חשיבות התזונה
03-5403368

מידע

כתבות

חשיבות התזונה

מאת: ד"ר דורון נרי - וטרינר

 

כולנו מודעים להשפעה הגבוהה שיש לאיכות התזונה שלנו על בריאותנו. חשיבות גבוהה לא פחות יש לתזונתם של בעלי החיים שלנו.

 

הדבר הראשון שיש להבין בדיון על תזונתם של כלבים וחתולים הוא שיש להם צרכים תזונתיים שונים בתכלית! חתולים הינם חיות טורפות הזקוקות לרמת חלבון גבוהה מן החי בעוד שכלבים הם אוכלי כל (בדומה לאדם). האכלת חתולים במזון כלבים בלבד תגרום לחסרים תזונתיים קשים שייגרמו לבעיות לב חמורות, עיוורון ואף למוות. האכלת כלבים במזון חתולים בלבד עלולה לגרום לבעיות כתוצאה מעודף חלבון במזון (למשל בעיות כליות).

 

בנוסף להבדלים בין המינים, לחיות יש גם צרכים תזונתיים שונים בהתאם לשלבי החיים שלהם. הצרכים התזונתיים של כלבה או חתולה מיניקה שונים לחלוטין מצרכיו של כלב בן 12 וצרכיו של גור גולדן שונים מאד מצרכיו של גור פודל ננסי. אי לכך חשוב מאד להתאים את סוג המזון ואופן ההאכלה לכל בע"ח באופן אישי, בהתאם לשלב החיים שלו, בהתייעצות עם הוטרינר המטפל.

 

בנוסף להבדלים הקיימים בשגרה, ישנם הבדלים חשובים ביותר בזמן מחלה. בעוד שבכלבים חולים הדרישה המטבולית קטנה (בדומה לאנשים) והם יכולים להסתפק בפחות מזון, הרי שבחתולים חולים הדרישה הקלורית והצורך בחלבון עולה! חתול חולה שמפסיק לאכול למשך יותר משלושה ימים עלול לפתח כשל כבד – דבר שעלול להיות בלתי הפיך ולהוביל למוות (אפילו אם המחלה הראשונית לא הייתה חמורה כל כך).

 

חלק חשוב מהטיפול במחלות הוא טיפול תזונתי במקביל לטיפולים התרופתיים הנחוצים האחרים. לחברות המזון הוטרינריות המובילות מספר רב של מזונות המותאמות במיוחד לבעיות רפואיות ( למשל מזונות לבעיות כבד, כליות, לב ועוד). ישנם מזונות שתפקידם מניעת הישנות בעיות רפואיות בדרכי השתן (אבנים בשלפוחית השתן או בכליות בכלבים וחתולים, ומניעת חסימות שתן בחתולים). ישנם מזונות לטיפול ומניעה של בעיות עור, בעיות מעיים, דלקות פרקים ועוד. מאחורי כל המזונות הללו יש תיעוד מחקרי עשיר המראה בברור שהשימוש במזונות אלו תורם לשיפור איכות החיים ואורך החיים של חיות המחמד שלנו.

 

אחת הבעיות החמורות ביותר של חיות המחמד שלנו היא השמנת יתר! השמנת יתר מגדילה את הסיכון לדלקות וכאבי פרקים, סכרת ובעיות לב. הנקודה החשובה ביותר במניעת השמנה היא האכלת כמויות נכונות בצורה סדירה בשילוב עם פעילות גופנית המותאמת לבע"ח. כאשר למרות זאת בע"ח משמין, ישנם מזונות רפואיים מוגבלי קלוריות המסייעים בירידה במשקל. את המזונות הרפואיים ניתן להשיג במרכז הוטרינרי רמת השרון.

 

שאלה בנושא אוכל של בני אדם לכלבים

שאלה בנושא סוג מזון לכלב מבוגר

כתבה בנושא חשיבות התזונה בשיתוף עם חברת Hills

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון

וטרינרים