שמירת משקל ודיאטות בבעלי חיים
03-5403368

מידע

כתבות

שמירת משקל ודיאטות בבעלי חיים

מאת: ד"ר דורון נרי, וטרינר

קרוב למחצית מֵאוכְלוּסִייַת הכלבים בעולם סובלת מִמִּשְׁקַל עודֶף. אז, מה עושים?

 

האם כלבים צריכים לעשות דיאטה?

ובכן, בדרך כלל מזון הכלבים מיועד לכלבים שמבצעים פעילות גופנית. לכן, ממש כמו אצל בני האדם, גם הכלבים משמינים כאשר הם אוכלים יותר מדי ומבצעים מעט מאוד פעילות גופנית.נכדי לרזות, הכלב צריך לעשות אחד משני הדברים הבאים: לאכול פחות או לעשות יותר פעילות גופנית. אז יִתְפָּרֵק הַשּׁומָּן שֶׁנֶּאֱגַר בגופו, וכתוצאה מכך הוא יתחיל לרזות.

 

מדוע ההשמנה מסוכנת?

כלבים שְׁמֵנִים סובלים מבעיות בְּרִיאוּתִיּוֹת יותר מאשר כלבים רזים. הבעיות הנפוצות של הכלבים השמנים הן:
כְּאֵבֵי פְּרָקִים, קושי במאמץ גופני, הִתְחַמְּמוּת יֶתֶר, בעיות לב וסיכון גבוה יותר לְפַתֵּחַ מַחֲלַת סוכֶּרֶת בגיל מבוגר. למעשה, כלבים שמנים חיים בממוצע פחות שנים מכלבים רזים.

 

אז, מה עושים?

קודם כל, אם נקטין את כמות (נֶפַח) המזון, הדבר לָאו דַּוְקָא יפתור את הבעיה, כיוון שהכלב פשוט ירגיש רעב. התשובה היא מזון מיוחד, שמכיל פחות קָלוֹרְיוֹת בּנֶּפַח גדול יחסית. המזון צריך להכיל כַּמּוּת שׁומָּן מופְחֶתֶת, אך הוא עדיין צריך להיות אֵיכוּתִי בכדי לשמור על בריאות העור וְהַפַּרְווָה.

 

בכמות הַחֶלְבּוֹנִים במזון אסור לְהַפְחִית, כיוון שהיא אמורה להישאר כמעט זהה בכלב שהוא פעיל לעומת כלב שאינו פעיל מבחינה גופנית.

 

את כמות הַשּׁומָּנִים, לעומת זאת, ניתן להוריד. כיצד?

ובכן, ניתן להחליף חלק מהשומן על ידי פַּחְמֵימוֹת שמכילות פחות ממחצית מֵהַקָּלוֹרְיוֹת של השומן והן נֶאֱגָרוֹת פחות לעומת שומן. בנוסף מומלץ מזון שמכיל יותר סִיבִים, שאינם נספגים בַּמֵּעַייִם - מה שעוזר להורדת המשקל.אוכל דיאטְתִי ניתן לרכוש בחנויות. במקרים חמורים של השמנה ניתן לרכוש במרפאות וֶטֶרִינָרִיּוֹת מזון כגון R/D של חברת הִילְּס, רִסְטְרִיקְטֵד שֶׁל יוֹקנוֹבָה וְאוֹבִּיסִיטִי שֶׁל רוֹיָאל קנין.אם כלבכם אינו פעיל גופנית בצורה מְסַפֶּקֶת, מומלץ להגדיל את מספר הטיולים הַיּוֹמִיִּים או להאריך כל טיול בכ-15 דקות. אז, גם המשקל יֵרֵד וגם בריאות הכלב תשתפר. 

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

המדור פורסם בגיליון פברואר של "גליליאו צעיר – הירחון לילדים סקרנים"