שעמום בחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

שעמום בחתולים

מאת: ד"ר דורון נרי וד"ר נעמה מנור

תוחלת החיים של חתולי בית כפולה בממוצע מזו של חתולים שחיים גם בבית וגם בחוץ. וזה לא מפתיע: חתולי בית אינם חשופים לסכנות הרבות האורבות בחוץ - קרבות עם חתולים, התקפות על ידי כלבים, תאונות דרכים, הרעלות, מחלות מדבקות, טפילים ושאר מרעין בישין.

 

אבל – אליה וקוץ בה: חתולי בית עלולים להשתעמם.

חתולים הם טורפים, הם נועדו לחיות חיים מרגשים ומלאי פעילות. למרות שחתולי בית ישנים 18-19 שעות ביממה באופן טבעי, כשהם ערים כדאי שיהיו עסוקים בציד, במשחק ובהגנה על הטריטוריה שלהם ע"י השקפה החוצה מחלונות, בדיקה מדוקדקת של ארונות וקופסאות וטיפוס לנקודות תצפית אסטרטגיות. אם הסביבה הביתית לא מספקת מגוון גירויים פיזיים ומנטליים החיוניים לבריאותו הגופנית והנפשית של החתול, הוא עלול לסבול משעמום.
ושעמום מוביל למגוון בעיות התנהגות: תוקפנות, גרוד רהיטים, יללות ובכי, שינויים בתיאבון, נטייה לישון יותר ואפילו דיכאון.

 

אחד הדברים החשובים שאתם יכולים לעשות הוא ליצור עבור חתולכם סביבה מלאת גירויים. סביבה שיש בה מגוון פעילויות אפשריות עבור החתול:

 

חלונות דרכם ניתן להסתכל החוצה.

דברים מעניינים לצפות בהם.

עמודים אותם ניתן לגרד.

מקומות אליהם ניתן לטפס.

צעצועים לשחק בהם לבד או בעזרת בני הבית.

 

נוף מהחלון

צרו עבור חתולכם מקום ישיבה נוח ליד אחד החלונות.
בחרו חלון ממנו נשקף נוף מעניין (למשל נוף לרחוב בו זזים דברים – מכוניות, אנשים), שהגישה אליו נוחה ושהחתול יוכל לשבת שם באין מפריע. 

 

עמודי גרוד

שימו מספר עמודי גרוד במקומות שונים בבית. על העמוד להיות יציב, עטוף בבד גס או בחבל, ומספיק גדול לאפשר לחתול להתמתח לאורכו. חתולים משתמשים בעמודי גרוד לא רק לשם השחזת הציפורניים אלא גם ובעיקר לשם סימון טריטוריה בצורה ויזואלית ובאמצעות ריח המופק מבלוטות זעירות בכפות הרגליים שלהם. אפילו חתול חסר ציפורניים משתמש בשמחה בעמודי גרוד, זו התנהגות אינסטינקטיבית ומהנה.

 

מקום מסתור פרטי

חתולים אוהבים מקומות שמעניקים להם תחושת ביטחון. לרוב הם יבחרו במקום גבוה כגון בראש השידה או על המקרר משם אפשר לסרוק את הסביבה מפני סכנות. ניתן לשים במקומות האלו כרית או סלסלה. אם יש לכם די מרחב, אפשר ליצור עבור החתול רהיט מיוחד כגון זה.

 

צעצועים

מצאו את הצעצועים הנכונים עבור החתול שלכם: חתולים שונים אוהבים צעצועים שונים. הצעצועים הטובים ביותר הם אלו שיפעילו את חוש הציד הטבעי של חתולכם: חכה שבקצה שלה תלויות נוצות צבעוניות, עכבר על קפיץ, כדורים רכים המשמיעים רעש, "לייזר פוינטר" המקרין נקודה אדומה וכיו"ב.


סוג נוסף של צעצועים הם אלו שניתן להחביא בהם חטיפי חתולים קטנים. אפשר גם להגיש לחתול את האוכל במקומות לא שגרתיים שיחייבו אותו לצאת למסע חיפוש ברחבי הבית – הוא ייהנה מהחיפוש ואף יקבל פרס. אחרי שמצאתם איזה צעצוע הוא אוהב, כדאי לרכוש כמה וכמה כי הם נוטים להיעלם.


כמו כולנו, גם חתולים מאבדים עניין ורוצים חידושים, ולכן כדאי להחליף בין הצעצועים מדי כמה ימים, להעלים צעצוע שמתחיל לשעמם ולהציג חדש.

 

הקדישו כעשר דקות פעמיים ביום למשחק עם החתול. זוהי דרך נהדרת להקל על השעמום שלו תוך חיזוק הקשר בינכם.


מובטח שתראו פרי בעמלכם בדמות חתול רגוע ומרוצה.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה