המתח בינהם, אם יש לכם חצר, תנו להם לרוץ ולהוציא קיטור.
9.שינוי שיגרה
נסו לא לשנות שיגרה, אמנם לפעמים זה קשה, תתפלאו אבל כלבים לא אוהבים שינויים, הם בנויים לשגרה, האכלה בקערה שלהם, שעת טיול בוקר צהריים וערב, זמן משחק, הכל נחרט במוחם, ולזה הם רגילים כל יום ביומו. אם פתאום אתם משנים משהו כגון שעת ארוחת הערב, או שעת הטיול, הכלב נלחץ , מזכיר את הביקור היומי בפארק, ואז תנועה אחת לא נכונה והכלב מרגיש שהיום לא הולכים לפארק אלא למקום אחר – (לוטרינר), קורה גם שאנו מוציאים את המזוודות ומתחילים לארוז, הכלב מרגיש שמשהו קורה שלא כשורה. נסו לשמור על קור רוח, גם שיש שינוי, לצ'פר את הכלב בדרך אחרת, לנסות להסיח את דעתו
10. רצועה קצרה
המטרה של כל מאלף כלבים היא, ללכת עם הכלב עם רצועה רפוייה, זה מראה שהכלב הוא רגוע, מציית לבעליו ובפוקוס, אך לרוב זה אינו קורה רוב הכלבים מושכים את בעליהם ברצועה במורד הרחוב, והרצועה רחוקה מהכלב, זה מראה שלא רק שהכלב לא מציית לבעלים אבל גם יש לו קולר שחונק אותו כל הזמן במהלך ההליכה, ויכול לגרום לבעיות בריאותיות, למרות שהכלב עושה את המהלך הזה, זה מאוד מציק לו.
תלמדו את כלבכם, לבד או בעזרת מאלף ללכת לצידכם בטיול עם רצועה קצרה, לא לשנות כיוון ולא "שהכלב שלכם ייקח אתכם לטיול" אלא שאתם בשליטה, ברגע שאתם רואים שהכלב שלכם מאבד את הפוקוס, תנסו לשנות פוזיציה ולהשאיר את החגורה כל הזמן קצרה, כל פעם שהכלב מציית לכם, תנו לו מילה טובה, או חטיף, בסו הכלב ילמד ללכת ליידכם, וההליכה תהיה הרבה יותר רגועה ובריאותית לשינכם.
11. חוסר עקביות
כמעט תמיד אתם נותנים לכלב שלכם לקפוץ אליכם שאת חוזרים הביתה מהעבודה, אבל כשאמא שלכם באה לביקור אתם צועקים על הכלב לא לקפוץ, הכלב לא יודע שעל הבעלים מותר לקפוץ משמחה ועל אנשים אחרים אסור, זה מבלבל אותו ואינו יודע מה אנחנו רוצים ממנו. על מנת להמינע ממצבים אלו אליך להגדיר מה מותר ומה אסור לכלב ואז לדבוק במטרה, אם מותר לקפוץ, אז לא למנוע זאת מהכלב, אם הכלב מתחנן לאוכל ליד הצלחת שלך, ואתה לא נותן לו, אז צריך לעמוד על כך ולא לוותר.
12. להגיד יפה "שלום"
רוב האנשים לא ממש יודעים איך לגשת לכלבים שאינם מכירים, אנשים בוהים בכלב, מתכופפים לגובה שלו, מושכים את ידו של הכלב (לומר שלום) ומדברים בצורה מוזרה (כמו לתינוקות) אל הכלבים. זה דרך מאוד מאיימת לברך כלב.
הכלב מרגיש כשמתכופפים עליו – זה סוג של איום לפני מריבה או תקיפה, אותו הדבר לגבי כך שבוהים בו, הכלב מתגונן לפני יציאה לקרב.
הדרך הכי טובה לברך כלב היא לא לברך כלל, אלא לברך את הבעלים לשלום, לשוחח איתו ואז הכלב ירחרח אותך, יתעניין ופחות יחשוד בכם


אם בכל זאת תרצו ללטף את הכלב, שאלו קודם את הבעלים אם זה אפשרי, יש מצבים שהכלב חרדתי או חששן ואז אפילו תנועה אחת לא רצויה מצידכם יכולה  לגרום לאי נעימות, מצד שני אם הבעלים אומר שהכלב חברותי ואפשר לגעת, זה באמת הזמן לתת ליטוף קל על הראש, ולא מייד  להתחיל להימרח על הכלב. לנשק, לשחק ולחבק, זכרו הכלב לא מכיר אתכם, הוא צריך זמן.


לפרטים נוספים או שאלות, ניתן לפנות לצוות מרכז וטרינרי רמת השרון
בטלפון 03-5403368