שש השבועות הראשונים בחיי גורי החתולים
03-5403368

מידע

כתבות

שש השבועות הראשונים בחיי גורי החתולים

מאת: מאיה זיידנר, אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון

 

שש השבועות הראשונים בחייהם של גורי החתולים הינם חשובים ביותר ויהיו אלה שיקבעו את אישיותם ואופיים בהמשך. מבחינה בריאותית, תקופה זו בעלת חשיבות עליונה גם להתפתחותם, כיוון שלגורים קיימים מספר רב של איומים, כגון פרעושים ודלקות בדרכי הנשימה העליונות.

 

גורי חתולים לעולם לא יגדלו שוב באותו קצב הגדילה המהיר אותו אנו רואים בתקופה זו ולצפות בהם גדלים יכולה להיות חוויה מדהימה. נתחיל בתיאור השבוע הראשון בחייהם של הגורים ונמשיך משם.

 

שבוע ראשון: מפעלים קטנים לעיבוד מזון

 

החתלתולים בעת לידתם שוקלים גרמים בודדים ובקלות יכולים להתאים בכף ידינו. חבל הטבור שלהם יפול בתוך יומיים או שלושה, אבל העיניים ותעלות האוזניים שלהם ישארו סגורים.

 

הגורים חסרי אונים בשלב זה, אך אמא חתולה יודעת באופן אינסטנקטיבי את צרכיהם. היא מאכילה אותם, שומרת עליהם קרוב לשמירה על חום גופם, רוחצת אותם עם לשונה המחוספסת, וכך גם מעודדת את גופם לייצר שתן וצואה. אם הגורים מאוד מגוננת על גוריה ותעביר אותם ממקום למקום אם תרגיש בהפרעה מצד האנשים שבסביבה. 

 

בתנאי שאם גורי החתולים חוסנה, גוריה יקבלו את אותה הגנה חיסונית דרך יניקת החלב שלה. הגנה חיסונית זו תישאר עמם עד אשר יהיו בוגרים מספיק לקבל את סט החיסונים הראשון שלהם. 

 

גורי החתולים ישקלו בממוצע 3.5 גרם בעת לידתם ויכולים להכפיל את משקלם עד סוף השבוע הראשון לחייהם. הם למעשה מפעלים קטנים לעיבוד מזון בנקודה זו, והפעילויות היחידות שלהן הן יניקה, שינה ועשיית צרכים. קיימת מעט מאוד אינטרקציה חברתית בגיל זה, מלבד תחרות על הפיטמה האהובה עליהם, שם הם ינקו תוך כדי לישה בכפותיהם הזעירות.

 

שבוע שני: גדלים ומתפתחים

 

הגורים שלנו ממשיכים בגדילתם בקצב מדהים, לפחות כ-10 גרם ביום. על אמא חתולה לאכול מזון משומר איכותי המיועד לגורים כדי לעזור להחזיר לה את ההזנה לה זקוקה ומאבדת בעת הנקת גוריה. בהמשך, יש להציג את אותו המזון לגורים.

 

עיני הגורים יחלו להיפתח ויסיימו את פתיחתם בין גיל 9 עד 14 ימים. כל עיני הגורים יהיו כחולות וישארו כך במשך מספר שבועות. ראייתם תהיה מטושטשת תחילה, ואישוניהם אינם יתרחבו ויתכווצו בקלות, לכן כדאי למנוע מהם חשיפה לאור חזק.

 

חוש הריח של הגורים יחל להתפתח. הגורים יחלו לחפש אחר הפיטמה האהובה עליהם ליניקה לפי ריחה ויפתחו מודעות אחד כלפי השני ככל שחוש הריח שלהם יעשה טוב יותר.

 

שבוע שלישי: מודעות והתפתחות

 

מלבד גרגורים שיתכן שתשמעו כבר בשלב מוקדם זה, ניתן יהיה להבחין במספר שינויים נוספים.

 

צבע עיניהם יחל בשינוי מצבע כחול, אותו חולקים כל הגורים, לגוון העיניים איתו ישארו לאורך המשך חייהם הבוגרים.

 

חוש הריח של הגורים בשלב זה מפותח היטב.

 

תעלות אוזניהם יפתחו לחלוטין, אם כי חוש השמיעה של הגורים עדיין לא סיים את התפתחותו, ולמרות זאת, הגורים עלולים להיבהל מרעש חזק.

 

הגורים ישיגו את השליטה בצרכיהם ובעשייתם. אך עדיין ניתן יהיה לראות את אמם ממשיכה לנקות אותם עד שילמדו את מיומנות הטיפוח בעצמם.

 

ולבסוף, גם שיני החלב יחלו לצאת, ואם הגורים תחל לחשוב על גמילה מהם.

 

שבוע רביעי: עמידה והתנדנדות

 

הגורים יתחילו לעמוד בגיל שלוש-ארבע שבועות וינסו להתחיל ללכת, למרות שתנועותיהם הראשונות יהיו מאוד בלתי יציבות ורועדות. גופם חסר פרופורציה ביחס לגוף של חתול בוגר. זנבם הקטן קצר מאוד ונראה כמקל וראשם גדול מאוד ביחס לגופם ורגליהם. בהמשך, ככל שיגדלו, מצב זה ישתנה, רגליהם יקבלו פרופורציה ביחס לשאר גופם ויחלו להתהלך סביב.

