שפעת בכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

שפעת בכלבים


מאת נירית אברס  B.Sc.בביוטכנולוגיה ימית, אסיסטנטית וטרינר במרכז וטרינרי רמת השרון 03-5403368


וירוס הגורם לשפעת בכלבים נקרא Influenza Type A (H3N8) ונמצא לראשונה ב-2004 בפלורידה. וירוס זה תוקף לראשונה את מערכת הנשימה של הכלב ונחשב מאוד מדבק. חיסון לוירוס השפעת אושר לראשונה ב-2009 על ידי משרד החקלאות של ארה"ב אך החיסון אינו מושלם ולא מונע לחלוטין הידבקות. למרות שוירוס זה מאוד מדבק ישנם כלבים אשר מסוגלים להתמודד עם חשיפה לוירוס מבלי להראות את הסימפטומים של המחלה. כלבים אשר נדבקים בוירוס השפעת עשויים לפתח שתי סוגי תגובות: בינונית וחריפה. התגובה הבינונית מתאפיינת בשיעולים ובנזלת, סימפטומים אלו לרוב נמשכים  בין 10 ל-30 ימים וייעלמו בהדרגתיות.

התגובה חריפה מאופיינת לעיתים בחום גבוה והופעה מהירה של הסימפטומים, בנוסף לכך עשויה להתפתח דלקת ריאות. וירוס השפעת תוקף את הקפילריות בריאות ולכן כלב הנבדק בוירוס עלול לפלוט דם בזמן השיעול ולהתקשות בפעולת הנשימה.  כמו כן שיעול, התעטשות, רזון קיצוני, חום, חוסר מנוחה של הכלב, עיניים אדומות ודומעות ונזלת באף גם עשויים להופיע כחלק מהסימפטומים.

מחלות הקשורות לדרכי הנשימה בדרך כלל מועברות על ידי התעטשות, שיעול או מגע עם הגורם המזהם באופן ישיר ולכן ברוב המקרים הוירוס מועבר דרך כלבים אחרים הלוקים במחלה. הימנעות ממקוממות הומי כלבים כגון עמותות ופנסיונים עשויות להקטין את הסיכויים להדבקות.
רוב המקרים של הידבקות כלבים בשפעת הינם מקרים קלים ורוב הכלבים יחלימו באמצעות חיזוק המערכת החיסונית שלהם או שיזדקקו לטיפול תמך בלבד במרפאה הוטרינרית, הכולל עירוי נוזלים ואולי אנטיביוטיקה להגנה מפני זיהומיים משניים אפשריים. במקרים החמורים שהכלב מפתח דלקת ריאות, אשפוז במרפאה הינו הכרחי. על מנת לאבחן את השפעת יש לבצע בדיקות דם, בדרך כלל תופיע עליה במספר כדוריות הדם הלבנות, במיוחד של הנויטרופילים אשר מעוררים תגובה במפגש עם מיקרואוגניזמים זרים בדם. כמו כן צילום רנטגן יעזור לאבחן האם קיימת דלקת ריאות לכלב.


חיזוק המערכת החיסונית של הכלב תעזור מפני הידבקות בוירוס. אנו יכולים לסייע בחיזוק המערכת החיסונית בין היתר על ידי חיסון שנתי לכלב בוגר אצלנו במרכז או סדרת חיסונים הניתנת לגורים. 

תפקיד החיסון בגורים הוא חיזוק המערכת החיסונית על ידי יצירת נוגדנים שיוכלו להילחם במחלות השונות. בכלבים בוגרים תפקיד החיסון הוא שמירת רמה אופטימלית של נוגדנים בדם ובכך להמשיך ולספק הגנה לכלבכם. גם לסוג המזון ישנה השפעה על בריאות הכלב, מתן מזון איכותי ובאופן מאוזן ,שישמר על משקלו התקין של הכלב, יעזור למערכת החיסונית. במרפאתנו אנו ממליצים על מספר חברות: הילס וט סנשיאלס, רויאל קנין vet care, פורינה פרו פלן, נוטרם ויוקנובה. כמו כן, יש להקפיד על ניקוי תכוף של קערת המים ממנה שותה הכלב ולדאוג למים נקיים וטריים כל הזמן, בנוסף יש לנקות את קרעת האוכל באופן יום יומי ולדאוג לתת לכלב מזון טרי.

בכל אלו אנו יכולים למנוע חשיפה לא הכרחית של הכלב לגורמים העושים לגרום להחלשת המערכת החיסונית ולדואג לבריאותו התקינה.

לשאלות נוספות אנא צרו קשר.
מרכז וטרינרי רמת השרון 03-5403368  www.vets.co.il