תזונת כלבים וחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

תזונת כלבים וחתולים

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינר, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

הצורך הבסיסי ביותר של כל בעלי החיים באשר הם הוא במזון.

לאיכות וסוג המזונות שאנו מכניסים לגופינו ישנה השלכה ישירה ומשמעותית על מצבנו הגופני והבריאות. מחסור במינרלים, ויטמינים או חומצות אמיניות מסוימות עלולות לגרום למחלות קשות ואף למוות.


גם עודפים בחומרים מסוימים עלולים לגרום לבעיות גופניות קשות. חוסר איזון תזונתי יכול לגרום בחיות לבעיות עור, בעיות בהתפתחות השלד, בעיות פרקים, בעיות בתפקוד המערכת החיסונית ואף להגדיל את הסיכון לפתח בעיות סרטניות. מרכיבי המזון: חלבון: מרכיב שאחראי לבניית שרירי הגוף ובחתולים גם מקור חשוב ליצירת אנרגיה.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

החלבון שבמזון הוא המרכיב היקר ביותר במזון הכלבים והחתולים. החלבון הטוב ביותר מבחינת זמינותו הביולוגית לגוף הוא חלבון מן החי – הוא מעוכל ומנוצל בצורה אופטימאלית על ידי מערכות העיכול של הכלבים והחתולים. בעוד שכלבים (כמו בני אדם) הם אומניבורים (אוכלי כל) ויכולים לנצל בצורה טובה גם חלבון צמחי, הרי שחתולים הם קורניבורים (טורפים) וזקוקים לחלבון מן החי לסיפוק צורכי החלבון שלהם (מחסור במרכיבי החלבון מן החי בחתולים יכול לגרום לעיוורון, בעיות לב ,בעיות בדרכי השתן ומוות).

 

מכיוון שהחלבון הוא מרכיב כה יקר במזון הרי שחלק מיצרני המזון מוזילים את עלות יצור המזון על ידי החלפת חלק מהחלבון מן החי (עוף, בקר, כבש וכו') בחלבון מן הצומח (תירס, סויה, אורז וכו'), בנוסף חלק מן החלבון מגיע בצורת "קמח עצמות" שהוא למעשה מורכב מעצמות טחונות בהם זמינות החלבון פחות גבוהה. כשבוחנים את התווית על אריזת המזון היצרן מחויב לרשום את המרכיבים על פי סדר לפי כמותם במזון. פחמימות: מרכיב שאחראי למתן אנרגיה זמינה לפעילויות הגוף.

 

הפחמימות מתחלקות לפחמימות מסיסות יותר ומסיסות פחות.  פחמימות בעלות מסיסות גבוהה  מספקות אנרגיה בצורה מהירה לאחר האוכל בעוד שפחמימות בעלות מסיסות נמוכה יותר מתפרקות לאט ותורמות לתחושת שובע ממושכת יותר לאחר הארוחה.

 

מכיוון שחתולים הם קורניבורים יש להם יכולת מוגבלת להתמודד עם פרוק פחמימות ולכן עודף פחמימות הוא אחד הגורמים העיקריים בהשמנה ופיתוח סכרת בחתולים. איזון מתאים של סוגי הסיבים שבמזון מביא ליצירת סביבה תומכת לחיידקים "הטובים" במעיים ומפחיתה את הסיכוי לדלקות מעיים. שומנים: מרכיב אנרגטי בסיפוק הצרכים הקלוריים של המזון. בנוסף, לחומצות השומן מסוג אומגה 3 ואומגה 6 השפעות חשובות על תהליכים דלקתיים בגוף ואיזונם הנכון יכול לעזור בהפחתת דלקות פרקים, דלקות עור ושיפור תפקוד המערכת החיסונית כולה.

 

ויטמינים: קבוצת חומרים חיוניים אשר דרושים בכמויות קטנות בגוף על מנת לאפשר לתהליכים בגוף להתבצע באופן יעיל. בין היתר חלק מהויטמינים משמשים גם כגורמים מונעי חמצון למזון עצמו ומשמשים כחומרי שימור טבעיים.  כיצד לבחור את המזון הטוב ביותר לכלב או לחתול שלי? יש לזכור שלכל כלב או חתול ישנם צרכים הקשורים לגילו, גודלו ומצבו הבריאותי.

