תת חום
03-5403368

מידע

כתבות

תת חום

מאת: ד"ר דורון נרי ד"ר אפרת בהר
לקראת החורף שכבר קר, אנו רואים יותר ויותר מקרים  של היפותרמיה .
חשיפה לסביבה קרה או רטובה עלולה לעיתים קרובות להוביל לירידה חמורה בטמפ' הגוף ואף למוות.
כאשר טמפ' הגוף של חיות מחמד צונחת מתחת ל34.4 מעלות צ' , יכולתו של הגוף לייצר חום ע"י רעד נפגעת ואף אובדת לחלוטין.

 

וטרינר רמת השרון, הרצליה


כאשר הטמפ' ממשיכה לרדת ישנה ירידה בקצב הלב ותפוקתו , פגיעה בתפקוד הכליות וירידה בלחץ הדם . כמו כן נגרמת ירידה בחילוף החומרים במרבית רקמות הגוף .


טמפ' הגוף הנמדדת הינה הגורם המרכזי בהערכת מצבה של החיה שנפגעה. מעל 36 מעלות צ' החיה לרוב איננה בסכנת חיים , והטיפול כולל חימום ע"י שמיכות . כאשר טמפ' הגוף נמוכה יותר יש לחמם באופן יותר אינטנסיבי , לדוגמא באמצעות מנורת חימום, שמיכה מיוחדת, עירוי נוזלים מחומם ועוד. אם החיה רטובה יש לייבש אותה .


תהליך החימום צריך להיות הדרגתי ותחת השגחה כיון שחיות אלו חשופות מאוד לכוויות כתוצאה מחימום . יש לזכור שירידה בחום הגוף יכולה לנבוע גם ממצבים פתולוגיים שונים (מחלות ) ובמקרים אלו יש להמשיך בבירור רפואי.


מניעה -  גורים צעירים , חיות זקנות או חולות וחיות קטנות רגישות יותר לפגיעות קור. יש לדאוג למקום יבש וחמים מוגן מרוחות, גשם והצפה . מומלץ להניח מס' שמיכות בהן החיה תוכל להתכרבל באם ניתן , מומלץ לשכן את חיית המחמד בבית במהלך החורף, במיוחד בימים בהם ציפיות טמפ' קיצוניות . לחיות עם פרווה קצרה או מבנה רזה מומלץ לקנות להם מעיל או סוודר לימים קרים  ורטובים באם יש ליבשם בטיולים ומקומות  קרים כמו הר חרמון , שוב מומלץ להלבישם במעיל . אם החיה נרטבת בשם , יש ליבשה היטב. כמו כן מומלץ לא לספר כלבים אחרי אמצע נובמבר .