תחפושות לכלבים- כדאי או לא כדאי? ובמה זה כרוך?
03-5403368

מידע

כתבות

תחפושות לכלבים- כדאי או לא כדאי? ובמה זה כרוך?

מרכז וטרינרי רמה"ש- מאת: אראל רגב, טכנאי בכיר במרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה

 

ישנם זמנים מסוימים בשנה או אירועים מיוחדים שגורמים לנו לרצות ולהלביש את הכלב שלנו בתחפושת המתאימה לאירוע.

 

ישנם כמה פרמטרים שחשוב לנו לשים לב אליהם לפני שנלביש את הכלבים שלנו בתחפושת כזו או אחרת. הפרמטר הראשון והחשוב ביותר- מה הוא מרגיש? והאם ישנה בעיה של מגע מלפני כן?

 

לכלבים שפת גוף משלהם, ובעזרת סימנים מסוימים ניתן לדעת אם הכלב מרגיע אותנו בסיטואציה בכדי שנפסיק אותה, אם הוא כבר עבר לשלב בו הוא לחוץ, וכמובן אם הגענו לשלב שמרוב הלחץ והפחד- הוא עלול לנשוך. (ליקוקים, התנערת, פיהוק, ועוד) ניתן לקרוא על כך בהרחבה בכתבות שלנו באתר על שפת הגוף של הכלבים.

 

כמו כן, ישנם כלבים שלא רגילים למגע בכפות הרגליים ולכן בעליהם יימנעו מלנסות ולגזור ציפורניים ואף ספרים מקצועיים של כלבים- אם יש בעיה כזו, מאחר ומרבית התחפושות משלבות העברה של רגליים בשרוולים- נצטרך לעבוד על בעיה זו קודם לכן.

 

לרוב, סימני ההרגעה והלחץ יגיעו במהלך הפעולה של ההלבשה וייתכן וגם יימשכו לאחר שהלבשנו את הכלב ולא רצוי להציף ולחכות אם רואים אותם. הדבר הנכון לעשות הינו הרגלה מסודרת והדרגתית (כך שעליכם לקנות את התחפושת כמה שבועות לפני האירוע ולא יומיים לפני).

 

ההרגלה מתבצעת בבסיסה כמרבית ההרגלות החיוביות שנעשה לכלבים שלנו. נחזק אותו על פעולת ההרחה של התחפושת תחילה ונחבר אותה למשהו חיובי מלכתחילה. נעביר רגל אחת , ונחזק. רגל שניה, ונחזק. ואז ניתן לעבוד על משך. הכוונה למשך היא שנחזק אחת לכמה שניות את הכלב כששתי הרגליים שלו נמצאות כבר בתוך התחפושת. משלב זה, נעבור באותה הצורה לחלק שמתלבש על הראש ולאחר מכן נעבוד על משך גם כן כשכל התחפושת על הכלב בצורה טובה ונוחה.

 

אחרי שהגענו למצב בו הכלב יושב כשכל חלקי התחפושת עליו, נתחיל לתרגל הליכה כשהוא לבוש ונחזק אחת לכמה צעדים שנתקדם. חשוב שבכל סשן של הרגלה נשים לב לנקודה בה עצרנו ולנקודה בה "שברנו את השיא הקודם"- חשוב מאוד להדגיש לכלב במהלך הלמידה והעבודה של ההרגלה שהוא עשה משהו "מדהים!". כמו כן, סשן לא צריך לארוך מעבר ל5-6 דק בעבודה של הרגלה וחשוב מאוד להדגיש את הסיום שלו- לעשות "מסיבת חטיפים" ולהגיד לו שנגמר!. ניקח את התחפושת ונשים אותה במקום שהוא לא רואה אותה. הסיבה לכך היא שחשוב להדגיש שהתחפושת היא מה שגורמת לכל הדברים הטובים האלה (החטיפים) להגיע!

 

אם נתקעתם בשלב מסוים במהלך תהליך ההרגלה ולא הצלחתם להתקדם לשלב הבא- כנראה שהתפספס משהו וצריך לחזור שלב אחד אחורה, ולעבוד עליו טוב יותר פעם נוספת.
*חשוב לשים לב לכמויות החטיפים ובמידת הצורך להפחית בכמות האוכל היבש שמאכילים במשך היום בכדי למנוע עלייה במשקל.

 

הפרמטר השני- נוחות.

 

במידה ואחרי ההרגלה, נראה לכם שהתחפושת לא נוחה לכלב, או מגבילה אותו בתנועה- שווה לשקול את זה שוב פעם.

 

כמו שאנחנו לא נלבש משהו שלא יהיה לנו נוח, שיגרד או לחילופין יגרום לגירוי- גם להם לא מגיע. לא משנה כמה זה חמוד וכמה זה חשוב לנו שהכלב יהיה מחופש איתנו בחג הפורים או לחילופים לצילומים לחתונה. לפעמים ניתן להיעזר באביזר קטן שקשור למאורע שיכול למלא את הצורך.

 

פרמטר נוסף- מזג האוויר

 

שימו לב לתחפושת אם היא מאווררת במידה ויש יום חם בחוץ בעת האירוע. כמו כן חשוב מאוד גם שחלקים מהתחפושת לא יגרמו לסגירת הפה של הכלב מאחר וזוהי הדרך שלו להתקרר- בדומה למחסומי פה מסוימים.

 

שורה תחתונה, חשוב מאוד להיות קשובים לשפת הגוף של הכלבים ואף פעם לא לכפות עליהם משהו שיכול להיות להם מאוד לא כיף ולא נוח- ואם זה ממש ממש חשוב, קחו הרבה זמן לפני האירוע המדובר, עבדו עם כלבכם בסבלנות ועלו שלבים בהדרגה (אפילו מעבר לשבועיים עבודה) וצרו לו ולעצמכם תחושה שהוא מקבל את זה הכי טוב שניתן.

 

האם כדאי או לא כדאי? תלוי בתהליך ההרגלה שהכלב עובר ולרמה אליה הגענו בתהליך ההרגלה. אם ישנו יותר מדי לחץ- כדאי לוותר לו. אבל תנו לו איזה חטיף בלי קשר .

 

לשאלות נוספות ניתן לפנות אלינו בטלפון 03-5403368

מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה