ששן חום (Loxoscales Rufescens)
03-5403368

מידע

כתבות

ששן חום (Loxoscales Rufescens)

מאת: ד"ר יגור קלימוב וטרינר מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה


ששן חום הוא אחד משני עכבישים ארסיים הקיימים באזורינו. ניתן למצוא את עכביש זה באזורים יבשים מתחת לאבנים, בין רהיטים בבית וסדקי סלעים. ששן החום פעיל בשעות הלילה ולרוב מתחבא בשעות היום במקומות קרים ויבשים.


ששן החום קיבל את שמו בגלל שיש לו "רק" 6 עיניים בניגוד לרוב העכבישים שהם בעלי 8 עיניים. כמו שצויין ששן חום הינו עכביש ארסי ועלול לעקוץ לא רק את חיות הבית אלא גם בני אדם ברגע שמרגיש מאויים.

 

לרוב עקיצת ששן חום גורמת לתגובה מקומית של העור, אבסס ואף נמק, וזאת מכיוון שהארס של העכביש כולל בתוכו אנזימים/ חלבונים הגורמים לקרישת יתר בדם באזור העקיצה.
במקרים נדירים עקיצת ששן חום עלולה להסתבך ועלולה לפתח תסמינים סיסטמים הכוללים חולשה, כאבי שרירים, הקאות, כשל כלייתי ואף מוות במקרים נדירים ביותר בהם לא ניתן טיפול בזמן.


תסמינים קליניים


לרוב אזור העקיצה יהפוך לאדמומי וכואב, בגלל הפרמטרים של ארס העכביש באזור העקיצה יתפתח נמק שעלול להתפשט לקוטר של כ-10 ס"מ. גם באם החיה לא מראה תסמינים קליניים מיוחדים, ממשיכה לאכול ולשתות ונראית כרגיל, אזור העקיצה עלול להזדהם, להתפתח לאבסס ולהתחיל להפריש מוגלה. בדרך כלל בשלב הזה בעלים שמים לב לפצע המפריש ומגיעים לוטרינר.


במקרים מסויימים הכלב עלול לפתח תגובה אנפילקטית (אלרגית) מהירה וניתן יהיה לראות נפיחות מתקדמת באזור העקיצה או הפנים.


טיפול לאחר העקיצה


בדרך כלל הטיפול בעקיצת ששן חום הוא סימפטומטי הכולל מתן נוזלים לווריד ואנטיביוטיקה במקרים היותר מסובכים, מתן אנטיהיסטמינים, חיטוי וניקוז הפצעים המזוהמים, מתן שיכוח כאבים או טיפול בסטרואידים.


חשוב לזכור כי אם ישנו חשש שחיית המחמד שלכם נעצקה על ידי ששן חום יש לפנות לוטרינר המטפל בהקדם האפשרי.
מתן טיפול רפואי מוקדם יותר מונע זיהומים והסתבכויות נוספות.


לפרטים נוספים צרו קשר 03-5403368 המרכז הוטרינרי רמת השרון והרצליה