10 גזעי הכלבים האינטליגנטים ביותר
03-5403368

מידע

כתבות

10 גזעי הכלבים האינטליגנטים ביותר

מאת עמית זוננשיין, אסיסטנט במרכז וטרינרי רמת השרון

 

כלבים הם החברים הטובים ביותר שלנו, ישנם כאלה שיותר אהובים עלינו מאחרים. אך כשמדובר בעבודה על אינטליגנציה (ציות אחרי פקודות), ישנם סוגי כלבים המתעלים מעל השאר. אחרי סקר של כמעט 200 שופטי ציות כלבים, הפסיכולוג סטנלי קורן קרא לגזעים הללו  "הטובים שבחבורה" בספר שלו The Intelligence Of Dogs"".

 

אם אתם סקרנים, ענינו על כמה שאלות נפוצות לגבי איי קיו של כלבים שאולי ידהימו אתכם.
 

 

מה הופך כלב "לחכם" ?

 

הפסיכולוג קורן מבסס את רמת האינטליגנציה של כלבים גזעיים על אינסטינקטים, ציות ויכולת הסתגלות. אך המומחית להתנהגות חיות מחמד שרה הודג'סון אומרת שכולם קרובי משפחה. "חלק מהם מבחינה חברותית ואמוציונלית תלויים בבני אדם, אז יותר קל לאמן אותם והם קולטים הרבה יותר את החזון של מה שאנחנו מצפים שיעשו", היא אומרת. "אבל יש להם קצת חכמה אינטואיטיבית".

 

דוגמה אחת זה גזע ההאונד, למרות שהם לא קולטים כל כך טוב פקודות, חוש הריח והראייה שלהם מעולים. בדומה להם, טריירים אולי לא יקבלו הוראות כל כך טוב, אך יש להם שמיעה מצוינת.

 

האם לכלבים יש איי קיו ? 

 

לא בדיוק. כמו שהמומחית הודג'סון הסבירה, "איי קיו" תלוי באיכות של המשתנה אותו אנו בודקים. בספר של הפסיכולוג קורן הוא רשם, אתם יכולים לקחת את הכלב שלכם למבחן איי קיו שיוצר עבורו בהסתמך על הנתונים שלו.

 

האם כלבים גדולים חכמים יותר מכלבים קטנים ?

 

אין הוכחה עובדתית לכך, אך מחקרים גילו שכלבים גדולים כנראה חכמים יותר. כשתסתכלו על הרשימה הזאת, תגלו שהכלבים הקטנים היחידים הם הפפיון והפודל (טוי וננסי).

 

במחקר שנערך בתחילת השנה, הפסיכולוג קורן שיתף, "נתונים הושגו מ-1,888 כלבים, והתוצאות היו חד משמעיות. הייתה מגמה ברורה המוכיחה שכלבים גדולים מסוגלים לזכור פרטים במדויק למשך פרק זמן ארוך יותר מעמיתיהם הקטנים."

 

כמו כן, חלק מכלבי נחייה הורבעו כך שיהיו להם תכונות מסוימות, כמו להיות רגועים וללא יצר לעימותים. המומחית הודג'סון הוסיפה שהרבה גזעים קטנים הורבעו מגזעים גדולים יותר, כך שיש להם את אותם יצרים, אינסטינקטים וכן, חוכמה.

 

עכשיו בואו נדבר על הBFFs – שלנו. אלה גזעי הכלבים החכמים ביותר:

 

1) בורדר קולי- האקדמאים של עולם הכלבים, הרועים האלה לקחו את המקום הראשון בדירוג האינטליגנציה של הפסיכולוג סטנלי קורן, היכולת של הרוב המוחלט של גזע זה היא ללמוד פקודות חדשות בפחות מחמש שניות ולציית אחרי אותה פקודה בכ-95% מהזמן.

