תינוק בא לעולם... ומה עם חומי?
03-5403368

מידע

כתבות

תינוק בא לעולם... ומה עם חומי?

מאת: ד"ר דורון נרי וד"ר דליה רוזנבאום

משפחות רבות המגדלות חיות מחמד מגלות שלעיתים יש צורך בהכנה מוקדמת עם הצטרפות צאצא ראשון או נוסף למשפחה. בכתבה זו נסקור מספר היבטים אשר יקלו עליכם ועל חיית המחמד האהובה שלכם להתמודד עם המצב המשפחתי החדש, במהלך ההריון.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

התנהגותית

 •     במהלך ההריון חלים שינויים רבים באחת ממנהיגות הלהקה – אמא. כלבים רבים מסוגלים לחוש זאת ויש אף חתולים שאוהבים במיוחד לשבת על הכרית החדשה שנוצרה עבורם. נסו ככל האפשר לזרום עם חיות המחמד שלכם ולתת הם להריח, להתקרב ואף להתכרבל איתכם במידת האפשר.
 •     לקראת הלידה רצוי להכיר לחיית המחמד את החדר החדש שמחכה לתינוק ובמיוחד לתת להם להריח מצעים, רהיטים ומשחקים עוד לפני הופעתו של הצאצא.
 •     חשוב לבחון כיצד הכלב (ואם ניתן החתול) מגיב כלפי תינוקות אחרים בסביבה. במקרים בהם נצפתה התנהגות בלתי הולמת של כלב או חתול כלפי תינוקות קיימת חשיבות רבה לבצע תהליך דה-סינסיטיזציה שמשמעו חשיפה הדרגתית לגירוי הבעייתי. ניתן להתחיל את התהליך ע"י לקיחת הכלב לגן שעשועים (קשור ברצועה) לתקופות זמן הולכות וגדלות. אט אט ניתן לקרב את הכלב בעדינות לילדים ותוך כדי התהליך לתת משוב חיובי עם תשבוחות וצ'ופרים.
 •     באם מתכננים שינויים בהרגלי חיית המחמד (כגון שינוי מועד טיולים וכו') רצוי לבצע זאת לפני שהתינוק מגיע בכדי למנוע מצב שבו חיית המחמד מקשרת את השינוי עם התינוק החדש.
 •     בסוף ההריון ניתן לרכוש בובת משחק הדומה לתינוק ובכל פעם שמקרבים את הבובה לכלב נותנים צ'ופר בכדי לחזק תחושה חיובית לרך הנולד.

 

בריאותית

 •     חשוב להקפיד על בריאותם השוטפת של הכלבים והחתולים ולהגיע לחיסונים במועד כפי שעושים באופן רגיל.
 •     טוקסופלסמה  הינו טפיל ידוע לשמצה שעלול לגרום להפלות בנשים הרות. הטפיל מסוכן אך ורק לנשים אשר לא נחשפו קודם לכן לטפיל (ניתן לבצע בדיקת דם לבדיקת חשיפה). כיום עיקר ההדבקה הינה מאכילת בשר לא מבושל אך גם מארגז חול החתול, ארגז חול המשחקים ובאדמת הגינה. הטפיל מופרש בצואה זמן קצר יחסית  (כשבועיים). חשוב להקפיד שהאישה לא תבוא במגע עם צואת חתולים  ולהקפיד על ניקוי יומיומי של ארגז הצרכים. יש להדגיש כי לא קיימת כל מניעה בליטוף חתולים וטיפול בהם מלבד האמור לעיל.

 

חוזרים הביתה ו....

