שלשולים בחיות מחמד - וטרינר מסביר ומפרט
03-5403368

מידע

כתבות

שלשולים בחיות מחמד - וטרינר מסביר ומפרט

מאת: ד"ר דורון נרי וד"ר זאב גאנז

השעה 2 לפנות בוקר, גורבי כלב הלברדור מתחיל לנבוח. אנו צועקים עליו שיהיה בשקט, לאחר כמה דקות עולה באפינו ריח רע מהסלון. אני קם לבדוק מה קורה ומגלה לצערי הרב כי גורבי שלשל על השטיח החדש בסלון. לאחר כ-45 דקות של ניקיון בסלון, גורבי מתחיל לנבוח שוב – הפעם אני מבין את הרמז ומוציא אותו החוצה. גורבי רץ במהירות וברגע האחרון שלשל שוב, הפעם על הדשא לפני הבית.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

שלשולים הם בעיה נפוצה יחסית בכלבים ובחתולים. שלשולים יכולים להיות סימפטום של בעיות קלות יחסית או מחלות רציניות ביותר ויכולים להיגרם ממגוון רב של סיבות.

 

לא צריך להיות וטרינר מומחה כדי לדעת שהסיבה הנפוצה ביותר לשלשולים הינה אכילת זבל בחוץ או אכילת מזון מקולקל. במיוחד בקיץ, אם לא שוטפים את כלי האוכל לאחר כל ארוחה, עלולים לגדול חיידקים על כלי האוכל שיגרמו לשלשולים בכלבים או בחתולים.
בגורי כלבים וגורי חתולים הסיבה הנפוצה ביותר הם טפילי מעיים (תולעים מסוגים שונים, טפילים מסוג קוקסידיה וכן אמבות). הטפילים הללו יכולים להימצא גם בכלבים וגם בחתולים בוגרים, אך שכיחותם נמוכה יותר.
בעיה נוספת היא בעייתם של כלבים (ולעיתים נדירות חתולים) אשר מפתחים אלרגיה למזון.

 

האלרגיה היא רגישות למרכיב חלבון במזון (יכול לקרות גם לכלב שכל חייו אכל מזון אחד ויחיד ללא בעיות) והטיפול בבעיה זו היא מעבר למזון רפואי מיוחד המותאם לאלרגיה.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

בנוסף לנ"ל, ישנן גם מחלות חיידקים וויראליות הגורמות להתקפים פתאומיים של שלשולים (והקאות) מימיים עם דמיים ודורשים לעיתים טיפול אינטנסיבי, הדורש אשפוז עם עירוי נוזלים במשך יומיים-שלושה.
שלשולים כרוניים הם בעיות שנובעות בד"כ מבעיית מעיים כרונית (כמו דלקת מעיים ואפילו סרטן במעיים). כאשר כלב או חתול מגיעים לטיפול בבעיית שלשולים, אנו קודם כל מנסים להבין היטב את רצף האירועים וכן לברר סימפטומים נוספים. לעיתים כל שנדרש הוא טיפול סימפטומטי עם מזון רפואי לעצירת שלשולים ותוספת חיידקים פרו-ביוטיים, לעיתים יש צורך בבדיקות צואה לאיתור טפילים/חיידקים.

 

במקרים חמורים יותר יש צורך בבדיקות דם, אולטרא סאונד ולעיתים אפילו ביופסיות כירורגיות של המעיים, על מנת להגיע לאבחנה מדויקת של שורש הבעיה והכנת תוכנית טיפול יעילה.
בכלל, יש לזכור ששלשולים אקוטיים הם בעיה קשה יותר לרובנו (כבעלי כלבים) , אך בד"כ ניתנים לפתרון קל ומהיר (ימים), בעוד ששלשולים הכרוניים בד"כ מעידים על בעיה רפואית רצינית יותר, הדורשת יותר בדיקות אבחון וכן טיפולים ממושכים יותר.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

במרכז וטרינרי רמה"ש עומדים לרשותנו כל האמצעים הנחוצים: בדיקות צואה, בדיקות דם, רנטגן, אולטרא סאונד, אנדוסקופ וכן חדר ניתוח מצויד היטב על מנת לפתור כל בעיה לפציינטים שלנו!