שעלת המכלאות
03-5403368

מידע

כתבות

שעלת המכלאות

כתבת: פז גוטר, אסיסטנטית, מרכז וטרינרי רמת השרון
 

לכלב שלי יש שעלת המכלאות, האם אני צריך לדאוג?

 

אז בתקופה האחרונה אנו נתקלים בהרבה מאד מקרים של כלבים שנדבקו במחלת שעלת המכלאות.

מחלה זיהומית שפוגעת בדרכי הנשימה העליונות.

שעלת היא מחלה שכיחה מאד, שמגיעה אלינו בתקופות, ואפשר להידבק בה בכל הגילאים, אך ע"י טיפול נכון עוברת בקלות וללא בעיות.


אז למה לצפות? מהם התסמינים? ומהן דרכי הטיפול?


שעלת מדבקת מאד בין כלבים ועוברת באוויר, מה שאומר שמספיק שנכחתם ליד כלב חולה באותו חלל אויר, כלבכם יוכל לנשום את החיידק ולהידבק במחלה ולכן

הסיכוי להידבק הוא גבוה, במיוחד במקומות כמו כלביות גינות כלבים, מרפאות, פנסיונים וכו, אך אל תדאגו- היא לא מדבקת לבני אדם.

 

כמו כן, במידה ויש לכם יותר מכלב אחד בבית וגיליתם שאחד מהם חולה- מומלץ לעשות הפרדה זמנית וכן להגיע לבדיקה אצל הווטרינר (כיוון שתקופת הדגירה של המחלה היא בין 3-10 ימים).


ברוב המקרים של שעלת, הכלב יראה לכם שמח וחיוני, בריא וללא שינוי שגרתי, מלבד שיעול טורדני ויבש,  במקרים מסוימים השיעול יגרום לכלב לנסות להקיא כתוצאה מהגירוי בגרון.


ישנם רבים שיתארו את זה בצורה של "הכלב מנסה להקיא" , "משהו תקוע לו בגרון" או פליטת ליחה או קצף לבן.


במקרים קשים בהם השעלת החמירה ולא ניתן טיפול נכון ובזמן, יש חשש להתפתחות של דלקת ריאות, ופה אנחנו נכנסים לאזור יותר מסוכן ולכן חשוב מאד לטפל במחלה בזמן כדי למנוע סיבוכים וכמובן פגיעה באיכות החיים של הכלב.


הטיפול במחלת השעלת בד"כ מתחיל ונגמר בטיפול תרופתי של אנטיביוטיקה ותרופות נוגדות שיעול מה שעוזר להפחית את סימני המחלה ולרפא את החיידק, ולרוב הכלב מחלים תוך 10-14 ימים.


ולאלה מאיתנו שמאד דואגים ורוצים למנוע, או במקרים בהם ידוע על שהייה בפנסיון כדאי לדעת שישנה אופציה של טיפול מנע, קיים חיסון כנגד שעלת המכלאות, המסייע להקטין את הסיכוי להדבק במחלה ולהקל בסימנים במידה ונדבקים. החיסון אפקטיבי במניעת המחלה כשבועים לאחר מתן החיסון, ותקף לשנה.


כתבת: פז גוטר אסיסטנטית, מרכז וטרינרי רמת השרון