שפת הגוף של הכלב
03-5403368

מידע

כתבות

שפת הגוף של הכלב

שפת הגוף של הכלב

 

ויולה ברדח, אסיסטנטית מרכז וטרינרי רמת השרון.


כולנו יודעים שתקשורת טובה לא קיימת רק בעזרת המילים שבהן אנו משתמשים. הטון של הקול ושפת הגוף שלנו עוזרים להראות לכלב את הכוונה שלנו בכל יום. בעוד שרוב האנשים יכולים לתקשר בעזרת המחשבות ורגשות שלהם דרך המילים, הכלבים שלנו מסתמכים על שפת הגוף כדי להגיד לנו אם הם שמחים או עצובים.
תשומת לב לשפת הגוף של הכלב ( זה כולל את הפרצוף, תנוחת הגוף ומיקום הזנב ) זו דרך נהדרת להבין איך הם מרגישים. אתם גם תתחילו ללמוד מה הם אוהבים ומה הם לא אוהבים בכלל.

 

 

שפת הגוף הקלה ביותר להבנה זו שפת גוף של כלב שמח! יש כמה סימנים ברורים שתראו בכלב המראה שהוא שמח:

 

- זנב מכשכש וגבוה- זה הסימן המוכר ביותר שמראה כי הכלב שלכם שמח .

 

- אוזניים משוחררות/ שמוטות- האוזניים שלהם רגועות ומשוחררות, לא מתוחות או ישרות לאורך הראש שלהם. אוזניים מתוחות זה סימן שהכלב ערני- הן אומרות לכם אם הכלב שמח , עצוב או פשוט בפוקוס.

 

- הגוף שלהם רגוע- אם התנוחה שלהם רגועה ולא מתוחה או קשה , זה סימן שהם מרגישים טוב. כתפיים משוחררות, עיניים רכות ולא דרוכות. אם הכלב כשכשני , נינוח ורגוע- כל אלה רמזים לכך שהכלב שלכם מרגיש רגוע לחלוטין.

 

- הם שובבים-כלב שמח ירצה לשחק ולקפוץ ממקום למקום. כאשר הכלב מזמין למשחק באמצעות קידה – זה סימן מצויין שלכלב שלכם יש מצב רוח טוב.

 

- הם נשענים עליכם- כלב רגוע שנהנה מחברתכם ככל הנראה גם יהנה מתשומת הלב. ייתכן שהם יבואו אליכם בשביל תשומת לב וזה סימן טוב אם הם נשענים לתוך היד שלכם כשאתם מלטפים אותם.

 

 

סימנים שהכלב שלכם לא שמח:

בדיוק כמו כלב שמח, מאוד קל להבחין בכלב שלא שמח/ נינוח - משפת הגוף שלו, אם אתם יודעים מה לחפש. סימנים שצריך לחפש...

 

- זנב מונמך או מוסתר בין הרגליים- כלב לחוץ או לא שמח עלול להחביא את הזנב שלו בין רגליו, הזנב כנראה לא יכשכש או יהיה גבוה. גם אם הזנב שלהם מכשכש

 

– זה לא תמיד אומר שהם גם שמחים. בעוד שהזנב גבוה ומכשכש מקושר לתחושות טובות וחיוביות של הכלב, זנב מונמך ומכשכש בקצב איטי לרוב יראה פחד או חוסר ביטחון.

 

- מיקום של הגוף- כלב מודאג ייראה לרוב מתוח ולא רגוע – בעיקר בעמידה שלהם / תנוחת הגוף שלהם. ייתכן שהם יקטינו את עצמם , ינמיכו את הראש ותיחמקו מיצירת קשר עין בכך שהם יפנו את המבט שלהם הצידה . אם הכלב שלכם ייהפך לדומם , כמו פסל, זה לרוב מצביע על כך שהם מרגישים ממש לא בנוח.

- האוזניים מתוחות לאחור- אם הכלב שלכם לחוץ או פוחד, יש סיכוי שהאוזניים שלהם יהיו מתוחות ומקופלות לאחור , צמודות לראש.

 

- הם מתרחקים ממך- אם הכלב שלכם לא שמח לגבי משהו שאתה או מישהו אחר עושה, הם ינסו להנפות את הראש רחוק ממך. יש כלבים שייתנו לך ליקוק קטן על היד או הפרצוף לפני הפניית הראש – כסימן שהם קצת מתרחקים.

 

- התנהגות מפוייסת- ייתכן שהכלב יתהפך על הגב , אבל יישאר קשיח ושקט בהשוואה למצב הרגיל כשהם רגועים ומשוחררים יותר. משמעות ההתנהגות הזו היא שהם דואגים ומנסים לסמן לכם שהם לא מתכננים לפגוע בכם. ייתכן גם שהם ילקקו את הפה שלהם שוב ושוב או יפהקו, כל אלה הם סימנים שהכלב שלכם מרגיש לא בנוח עם הסיטואציה הנוכחית ומנסים לתת לכם סימנים שהם רוצים שזה ייפסק.

 

- מתחבאים או בורחים- אם הכלב שלכם עצוב או מתוסכל ממישהו/ משהו שגורם לו להרגיש בלחץ, הם עלולים לנסות להתחבא מאחוריכם או מאחורי חפץ כלשהו או אפילו ינסו ללכת למקום אחר . תנו להם לעשות זאת ואל תלחצו או תעקבו אחריהם, ייתכן שהכלב שלכם צריך קצת מרחב על מנת להירגע.


סימנים של אגרסיביות בכלבים

 

לפעמים כשהכלבים שלנו מרגישים מאוד מתוסכלים, מאוימים או מפוחדים מאוד , ייתכן שהם ירגישו שהם צריכים לפנות להתנהגות אגרסיבית מכיוון שלהם זה נראה שאין דרך לצאת מהסיטואציה. יש סיבות וסיטואציות רבות שעלולות לגרום לכלב להרגיש מאוים וזה משתנה מכלב לכלב. אם לכלב כואב משהו, אז זה אומר שהם ככל הנראה ירגיש יותר בחרדה ויש סיכוי גבוה יותר שיתפרצו פתאום באגרסיביות. הדבר הכי חשוב זה בשינויים של שפת הגוף , זה יעזור לכם לדעת אם הכלב מתקשה בסיטואציה הנוכחית. כלב כנראה יבחר בהתנהגות אגרסיבית אם התעלמו מהסימנים שלהם ,  שהם מאוד מתוסכלים , לחוצים ודואגים , אז שימו לב לסימנים האלו.

 

סימנים שהכלב שלכם עלול להתנהג באגרסיביות :

 

- זנב קשה – ייתכן שזנב של כלב אגרסיבי יהיה קשה , יעמוד וירעד, כנראה לא יכשכש בזנב . אחרים יחזיקו את הזנב בין הרגליים שלהם.

 

- תנוחת הגוף – כלבים כנראו יעמדו בתנוחת הרתעה עם תנוחת גוף קשיח וגבוה וראש מופנה כלפיכם . עם זאת, ייתכן שהם ינמיכו את הגוף שלהם לרצפה תוך כדי שהם חושפים שיניים או ישימו את רוב המשקל שלהם לצד האחורי של הגוף על מנת שהם יוכלו להתכונן לקפיצה.

 

- האוזניים מופנות קדימה או שמוטות – ייתכן שהאוזניים שלהם יהיו מופנים קדימה או יהיו שמוטים לגמרי וצמודים לראש במקום שיהיו במצב רגוע .

 

- קשר עין – כלב אגרסיבי יבהה באנשים או כלבים אחרים במבט ישיר לעיניים, במבט קבוע שלא זז. אם כלב משתתק ובוהה בכם, תפסיקו את האינטרקציה עם הכלב עד שהוא ירגע.

 

- חשיפת שיניים – כלב שמראה אגרסיביות ככל הנראה יחשוף שיניים וינהום כאזהרה. אל תתעלמו מהסימנים האלה כי אם הכלב ירגיש שהוא עדיין מאוים ולא יכול לצאת מהסיטואציה- הנהמות עלולות להפוך לנשיכות מסוכנות. עם זאת, גם אם אין נהמות- זה לא אומר שהחיה לא תתקוף אז חשוב לשים לב גם לסימנים אחרים.
נסו להראות הרבה הבנה וסבלנות עם כלבכם ואל תכריחו אותם להיות בסיטואציות שגורמות להם לאי נוחות. אם תשאירו אותם באיזור הנוחות אז יהיו לכם חיים טובים ורגועים, כך תהפכו לחברים טובים.
אם הכלב שלכם מראה סימנים של חרדה או לחץ על בסיס יומיומי, מומלץ לקחת אותם אלינו למרכז הוטרינרי ברמת השרון והרצליה. מכיוון שיש סיכוי שתהיה דרך לעזור להם. אם הגורם לפחד או לחץ זה דבר חד פעמי כמו כלב או סיטואציה מסוימת- נוכל לתת לכם אופציות לטיפול בבעיה, הפניה למומחה בטיפול התנהגותי או מאלף במידת הצורך.

 

אם הכלב שלכם מראה סימנים של אגרסיביות , אז חשוב מאוד לקחת אותו לטיפול וטרינרי על מנת לשלול בעיות רפואיות שעלולות לגרום לכאב או לחץ רב. אם שללו בעיה רפואית יש לפנות למומחה התנהגותי.

 

 

לפרטים נוספים מזומנים לפנות אלינו,
מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה 03-5403368.