במהלך השבועות עד החודשים הראשונים נבנית מערכת החיסון הראשונית של הרך הנולד. בשלב זה לא רצוי לאתגר אותו עם רחיצות וליקוקים בפנים ע"י הכלב. יש לזכור כי מספר רגעים קודם רחרח כלביכם את כל עמדות הצואה השכונתיות ולכן פיו אינו מפיק מרגליות. יחד עם זאת אין צורך להילחץ ולשמור על סטריליות יתר. בניית מערכת החיסון של התינוק מבוססת על מפגש עם מני אנטיגנים שהם חומרים המעודדים תגובה חיסונית ולכן חשובה חשיפה מתאימה לבעל החיים. מחקרים מהשנים האחרונות מראים כי מגע של תינוק עם כלב/חתול בשנתיים הראשונות לחייו מפחיתים את הסיכוי לסבול מאלרגיות עתידיות.

 

התנהגותית

 •     קשה לצפות בבטחה התנהגות של כלב או חתול לתינוק. רוב הכלבים מגיבים בצורה מאוד חיובית לתוספת החדשה של המשפחה ותוך מספר שבועות משייכים אותו ללהקה ומראים התנהגות מגוננת כלפיו. חתולים לרוב מראים סקרנות רבה באשר לתינוק החדש, לריחות שהוא מביא איתו אך בעיקר למיטה הנפלאה והחדשה שפתאום צצה לה. תהליך זה רצוי לבצע בייעוץ מאלף או רופא וטרינר.
 •     רצוי לתת לכלב מספר פריטי לבוש שנלבשו ע"י התינוק עוד בהיותו בבית החולים לפני הבאתו הביתה. חוש הריח הינו מאוד משמעותי בכלב וזו תהיה למעשה ההיכרות הראשונה עם התינוק.
 •     יש לזכור כי אין להשאיר את התינוק בקרבת בעל החיים ללא השגחה.

 

  עברו מספר חודשים...  התנהגותית

זה קורה במשפחות הכי טובות. עם כל הבלבול וחוסר הזמן סביב תינוק חדש יורדת תשומת הלב והזמן המוקדש לחיית המחמד שפעם היתה מרכז הבית. הדבר יכול לגרום למשבר חריף ואף לדכאון אצל בעל החיים. ניתן לצמצם את התופעה ואף להעלים אותה אם רק מקפידים להמשיך ולהתייחס אל בעל החיים ולא להתבייש לשאול את בן הזוג אם חומי כבר קיבל את מנת הפינוק היומית...

 

בריאותית

 •     גיל הזחילה מאפשר לתינוקות להתנייד ביתר קלות. חשוב לשים לב שהזאטוטים אינם מכניסים דברים בלתי רצויים כגון צואת כלבים לפה (זה קורה...) החשש הוא להדבקות בתולעי מעי "עגולות". הזריקה נגד "תולעת הפארקים" מטפלת גם בתולעים עגולות. בחתולים, השימוש בתכשיר הרוולושן (נגד פרעושים) מטפל גם ב"תולעים עגולות" (וגם קרדיות אוזניים).שוב חשוב להדגיש שלרוב לא קיימת כלל בעיה במיוחד אם הכלב מטופל ומחוסן כראוי.
 •     חשוב למנוע הגעה של התינוק הזוחל לקערת האוכל גם משום שמזון לכלבים למרות איכותו הגבוהה עדיין אינו מטרנה ושנית (ויותר חשוב) קערת האוכל של הכלבים היא לרוב שטח שהכלב מאוד לא אוהב להתחרות עליו ולכן לא רצוי שהכלב יראה בתינוק מתחרה למזון.
 •     רצוי להרחיק מהישג יד צעצועי לעיסה שעלולים להבלע ע"י התינוק ולהעדיף צעצועים גדולים יותר.

 

לסיכום לגדל ילדים ובעלי חיים יחד זהו שילוב מוצלח ומעשיר מאוד. קצרה היריעה מלתאר את ההשפעה הנפלאה שיש לבעלי חיים על התפתחות הילדים ועל כלל בני הבית. לכן כה חשוב לשים לב לשינויים שעלולים להשפיע על חיית מחמד כאשר מביאים תינוק חדש הביתה ולאפשר לה להתרגל בהדרגה למצב החדש בבית.

 

ניתן גם להתייעץ עם הוטרינר המטפל בחיית המחמד שלכם