 

מומלץ להתייעץ עם הווטרינר המטפל לגבי המזון המתאים ביותר לכל בעל חיים באופן פרטני! ראשית אנו ממליצים על שימוש במזונות פרמיום. מזונות פרמיום טובים יותר ממזונות אחרים ממספר סיבות: ראשית, מזונות אלו נוסו על קבוצות בעלי חיים(בשלב החיים הרלבנטי) לאורך זמן ונמצאו מספקים ומתאימים מבחינה תזונתית – וזאת להבדיל ממזונות פשוטים יותר שרק מתחייבים על כמויות מינימום של מרכיבים במזון. שנית, למזונות אלו נעכלות של למעלה מ90% כלומר, מכל 100ג' מזון שבע"ח אוכל – 90ג' נספגים ופחות מ10ג' נפלטים בצואה.

 

לנעכלות הגבוהה שתי השלכות חשובות:

א. פחות צואה לנקות אחרי בע"ח.

 

ב. צריך להאכיל הרבה פחות מאשר מזונות פשוטים יותר (כלומר שק אוכל פרמיום מספיק באופן יחסי ליותר זמן מאשר שק זהה של מזון פשוט יותר).

 

מומלץ לקנות מזון רק של חברות ידועות שמספקות אחריות למזונותיהם במקרה של בעיה.לבסוף, יש לבחור מזון אשר מתאים לשלב החיים של בעל החיים (גור, בוגר, מיניקה, גיל הזהב וכו'). מדוע לקנות מזון במרפאה ולא בחנות?

 

בקנייה במרפאה המזון מקבל ליווי וטרינרי צמוד! הווטרינרים יכולים לסייע בבחירת סוג המזון האופטימאלי וכן בהדרכה מדויקת של כמויות המזון אותן יש להאכיל ואספקת כוסות מדידה מתאימות.

 

במידה ומתגלה איזושהי בעיה רפואית עם אחד מהמזונות (כפי שהיו  מספר אירועים של הרעלת מזון בשנים האחרונות) המערכת שלנו עוקבת אחרי כל הלקוחות המשתמשים במזונות מסוימים ואנו ערוכים להודיע לכל לקוח משתמש באופן מיידי על כל בעיה במזון.

 

המרפאה פתוחה להזמנת וקניית מזון באופן רצוף משעה 730 בבוקר ועד 2200 בלילה. המזון במרפאה נמכר במחירים המומלצים על ידי חברת יוקנובה/איאמס. חשוב מכל – אנו מתחייבים על גיבוי ואחריות של 100% על כל בעיה במוצרי המזון שנמכרים דרכנו!

 

אילו מזונות ניתן לרכוש במרפאה?

בנוסף למזונות הרפואיים אותם החזקנו תמיד, במרכז וטרינרי רמת השרון בחרנו מתוך כל מזונות ה"פרמיום" המצויים בשוק להחזיק את מזונות חברת יוקנובה (כלבים) ואיאמס (חתולים) להזנת מטופלי המרפאה.

 

מאחורי ההחלטה עמדו מספר שיקולים:

  • חברת יוקנובה היא בין החברות המובילות בעולם במחקר תזונתי לבעלי חיים – הן במזונות רפואיים והן במזונות לשגרה.
  • לחברת יוקנובה פטנט ייחודי המביא להפחתת יצירת אבנית על שיני הכלבים והחתולים. מכיוון שמדובר בבעיה כה נפוצה וצחצוח שיניים הוא כה קשה לביצוע, כל עזרה מועילה בטיפול מניעתי.
  • במזונות לחתולים כל החלבון הוא חלבון מן החי דבר שמונע את הצורך בכל תוספת של חומצות אמיניות ייחודיות (טאורין).
  • כל המזונות מכילים יחס משופר של חומצות שומניות מסוג אומגה 3 ואומגה 6 אשר משפרות את פעילות המערכת החיסונית, טובים לפרווה ולפרקים.
  • כל המזונות מכילים תערובת סיבים המביאה לתפקוד אופטימאלי של מערכת העיכול.