 

2) פודל- בזמנים של היום אתם יכולים למצוא לברדודל, וגולדן דודלס, אבל אנשים לרוב אוהבים לקחת את גזע הפודל הרגיל והמקורי, לא רק בגלל יתרונותיהם ההיפואילרגנים. מצופי התלתלים החמודים הללו לקחו את מדליית הכסף ע"י היכולת האינטליגנטית המרשימה שלהם. לא סתם הגזע הבינוני עד קטן מאוד הללו נקראים כלבי קרקס בזכות יכולתם ללמוד פקודות ולבצע אותן במהירות רבה.

 

3) רועה גרמני- רועים גרמניים משרתים ככלבי משטרה, צבא, כלבי נחייה, כלבי עזרה ראשונה ומכבי אש ובנוסף משתמשים בהם לכלבנות טיפולית. כמו כן, אין זו הפתעה שלכלבים הצייתנים והנאמנים הללו יש סטנדרט שמציב אותם במקום השלישי והמכובד ברשימה.

 

4) גולדן רטריבר- זה נכון. גם אחד מהגזעים האהובים עלינו ביותר בתור חיות מחמד לקח חלק מכובד ברשימה של סקר האינטליגנציה. בזמן שגזע זה מקורו ככלב ציד, הגולדנים אוהבים גם לשחק עם כדורי טניס ופרווה לעתים קרובות.

 

5) דוברמן- גזע הדוברמן התחיל ונוצר אך ורק בסוף המאה ה-19, כשגובה מיסים גרמני, הנקרא בשם לואיס דוברמן, רצה חיית מחמד בינונית שיהיה לה דפוס התנהגות לשמירה וגם לחברה. המגנים חסרי הפחד הללו יכולים להיות מאוד מאופקים, חברותיים ולהסתדר מצוין עם ילדים.

 

6) כלב רועים שלטי- קטנים יותר מגזע הקולי. הכלבים הפרוותיים והמקסימים הללו הינם רועים, זריזים וצייתנים. כתוצאה מכך, לשלטים אכן יש נטייה לנבוח, לרדוף ולרעות, אך חיבתם לטבע ואהבתם לאהבה וליטופים ימחקו כל מחשבה ורגש רע עליהם.

 

7) לברדור רטריבר- מחקרים מראים כי הם כלבי נחייה מצוינים, טובים בגילוי סמים או פשוט כחיות מחמד למשפחות. בארה"ב נבחר גזע זה להכי נפוץ כ-27 פעמים רצופות.

 

8) פפיון-  הפפיונים הם לא הכלבים הממוצעים שאנשים מחזיקים בביתם. גזע זה השוקל 2-3 ק"ג נמכרים לפעמים במחירים עצומים בזכות היכולת שלהם ללמוד פקודות בזריזות רבה. השם שלהם – בצרפתית "פרפר" – ניתן להם בזכות האוזניים הארוכות והמחודדות שלהם.

 

9) רוטווילר- הרוטווילרים הינם צאצאים של גזע כלבים מרומא העתיקה, עם חספוס ומזג חם לסביבה ונאמנות לבעליו. בעליו של הרוטוויילר צריכים לדאוג לתרגל ולאמן אותם רבות, ובכך יתקבל הפרס של כלב אוהב, נאמן וחבר.

 

10) כלב בקר אוסטרלי- כלב הבקר האוסטרלי הוא גזע מאוד חכם הפותח באוסטרליה בכדי לרעות צאן. כמו כן, הוא מהווה התרעה, סקרן ונעים לסביבה, האנרגיה הגבוהה התמידית שלו היא זו שגורמת לו להיות מטובי רועי הצאן.

 

לסיכום:
חשוב להבין שכל כלב הוא מקרה לגופו, ולכל אחד מהם יש את רמת האינטליגנציה והצייתנות האישית שלו. ולכן, לא כל כלב שעל הנייר נחשב לחכם ביותר יהיה בהכרח אינטליגנט וצייתן וכן להפך. בכל אופן יש משהו אחד שתמיד יהיה בתכונות של החברים הטובים ביותר שלנו – "אהבה ללא גבולות".