 

אל תופתעו אם תבחינו בגורי החתולים נמלטים ממקום מרבצם, ככל שהם מנסים להרחיב את אופקיהם. הגורים גם יתחילו לתקשר יותר אחד עם השני, ייתכן אפילו עד כדי יצירת "ברית" ביניהם.

 

בשלב זה, הגורים עדיין ינקו מאמם באופן שוטף. חשוב להקפיד להמשיך להאכיל את אם הגורים במזון איכותי המיועד לגורים כל עוד היא עדיין מניקה.

 

שבוע חמישי: התחלת תהליך הגמילה

 

בשלב זה, גורי החתולים יחלו להלך בחופשיות וישחקו אחד עם השני. הם יפתחו חוש חדש לעצמאות, אם כי, עדיין לא ישוטטו רחוק מידיי מאמם או מאחיהם.

 

כדאי להתחיל כעת באינטרקציה עם אנשים.

 

ניתן להציג לראשונה בפני הגורים שימורים. בחרו במזון איכותי. באופן אידיאלי, עדיף לבחור באותו המזון אותו האכלנו את אם הגורים, כך גם יתרגלו אליו ביתר קלות. השתמשו בצלחת נמוכה וצפו כי ההתנסויות הראשונות שלהם עם המזון יהיו מעט מלוכלכות.

 

למרות שאם גורי החתולים תחל בגמילתם, הם עדיין יצטרכו את חווית היניקה כדי לספק את צרכי היניקה שלהם – לפחות עד שיהיו בני שמונה עד עשרה שבועות, עד אז אמם תגמול אותם בהדרגה.

 

הגורים כעת יכולים ללמוד שימוש בארגז צרכים. הם יזדקקו לארגז קטן נפרד, אחד שיהיה להם קל להיכנס ולצאת ממנו, עם 5 סנטימטר של חול בלבד. ניתן להשתמש במכסה של קופסאת נעליים בתור התחלה. בדומה לתינוקות אנושיים, הלומדים דרך הכנסת דברים לפיהם, כך גם גורי החתולים. נסו להימנע מחול העשוי ממצע שעלול לפגוע בהם במקרה של בליעה (כמו אחד על בסיס חימר) והעדיפו אחד מחומרים טבעיים, כגון נייר, תירס או עץ.

 

שבוע ששי: אינטראקציה במלוא המרץ

 

הכישורים החברתיים ממשיכים להשתפר, ואין ספק כי הגורים השובבים יגדלו בקרוב מאוד להיות חתולים בוגרים. הם מסוגלים לרוץ, לקפוץ, לזנק ולשעשע את עצמם. באותה המהירות הם מסוגלים להירדם (לגדול זו עבודה קשה), לכן יש לשמור שלא לעייפם יתר על המידה.

 

הגורים יצפו באמם באינטראקציה שלה עם אנשים. אם תהיה נינוחה ובמערכת יחסים טובה עם האנשים בחייה, כך גם ינהגו החתולים. יחד עם זאת, אם הגורים לא יורגלו לבני אדם עד גיל שישה שבועות, ייתכן כי זה יהיה תהליך ארוך ואיטי עד להתרגלותם לאנשים, ויתכן כי חתולים אלו לעולם לא יהיו מוכנים לישיבה בחיקנו.

 

*טיפ לאינטראקציה

 

על הגורים ללמוד בגיל זה שהידיים אינן משחק – הידיים הן להחזקה, לליטוף ולהאכלה. אחד מהמשחקים המוצלחים יותר ללימוד שיעור זה הוא קש פלסטיק. ניתן לגרור אותו מצד לצד על הרצפה ולראות את הגור רודף אחריו, אז נופפו בו מעט בכדי לאפשר לו לקפוץ ו"ללכוד" אותו. יכול להיות כי הגור יהלך בגאווה עם הפרס שלו לפני שיתיישב לנשוך אותו. הפלסטיק פריך וטוב לשיניים.

 

כמעט זמן לבית חדש

 

גורים חברותיים אשר נגמלו לחלוטין יהיו מוכנים תוך מספר שבועות למעבר לביתם החדש, בו יישארו להמשך כל חייהם. אם המתנתם עד המועד בו יהיו מבוגרים דיים לאימוץ, בוודאי תהיו מאוד נרגשים בשלב זה.

 

אך, היעזרו בסבלנות. זכרו, "דברים טובים לוקחים זמן", ובמצב אידיאלי, גורים אינם מוכנים לאימוץ עד שיגיעו לגיל 12 שבועות.

 

אם אתם חושדים כי בעל החיים שלכם לא חש בטוב או אינו עצמו, אנא צרו קשר לתיאום תור בהקדם. מרכז וטרינרי הרצליה ורמת השרון, 03-5403368