תמיכה בכלבים עיוורים: איך להתמודד עם אובדן ראייה של הכלב שלך
03-5403368

מידע

כתבות

תמיכה בכלבים עיוורים: איך להתמודד עם אובדן ראייה של הכלב שלך

מאת: אור ג'נח, אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון.

 

מספר נקודות מפתח חשובות:
- עיוורון אצל כלבים יכול להתרחש ממגוון סיבות שונות.
- העובדה כי הכלב שלך עיוור, לא אומר שהוא לא יכול ליהנות מאיכות חיים גבוהה.
- לאחר שווידאתם שהם בטוחים, תוכלו להתחיל לאמן אותם להסתגל לעיוורון.

 

מה גורם לעיוורון אצל כלבים?

עיוורון כלבים ואובדן ראייה יכולים להיגרם ממגוון מצבים. לפעמים עיוורון הוא תוצאה טבעית של מצבים הקשורים לזקנה. עבור כלבים אחרים, זה מופיע במהירות כשהם צעירים למדי. מצבים שכיחים הגורמים לעיוורון כוללים קטרקט וגלאוקומה, כמו גם תסמונת ניוון רשתית נרכשת פתאומית, או SARDS. כפי שהשם מרמז, כלבים עם SARDS מאבדים את הראייה שלהם במהירות במקום שהיא תתדרדר לאט עם הזמן.

 

אם הכלב שלך מתחיל להיתקל בדברים או נראה מבולבל ואת חושדת שהוא מאבד את הראייה, הגיעי אלינו למרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה לבדיקה מלאה. בנוסף לאבחון בעיות הראייה של הכלב שלך, הווטרינר עשוי להפנות אותך למומחה עיניים של כלבים.

 

 

בטיחות קודמת לכל עבור כלבים עיוורים

עבור כלבים שאיבדו את הראייה, שמירה על שגרה ככל האפשר יכולה לעזור להם להסתגל. שמרי את הרהיטים שלך באותם המקומות כדי להקל על הכלב שלך לנווט בביתך. אם את מעצבת מחדש, או כאשר את מביאה את הכלב שלך למקום חדש, הביאי אותו בזהירות לאזור כדי להראות לו מכשולים. מכיוון שהכלב שלך לא יכול לראות, ודאי שכל סכנה אפשרית כמו בריכות שחייה או גרמי מדרגות חסומות בגדרות או בשערים לתינוק כדי למנוע חבלות או נפילות.

 

כלבים עיוורים רבים מסוגלים לחזור בשמחה לפעילויות מהן נהנו לפני איבוד הראייה. לכן, היכן שאפשר, אל תפסיקי לעסוק בפעילויות שהכלב שלך תמיד אהב. עם זאת, הקפידי לשמור על הכלב תמיד ברצועה כדי שתוכלי למנוע ממנו להיכנס לתוך דברים או להיפגע.

בנוסף מומלץ ליידע אנשים שמקיימים אינטראקציה עם הכלב שלך על העיוורון כגון מספרות ודוגווקרים. את יכולה גם לרכוש רצועה/תגית שאומרים "כלב עיוור" כדי לתקשר לאחרים שהכלב שלך לקוי ראייה.

 

 

לשחק

כלב שלא יכול לראות לא אומר שהוא לא רוצה לשחק! משחק הוא חלק חשוב מהחיים עבור כלבים ואובדן הראייה לא אומר שימי המשחק נגמרו. כאשר משחקים, כלבים עיוורים מנצלים את החושים האחרים שלהם כדי לפצות על חוסר הראייה. לכן, בחרי בצעצועים שחורקים, מרעישים ועושים רעש כשהם זזים, כך שהכלב שלך יוכל למצוא אותם.

 

הדרכה
אפילו לבעלים מנוסים, זה יכול להיות מזעזע לראות עד כמה רוב הכלבים מסתגלים לעיוורון. עיוורון לא צריך ליצור שינוי בשגרת האימון שלך עם הכלב שלך. זה רק עשוי לדרוש כמה שינויים באופן שבו את מצביעה על התנהגויות מסוימות. ברור שהכלב העיוור שלך לא יוכל להגיב לאותות חזותיים. עם זאת, רמזים מילוליים עובדים היטב כדי לעזור לכלבים עיוורים לשמור על מיומנויות קיימות וללמוד מיומנויות חדשות.

 

פיתוי עם פינוקים ואז שילוב רמזים פיזיים יכולים לעבוד היטב עם כלבים עיוורים. לדוגמה, מגע בכתף כדי לרמז על ישיבה או מגע גב כדי לרמז על למטה. שמירה על פעילות גופנית ונפשית של כלבים עיוורים חשובה. האימון ממשיך לבנות גם את הביטחון העצמי, וזה חשוב במיוחד עבור כלבים עם לקויות ראייה.

 

 

ספורט
ספורט שמבוסס על חוש הריח הוא מוצא אידיאלי עבור כלבים עיוורים. עבודת ריח יכולה לבנות ביטחון עצמי לכלבים עיוורים ולהוות דרך מצוינת לתעל אנרגיה.

 

למרות שגילוי הכלב שלך כלקוי ראייה ואף עיוור עלול להיות מכריע או אפילו הרסני עבור הבעלים בהתחלה, חשוב להכיר בכך שעיוורון אינו גזר דין מוות. כלבים שמתעוורים יכולים וממשיכים לחיות חיים מועשרים. הם רק צריכים קצת עזרה נוספת מאיתנו כדי לשמור עליהם.

 

 

למידע ופרטים נוספים מוזמנים/ות ליצור קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה.
03-5403368