תיאור מקרה - גולדי
03-5403368

מידע

כתבות

תיאור מקרה - גולדי

מאת: ד"ר ערן גרין - רופא וטרינר

גולדי, כלבת גולדן רטריבר חמודה בת שנתיים, מעוקרת, בריאה ושמחה בדרך כלל. הגיעה למרפאה בחירום לפני מספר ימים עם תלונה על דם היוצא מאיבר המין שלה.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון

 


ד"ר גרין שקיבל את הכלבה, ערך לה בדיקה גופנית מלאה. הכלבה נראתה שמחה ואנרגטית, ללא כל ממצאים חריגים, למעט דם טרי וקרישי דם שיצאו מאיבר מינה. לאחר מספר שאלות בירור, העידו הבעלים כי יום קודם לכן הכלבה נתנה צואה שחורה, עובדה המעידה, בדרך כלל, על דם בצואה. בשל חומרת הדימום החליט ד"ר גרין לבצע מספר בדיקות אבחוניות מעמיקות יותר; נלקח דם לבדיקה כללית וכן בוצעו צילומי רנטגן.


בצילום הרנטגן נראו גופים זרים רבים בקיבה ובחלל המעי של גולדי. בדיקת הדם העלתה ממצאים מפתיעים: כל תפקודי הכליה של גולדי היו חריגים והעידו על בעיית כליה חמורה. הממצאים הדרמטיים לא תמכו בממצא של דם מאיבר המין ואולי ממערכת העיכול וכן לא התאימו למצבה הקליני של הכלבה (כלבה עם תפקודי כליות כה גרועים אמורה להראות חולה מאוד, בעוד גולדי, כאמור, הייתה אנרגטית ושמחה).


בשל מדדי הכליה הגרועים, ובשל החשש שמדובר בכשל כליות אקוטי (מצב מסכן חיים), חוברה גולדי לעירוי נוזלים ורידי, טיפול הכרחי במצב שכזה.

 

פעמים רבות בעולם הרפואה, אנו נתקלים במקרים רפואיים שונים המאופיינים במופעים קליניים שונים. הרעיון הבסיסי המנחה אותנו כרופאים במהלך התהליך האבחוני, בו אנו מנסים לגלות 'מה יש לכלב' , הוא לנסות ולקשור את כל הסימנים תחת בעיה אחת. אנו מניחים, למשל, כי אם כלב מקיא דם, משלשל ונראה חלוש ועייף, הרי שיש סיבה אחת לכל הסימנים ולא 3 סיבות נפרדות (אם כי לעיתים יתכן מצב בו בעל החיים סובל ממספר בעיות במקביל...)


במקרה של גולדי, קשה היה לקשור את כל הבעיות תחת בעיה/ מחלה כללית אחת. היות ומדובר בכלבה מעוקרת, הרי שאפשרויות דוגמת ייחום או דלקת באיברי הרבייה נשללו מיד.  האפשרויות שכן באו בחשבון כללו, בין היתר, אפשרות להרעלה אקוטית שגרמה לבעיה בקרישת הדם ולדימום מסיבי (רעל עכברים, למשל) או פציעת חלל המעי ע"י הגופים הזרים שבמערכת העיכול ודימום מסיבי נלווה, שבעקבותיו נגרמה בעיית הכליה.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון


בניסיון לשלול חלק מהאפשרויות ביצע ד"ר גרין בדיקת דם לתפקודי קרישה, שיצאה תקינה (כלומר, הדימום לא נגרם בשל בעיית קרישה).


בשלב הבא בוצעה בדיקת אולטאסאונד בטן לשם בחינת מצב הכליות ושאר אברי הבטן ולשלילת דימום תוך בטני. ממצאי הבדיקה, שבוצעה ע"י וטרינר מומחה, היו מדהימים! התברר שגולדי סובלת מפגם מולד, נדיר למדי, שבגללו לא התפתחו הכליות בגופה. במקום שתי כליות בריאות נצפתה כליה קטנה ומצומקת שגודלה כמחצית מגודל כליה בריאה. הכליה השנייה כלל לא אותרה ובמקומה נראתה רקמת צלקת מזערית. בנוסף נצפתה דלקת בדרכי השתן, שהיא שגרמה לדימום מאיבר המין.
היות ומדובר בפגם מולד, הרי שגופה של גולדי 'הסתגל' לחיות עם חצי כליה, והיא חיה חיים טובים ומאושרים, ללא כל בעיות, עד שהגוף 'היה גדול על הכליה הפגומה' ובשל כך הופיעו הסימנים מהם סבלה הכלבה. גולדי החלה לקבל מזון רפואי מיוחד, התומך בכליה וזאת מתוך ניסיון לשמר את רקמת הכליה המועטה שבגופה ולהעניק לה חיים ארוכים ואיכותיים ככל הניתן. לצערנו מדובר במחלה קטלנית, שתגרום במוקדם או במאוחר למחלת כליות פעילה (רקמת הכליה 'לא תעמוד' בעומס המטבולי של הגוף הגדל) ולמותה של הכלבה. 

 

ניתן ללמוד מספר לקחים מהסיפור המדהים הזה:

  •     חשיבותן של בדיקות דם תקופתיות לאיתורן של מחלות ומצבי תחלואה שונים; מחלה כל כך דרמטית, ללא כל ביטוי חיצוני או סימן קליני, שבבדיקת דם פשוטה ניתן ל'עלות' עליה במהירות.
  •     ברפואה, כמו בחיים עצמם, צריך להימנע מקיבעון ותמיד לראות את התמונה הכללית. קל מאוד היה לפטור את הבעלים, שתלונתם הראשונה הייתה דם מאיבר המין, ועוד בשעות בהן המרפאה סגורה, באיזה הסבר מתחמק על פצע אפשרי באיבר המין ולהגיד להם שהכל יהיה בסדר. זהו מקרה קלאסי בו הסימן הקליני היחיד היה בבחינת 'קצה קרחון' שהעיד על בעיה אחרת, דרמטית הרבה יותר. אם לא הייתה מתבצעת בדיקה מעמיקה, המלווה בצילומי רנטגן ובדיקות דם, לא ניתן היה להגיע לאבחנה במקרה זה!
  •     ולסיום - עד כמה מדהים הגוף האנושי/ גוף בעל החיים. איך הגוף לומד, לעיתים, להסתגל לשינויים, אפילו דרמטיים. או במקרה הנ"ל איך הגוף 'למד' לחיות ולתפקד עם מעט רקמת הכליה שעמדה לרשותו...

 

נאחל לגולדי חיים טובים וארוכים ככל הניתן!

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון