שמפו יבש לכלבים - האם זה בריא ?
03-5403368

מידע

כתבות

שמפו יבש לכלבים - האם זה בריא ?

מאת: מיכל ליבסון, טכנאית ראשית, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה

 

תפקיד בלוטות החלב בכלבים

ישנן בלוטות חלב רבות על עור הכלב, במיוחד מתחת לפרוותם. בלוטות אלו מפרישות חומר הנקרא בלועזית Sebum, המשמש כחומר סיכה ויוצר שכבת הגנה נגד חיידקים ומיקרובים שונים. זהו קו ההגנה הראשון שמונע זיהומים חיידקיים בעור הכלב. במקרים מסוימים בלוטות החלב עלולות לייצר יותר מדי או פחות מדי חומר סיכה. כאשר החומר מצטבר על פרוות הכלב, זה עלול לגרום לעור להיראות שמנוני ומשאיר ריח לא נעים מהכלב. רחיצת הכלב עוזרת להוריד שכבות ישנות של החומר סיכה, ולמנוע את הצטברותו, ועוזרת להחזיר את הפרווה למצבה המבריק והבריא. בבני אדם, השמפו היבש משמש לספיגה של עודף חומר הסיכה, להוסיף נפח ולהסיר מראה שומני משיער לא חפוף. למרות שהשמפו היבש טוב לשימוש בבני אדם, אין כך המצב בבעלי החיים.

 

מה הוא השמפו היבש?

שמפו יבש עשוי מעמילנים וסיליקה (תוסף הנמצא בתכשירים שונים לשיער), הסופג שומנים ומסיר שאריות כאשר מסורק החוצה, מחייה את השיער ומנטרל מראה רטוב ושמנוני. רב המרכיבים בשמפו יבש הם שוליים, אך הם ייחודיים לכל מוצר.
 

טכנית, שמפו יבש בטוח לשימוש בכלבים, אך אין צורך להשתמש בו בבעלי חיים. כלבים צריכים לעבור כמה שפחות רחיצות מכיוון שרחיצות מרובות עלולות להרוס את שכבת השומן הטבעית המגנה שיש להם על העור. אם יש הצטברות של לכלוך או שהם מתחילים להדיף ריחות לא נעימים, הם צריכים לעבור מקלחת רטובה עם מים ושמפו מיוחד לכלבים. שמפו יבש יכול לעזור ברגעים שאין דרך אחרת שתוכלו לרחוץ טוב את הכלב והוא בדיוק התפלש במשהו מצחין במיוחד, אך אינו תחליף לשמפו כלבים רגיל המצריך חפיפה של הפרווה עם מים.

 

סכנות השימוש בשמפו יבש וחלופה בטוחה

שמפו יבש עלול להזיק להגנה הטבעית שיש על העור של הכלב אם משתמשים בו לעיתים תכופות, כאשר שאריות עלולות להצטבר על העור. השמפו היבש עלול גם להוות סכנה אם הכלב מלקק כמויות גדולות שלו מהפרווה והעור.
 

אלטרנטיבות לשמפו היבש יכולות להיות מגבונים לחים נטולי אלכוהול ובישום. אפשר להשתמש בהם עד שעושים מקלחת הגונה לכלב כדי להוריד ממנו שאריות שומניות או לכלוך, אך שוב אין הם תחליף לרחיצה במים ושמפו רגיל לכלבים.

 

איך שמפו יבש לכלבים נוגד טיפול עורי וטרינרי?

ישנם כלבים המקבלים טיפול נגד פרעושים וקרציות בצורת אמפולות כל חודש. אין לרחוץ את הכלב או לנגב אותו במגבונים לחים 48 שעות לאחר הטיפול באמפולה. אם לא מחכים 48 שעות לאחר הטיפול עלולים פשוט להוריד את החומר מהפרווה ואז לבטל את האפקטיביות שלו שכן הוא לא מספיק להיספג בעור הכלב.
 

ישנם כלבים בעלי רגישויות בעור, וצריך לשים יותר לב כאשר רוצים לרכוש עבורם תכשיר שמפו חדש לפרווה. אם אתם מנסים שמפו חדש לכלב, וודאו כי הוא אכן שמפו המיועד לכלבים ושימו כמות קטנה על מקום מסוים בגוף הכלב לפני שאתם חופפים את כולו. הפסיקו מיד אם אתם רואים תגובה אלרגית כמו אדמומיות או גירוד עקב השימוש. סימנים של גירוי יהיו אדמומיות, גירוד, כאב, פריחה, או בליטות קטנות עקב התגובה האלרגית. רחצו את המקום במים חמימים היטב כדי לוודא שלא נשארות שאריות של השמפו על הכלב.

 

לשאלות נוספות אנא צרו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון/ הרצלייה  03-5403368