שישה מיתוסים על כלבים
03-5403368

מידע

כתבות

שישה מיתוסים על כלבים

מאת מיכל ליבסון, טכנאית ראשית, מרכז וטרינרי רמת השרון


האינטרנט מלא בכל מיני עיצות על "עשה זאת בעצמך" שיכולים להזיק יותר מלהועיל או להזיק באופן חמור. חלק מהמיתוסים הללו לא מזיקים, אבל אחרים עלולים לגרום לנזק חמור. כמו המיתוס ששמן מנועים יכול לרפא סקאביאס. לעולם אל תשימו שמן מנועים על כלבכם משום סיבה שהיא. למרות שיש הרבה טיפים ועיצות מועילות לגבי גידול/טיפול בכלבים, ישנן גם סכנות העלולת להזיק להם.


כאן תוכלו לקרוא שישה מיתוסים שחשוב לדעת:


שום יכול למנוע פרעושים


ישנם מיתוסים ברחבי הרשת שאומרים ששום מונע פרעושים בכלבים. לא רק שזה לא נכון, שום הוא רעלן מסוכן ביותר לכלבים העלול לגרום לאנמיה חמורה על ידי הריסת הכדוריות האדומות. אתם מוזמנים תמיד להתייעץ איתנו לגבי מזונות שונים שאינכם בטוחים שבריאים לכלבכם. מרכז וטרינרי רמת השרון 03-5403368


אפשר להוריד את הקולר אליזבת בלילה כשהכלב ישן


תאמינו או לא, כלבכם לא מבין שאסור לו ללקק או לגרד את הפצע שלו לא רק בשעות היום  אלא גם בלילה. אומנם הם ישנים בלילה כמונו, אך כשיש לכלב פצע מגרד ומציק הוא ילקק אותו בכל שעה ביום. עדיף להשאר עם הכובע בכל שעות היום והלילה, עד שהווטרינר אומר לכם שאפשר להוריד אותו או שבמקרה והכלב עבר ניתוח והגיע זמן הסרת התפרים.


כלבים אוכלים דשא רק כשהם מרגישים לא טוב


רב הכלבים פשוט אוהבים לאכול דשא. כאשר הדשא רענן וטרי הוא טעים להם במיוחד. למרות שלפעמים כלבים יאכלו דשא כדי להקיא כתוצאה מתחושה לא טובה, כאשר הכלב שלכם אוכל דשא זה לא בהכרח אומר שהוא חולה, ישנה אפשרות שזה פשוט טעים לו.

ישנו עוד מיתוס שאומר שהכלבים אוכלים דשא כי אבותיהם הזאבים נהגו לאכול הרבה ירוק כדי לעזור בעיכול הטרף. מה שאולי היה נכון לפני שנים לגבי אבות אבותיהם של הכלבים, לא בהכרח נכון לגבי הכלבים המבוייתים של היום. בדשא גם ישנן סכנות אחרות כמו תולעת הפארק שנמצאת בצואת כלבים ועלולה גם להיות בדשא עצמו, ריסוס שנעשה למנוע יתושים חרקים ומזיקים אחרים בדשא, שגם מזיק לבריאותם של הכלבים. אם כלבכם אוכל דשא ומקיא על בסיס קבוע, יש להתייעץ עם הווטרינר.


כלבים מעורבים בריאים יותר מכלבים גזעיים ולהיפך


אין משהו חד וחלק שאומר שכלבים מעורבים בריאים יותר מגזעיים ולהיפך. ישנם כלבים מגזעים שונים שלהם יש נטיה לחלות במחלות גנטיות שונות. אי אפשר לומר בוודאות איזה עירוב של גזעים מייצר גנטית כלבים בריאים יותר


אם האף של הכלב שלכם רטוב זה סימן לבריאות


למרות שהאף של הכלב בדרך כלל רטוב, אין זה אומר אוטומטית שהכלב בריא והכל תקין אצלו. כלבים חולים יכולים בעלי אף רטוב, וכלבים בריאים יכולים להיות בעלי אף יבש. רצוי לשים לב לסימנים אחרים בכלב כגון תיאבון, אנרגיות, מצב רוח, צרכים תקינים וכו'.

ישנו עוד מיתוס שאומר שאם האף של הכלב יבש יש לו חום. הדרך היחידה המדויקת ביותר לבדוק את טמפרטורות הגוף של הכלב שלכם היא באמצעות מד חום בישבן. טמפרטורת גוף נורמלית של כלב נעה בין 38-39.5 מעלות צלזיוס.


אם לכלב יש פצע, הליקוק עוזר לו להחלמה


כלבים משתמשים בפה שלהם כשם שאנחנו משתמשים בידיים שלנו. כאשר הכלב מלקק את הפצע שלו הוא מחמיר אותו ומכניס אליו זיהום שבא מחיידקי הפה בנוסף לחיידקים שמתרבים בפצע עצמו. פה הכלב מלא בחיידקים וכאשר הוא מלקק את הפצע הוא רק עושה את המצב גרוע יותר גם על ידי זיהום הפצע עצמו וגם על ידי הכנסת זיהום פנימי כתוצאה מבליעת החיידקים הנמצאים בפצע. אם לכלב שלכם יש פצע והוא מלקק אותו, פנו לווטרינר לטיפול ואם יש צורך, לשים לו קולר שימנע ממנו את הליקוק.


לפרטים נוספים ושאלות אנא צרו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה 03-5403368