תגובה אנפילקטית בכלבים וחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

תגובה אנפילקטית בכלבים וחתולים

מאת: מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון

 

אנפילקסיס היא מצב מסכן חיים שמערב מספר מערכות בגוף כתוצאה מתגובה אלרגית. שוק נגרם כתוצאה מהתרחבות מאסיבית של כלי הדם, שחרור היסטמין, ולחץ דם נמוך. כל אלה מובילים לקצב לב גבוה שעלול לגרום להתמוטטות של הלב וכלי הדם, ופוטנציאלית למוות. סימנים קליניים בדרך כלל יופיעו עד 30 דקות אחרי החשיפה לאלרגן ויורעו במהירות. ככל שהסימנים מופיעים מהר יותר, כך התגובה חמורה יותר.

 

גורמים שכיחים לאנפילקסיס

 

לעיתים קרובות, לא נמצאת סיבה ברורה לשוק אנפילקטי, ונעשית אבחנה רק על פי סימנים קליניים. למרות זאת, ניתן לזהות סיבות שכיחות מסוימות בהתבסס על היסטוריה רפואית ובדיקה פיזיקאלית.

 

עקיצות חרקים

הארס של חרקים שונים הוא זרז שכיח לתגובה אלרגית בכלבים. לחרקים שונים יש ארס שונה שגורם לתגובות שונות.

 

עקיצת דבורה: ארס הדבורה מכיל אנזימים רבים ותרכובות כימיות הגורמים לכאב, ושחרור מאסיבי של היסטמין. דבורה יכולה לעקוץ פעם אחת בלבד, ולרב תוכלו למצוא את העוקץ שלה במקום בו היא עקצה את הכלב. אם אתם רואים את הקוץ ויש לכם אפשרות, הסירו אותו מיד.

 

דבורים וצרעות: דבורים (הכוונה לדבור ולא דבורה) וצרעות הם הרבה יותר אגרסיביים מדבורים רגילות, והעקיצה שלהם כואבת יותר. הם גם מסוגלים לעקוץ מספר רב של פעמים. אם חלילה כלבכם נעקץ על ידי דבורים או צרעות פנו מיד אלינו לטיפול וטרינרי מידי.

 

חיסונים: סיבה שכיחה נוספת לתגובה אלרגית בבעלי חיים היא האנטיגן (חומר המעורר יצירת נוגדנים), הנמצא בחיסונים. סימנים יחלו להופיע מ 30 דקות עד שעה אחרי שהחיסון ניתן. במקרה כזה ניתן לתת אנטיהיסטמין לפני מתן החיסון כדי למנוע את התגובה האלרגית.

 

עירוי דם: עירויי דם הם לרב בטוחים, אך תגובות אנפילקטיות יכולות להתרחש. הסימנים הנראים בעת התגובה הם פריחה, הקאות, טמפרטורת גוף גבוהה ונפיחות של הפנים. אם התגובה האלרגית חמורה, היא עלולה לסכן חיים ולהשפיע על לחץ הדם של חיית המחמד שלכם ולגרום קושי נשימתי.

 

כימיקלים שונים: חומרי הדברה שונים עלולים לגרום לתגובה אלרגית בבעלי חיים. וודאו להרחיק כל חומר כימי מסוכן מסביבת בעל החיים שלכם.
סימנים קליניים לשוק אנפילקטי

 

לחתולים וכלבים יש תגובה פיזית שונה לשוק אנפילקטי. אצל כלבים מתרחש שחרור של היסטמין מהמערכת עיכול, שעלול לגרום להקאות, שלשול דמי, סימנים עוריים והתעלפות. אצל חתולים מתרחשת תגובה נשימתית עם שוק אנפילקטי שכוללים מצוקה נשימתית.

 

סימנים קליניים נפוצים בכלבים:
פריחה
התנפחות של הפנים והאף
ריור מוגבר
הקאות
שלשול דמי
חיוורון
קושי נשימתי

 

סימנים קליניים נפוצים בחתולים:
מצוקה נשימתית
ריור מוגבר
התנפחות של הפנים
חיוורון
חולשה

 

טיפול בשוק אנפילקטי

שוק אנפילקטי הינו מסכן חיים ולכן הוא מקרה חירום הדורש טיפול מידי. בגלל ההידרדרות המהירה במצב, התחלת הטיפול כמה שיותר מוקדם היא קריטית. ברגע שאתם מתחילים להבחין בתגובה אלרגית שמתרחשת, התחילו בסילוק הגורם אם אפשרי (למשל כמו עוקץ של דבורה). מהרו והגיעו לווטרינר לטיפול כמה שיותר מהר. במקרים חמורים יידרש אשפוז ומתן חמצן.

 

מניעת שוק אנפילקטי בעתיד

טיפול בשוק אנפילקטי מבוסס על התקדמות התסמינים וההחמרה במצב הכלב או החתול. מניעה של שוק כזה יכולה להתבצע על ידי הימנעות ממגע עם כימיקלים חריפים, להימנע מלתת לכלב להסתובב חופשי בשיחים ומקומות עם הרבה צמחייה שאי אפשר לראות מה שוכן בפנים.

 

מומלץ גם להצטייד בכדורים נגד אלרגיה ובמקרים קשים אף במזרק עם אפינפרין או קורטיזון.

 

 

לשאלות נוספות ולמידע נוסף אנא צרו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה 03-5403368