תולעת הדירופילריה רפנס - מסוכנת גם לאנשים?
03-5403368

מידע

כתבות

תולעת הדירופילריה רפנס - מסוכנת גם לאנשים?

מאת: ד"ר מיכל רייך. וטרינרית - מרכז וטרינרי הרצליה  / רמת השרון.

 

דירופילריה רפנס Dirofilaria repens  היא תולעת עגולה החיה בתת העור של טורפים שונים כולל חתולים וכלבים. מועברת ע"י יתושים. אנשים עלולים להדבק בתולעת ע"י עקיצת יתוש נגוע אך הם מהווים מאכסן אקראי ובהם התולעת לא תגיע לבגרות.

 

לאחרונה היתה עליה במספר המקרים המאובחנים בכלבים בנגיעות של דירופילריה רפנס ומרביתם היו מאיזור רמת השרון / הרצליה, דבר המצדיק מודעות למחלה ולמניעתה בשל החשש מהדבקה זואונוטית – הדבקה של אנשים ע"י כלבים נגועים.

 

המחלה קיימת באיזור אגן הים התיכון,דרום ומזרח אירופה ואפריקה .

 

מחזור החיים של התולעת – התולעת הבוגרת המצויה בתת העור משחררת מיקרופילריות צעירות המגיעות אל מחזור הדם, אלה מועברות אל יתושים בעת ארוחת הדם שלהם. ביתושים התולעים הצעירות (L1) מתפתחות לשלב מדביק (L3) ואז מוחדרות בעקיצת היתוש למאכסן חדש.שם התולעים מתיישבות בתת העור והופכות לשלב הבוגר תוך 6-7 חודשים.

 

אנשים יכולים להיות מאכסן אקראי אם נעקצים ע"י יתוש נגוע.התולעים המוחדרות לא יגיעו לשלב הבוגר ולא יתפתח מצב של מיקרופילרמיה – תולעים צעירות במחזור הדם.

 

המחלה באנשים לרוב מתבטאת בהופעת גוש תת עורי שם מצויות התולעים. בנוסף תוארו מקרים בודדים באנשים בהם התפתחה נגיעות גם באיברים פנימיים – ריאות,איברי מין, ולחמית העין.

 

נגיעות בכלבים היא הרבה פעמים ממצא אקראי בעת בדיקת דם (אז לעתים ניתן לראות את המיקרופילריות במשטח הדם) או יכולה להתבטא כמחלה קלה הכוללת אדמומיות ונפיחות של העור והופעת גוש תת עורי.

 

האיבחון – מתבסס על הדגמת נוכחות התולעים במשטחים מהדם או ממסות תת עוריות וזיהויין כדירופילריה רפנס באמצעות בדיקת PCR  המבוצעות לדגימות אלו במעבדה רפרנטית.

 

הטיפול – מבוסס על חומרים היעילים כנגד התולעים הצעירות והבוגרות. ניתן לשקול גם הסרת כירורגית של הגושים בעור בשילוב עם טיפול כנגד התולעים הצעירות המצויות בדם.

 

 מניעה ניתן למנוע הדבקה ע"י שימוש חודשי בתכשירי טפטוף spot-on המכילים חומרים ממשפחת האברמקטינים (כדוגמת advocate  המשמש גם למניעת פרעושים).

 

אז הקפידו על מניעה, היו עירניים להופעת גושים תת עוריים בכלביכם, וחיסכו מעצמכם חשש מהידבקות מיותרת.

 

לשאלות נוספות ניתן לפנות אלינו במרפאה.

וטרינר הרצליה / רמת השרון 03-5403368