תינוקות וחיות מחמד - מדריך להורים חדשים.
03-5403368

מידע

כתבות

תינוקות וחיות מחמד - מדריך להורים חדשים.

מאת : יעל שליט,  אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון .
 

ידוע שהבאת תינוק לעולם זה אירוע משנה חיים. למזלנו, יש מידע רב על הדרכים הנכונות והטובות לגדל את התינוק החדש. לעומת זאת, כמעט ואין מידע על הדרך הנכונה כיצד להכין את חיית המחמד שלכם לבן המשפחה החדש.

אמנם ישנן עדויות לכך שכלבים עשויים לדעת לפני בעליהם שיש תינוק בדרך, אך זה לא אומר שיש להן מושג כלשהו על העתיד לבוא. על מנת לעזור להם להתכונן לשינוי הגדול הזה, ההורים לעתיד צריכים לשקול ולחשוב כיצד יראו חיי הבית החדשים שלהם – מנקודת המבט של חיית המחמד.מחסומי בטיחות.
העדיפות הראשונה היא כמובן בטיחות. חיות מחמד וילדים יכולים לגדול ולנהל מערכות יחסים מדהימות, אך אסור לנו להניח שהאידיאל הזה הוא מובן מאליו. בהתחשב בכך שלעולם אין להשאיר כלבים וילדים קטנים לבד ללא השגחה, מעשה חכם הוא להרגיל את חיית המחמד שלכם לרמה חדשה של הפרדה.

זה לא הוגן כלפי חיית המחמד לחזור יום אחד עם תינוק חדש, ולפתע לסגור את הכלב שלכם בחדר – וזו אכן יכולה להיות האפשרות הבטוחה ביותר. אך צריך ללמד אותם מראש שלהיפרד מאיתנו זה בסדר גמור, וזו אפילו אפשרות להירגע. שערי מדרגות לדוגמא, הם דרך מצוינת ליצור מחסום פיזי בין החדרים מבלי לסגור את הכלב לגמרי.טיולים.
אם הכלב שלכם נוטה למשוך ברצועה כדי להוביל, כדאי לאמן אותו מראש ללכת בצורה רגועה עם רצועה רופפת לצד עגלה. בדרך זו, לאחר לידתו של התינוק, הם כבר יודעים מה מצופה מהם ושמחים לצעוד לצידם. הסיכון שהם ימשכו אותך או את העגלה מצטמצם מאוד, וההליכה הופכת לחוויה נעימה יותר.

דבר חשוב נוסף, הוא להרגיל אותם לעובדה שאתם נושאים תינוק. התחילו בלשאת (ולדבר עם הכלב תוך כדי) כדור שמיכות קטן. זכרו שאנו נוטים לדבר עם חיות המחמד שלנו כמו אל תינוקות, ולכן זה יהיה סביר שהם יניחו שאנחנו מדברים איתם.

הכלב שלכם עלול לקפוץ עליכם, לבדוק מה אתם מחזיקים, או מה אתם אומרים לו, וזה יכול להיות דבר מסוכן מאוד כשיש לכם תינוק על הידיים. לכן, אנו צריכים ללמד אותם לא לקפוץ, ושדברים טובים קורים כשהם לא קופצים (כמו לתת צ'ופר).פרטיות
כמו בני אדם, כלבים וחתולים זקוקים למרחב משלהם – איזשהו מקום שאליו הם יכולים לסגת לקצת שקט ושלווה. חתולים לרוב אוהבים מקומות גבוהים, לכן צרו להם דרכים להגיע לראש ארון הבגדים, או מדף הספרים, וספקו שם גם מצעים נוחים.

עבור כלבים, ארגז מכוסה באזור שקט של הבית יעבוד היטב. אך עליכם לוודא שהוא נגיש בקלות, וגדול מספיק על מנת להימתח בו. על ידי הוספת חללים אלו בשלב מוקדם, חיות המחמד שלכם ילמדו שאם הם זקוקים למרחב בטוח וללא הפרעה, הוא זמין.רגישויות
תינוקות יכולים לעשות המון רעש – עם רמות בכי שמגיעות לפעמים ל-120 דציבלים. עבור בעל חיים שלא רגיל לרעשים כאלו, ועם חוש שמיעה חריף זה עלול להיות מלחיץ. ללמד אותם מבעוד מועד שזהו רעש שהם יכולים להתעלם ממנו, יהיה מאוד מועיל.

באינטרנט ניתן למצוא אין ספור קליפים של תינוקות בוכים, ובניגוד לתינוקות אמיתיים, ניתן לכוון את עוצמת הרעש. ראשית, השמיעו את הצליל בשקט כאשר חיות המחמד שלכם נינוחות. באופן אידיאלי, חיית המחמד שלכם תבחין בצליל, אך תתעלם ממנו. אם הם כן קמים לחקור, אפשר להפיל כמה פינוקים על הרצפה ולהשאיר את הצליל פועל בשקט.

דרך נוספת היא להכין כמה פינוקים מראש, ולתת אותם כשהקליפ עם הבכי פועל. כך הם לומדים שהצליל הוא אינדיקטור לדברים טובים. אך אם חיית המחמד שלכם מודאגת מהצליל, גם כשהוא בעוצמה השקטה ביותר, כדאי להתייעץ עם מומחה להתנהגות.שגרה
ניסיון לשמור על השגרה היומית של חיות המחמד שלכם שתהיה כמה שיותר צפויה בימים הראשונים, יכול לעזור להפחית את הלחץ. בימים הראשונים , הליכה עם הכלב יכולה להראות כמשימה בלתי אפשרית, לכן כדאי לגייס כמה חברים או בני משפחה כדי לעזור.

עם קצת מאמץ, תוכלו לעזור בהכנת חיית המחמד שלכם לקראת הגעתו של התינוק החדש. זה עדיין יהיה עניין של הסתגלות וייקח זמן, אז היו ערניים. לעולם אל תענישו את כלבכם על התקרבותו לתינוק. במקום זאת, עודדו אינטרקציות רגועות ובטוחות.

אם אתם מודאגים מהתנהגות חיית המחמד שלכם, אל תשאירו את זה לידי מקרה. בקשו ייעוץ ממומחה להתנהגות שיוכל לייעץ לכם לגבי הדרך הטובה ביותר להביא הביתה תינוק חדש מבלי לגרום מתח ככל האפשר לחיית המחמד שלכם.   

 


למידע נוסף, מוזמנים ליצור איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון
03-5403368