שמירה על בריאות החתול המבוגר שלך
03-5403368

מידע

כתבות

שמירה על בריאות החתול המבוגר שלך

מאת : אור ג'נח , אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון.

 

כמה שאת שונאת לראות את זה קורה, החתול שלך יכנס בסופו של דבר לגיל השלישי שלו. למרות שאת לא יכולה לעכב את השעון, יש דברים רבים שאת יכולה לעשות כדי לעזור לשמור על החתול שלך בריא ופעיל זמן רב ככל האפשר.

 

עקבי אחר בריאות החתול שלך

בקרי אותנו במרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה לעתים קרובות. הקהילה הווטרינרית ממליצה על בדיקה אחת לחצי שנה כאשר החתול שלך מגיע לגיל המבוגר. ייתכן שיהיה צורך בבדיקות דם, צילומי רנטגן, אלקטרו-קרדיוגרמות, אולטרסאונד, סריקות CT או MRI. תהיי מוכנה לספר לנו על כל שינוי בכושר הסיבולת, התיאבון או ההתנהגות של חיית המחמד שלך, מתי זה התחיל ומה עלול היה לגרום לזה.

 

יש לבדוק שמיעה וראייה. זה לא יוצא דופן שעיניו של חתול קשיש נראות עכורות, והמצב עשוי שלא להעיד על מחלה. עם זאת, כמו בני אדם, הם יכולים לפתח קטרקט וגלאוקומה, ויכולים לחוות אובדן שמיעה. אם חיית המחמד שלך נראית מופתעת כשאת מתקרבת אליה, נתקלת בדברים או לא מגיעה כשאת מתקשרת איתה, ייתכן ויש ירידה בתפקוד המערכות הללו.

 

תטפחי את החתול המבוגר שלך לעיתים קרובות

צחצחי את השיניים של החתול מדי יום. צחצוח מרחיק עששת ועוזר למנוע מחלות חניכיים ואובדן שיניים. צחצוח קבוע יאפשר לך גם להבחין בכיבים בפה ובלשון בשלב מוקדם. לחתולים שלא נותנים לצחצח יש לתת משחה עם אנזימים שממיס את האבן בשיניים והורג חיידקים של חברת ווירבאק.
 

שימי לב לכל שינוי בנשימות. לחתולים יש את הנשימות הרגילות שלהם, שינוי קיצוני בנשימה יכול לאותת על מחלות שונות.
סרקי את שיער החתול לפחות פעם בשבוע. חשוב מתמיד לחסוך מהחתול שלך את המטרד של פרעושים וטפילים אחרים. ככל שהם מזדקנים, הם לא יוכלו לטפח את עצמם בקלות כמו פעם. בזמן שאת מברישה אותו, שימי לב לבליטות, לנגעים בעור או לנשירת שיער חריגה. תזכרי שהעור שלו פחות אלסטי ממה שהיה פעם, אז היזהרי לא לגרד או למשוך אותו. הקפידי לגזוז את הציפורניים שלו כדי למנוע צמיחת יתר.


עסי את המפרקים והגפיים של החתול. אם החתול שלך אינו מסוגל להתאמן באופן שגרתי, שפרי את הגמישות ואת זרימת הדם שלו על ידי עיסוי עדין של השרירים והמפרקים. אם הוא מתנגד, פשוט לטפי אותו כל עוד הוא מאפשר. אל תכריחי עיסוי על חתול שלא רוצה.

 

שמרי על החתול הבוגר שלך פעיל

ספקי לו פעילות גופנית מתונה. הפתגם הישן "השתמש בזה או תאבד את זה" נכון לחתולים כמו לבני אדם. פעילות גופנית עוזרת לחתול שלך לשמור על טונוס השרירים, שומרת על בריאות הלב והעיכול שלו, ואף משפרת את הגישה שלו. משחקים עדינים עם צעצועים או קטניפ (נפית חתולים) לא רק שומרים עליהם בכושר, אלא גורמים להם להיות ערניים נפשית ומעודדים אינטראקציה חיובית.


תני לו "חדר שירותים" נקי. העיכול שלו עלול להיות לא סדיר ושלפוחית השתן עלולה לאבד גמישות ויכולת, לכן ייתכן וארגז החול יזדקק לניקוי או החלפה תכופים יותר.


היצמדי ללוח זמנים קבוע. החתול שלך תמיד אהב שגרה, הוא יעריך את זה אפילו יותר עכשיו. האכילי אותו ושחקי איתו באותן שעות בכל יום.
מזערי מתח. ככל שהחתול שלך מזדקן, הוא עשוי לא לקבל בברכה חיות, אנשים זרים, או אפילו ילדים מוכרים. בשל החושים הכושלים שלו, דלקת פרקים או שכחה, החתול שלך עלול להירתע ממצבים חברתיים שבעבר היו מבורכים.

 

עזרי לחתול שלך לאכול ולישון בנוחות

אל תשאירי אותו לבד בחוץ. שמרי את החתול שלך בתוך הבית ומזערי את הזמן שלו בחוץ. ככל שחתולים מזדקנים, הם יהיו רגישים לשינויים בטמפרטורה- לבבות וריאות מזדקנים אינם מסתגלים היטב לקיצוניות של חום וקור. מכיוון שהחושים, הרפלקסים והחשיבה שלהם אינם חדים כל כך, החתול שלך עלול להיות מעורב יותר בתאונות, בפציעות מחיות אחרות, או אפילו עלול ללכת לאיבוד.


האכילי אותו כמו שצריך. חתול מזדקן עולה במשקל ביתר קלות כי חילוף החומרים שלו מואט. ארוחות קטנות יותר ותכופות עשויות לעזור לפעילות העיכול. אנחנו במרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה יכולים להמליץ על מזון מותאם עבור החתול שלך. מצבים כמו סוכרת, דלקת פרקים ובעיות לב או כבד מחייבים גם תכניות תזונה מיוחדות.


ספקי תמיד מים טריים וקרירים. זוהי מדיניות טובה עבור יצורים בכל הגילאים, אך חשובה במיוחד עבור חתול מבוגר.

 

למידע ופרטים נוספים, ניתן ליצור קשר:
מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368