שיני חלב בכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

שיני חלב בכלבים

מאת: מאת הדר גבע, אסיסטנטית, מרכז וטרינרי רמת-השרון

גורי כלבים נולדים ללא שיניים. למעשה, אין להם שיניים עד לגיל שישה עד שמונה שבועות, אז מתחילות לצמוח שיני החלב. בסך הכול ישנן 28 שיניים, אשר מוכרות כשיני חלב או שיניים נשירות. תהליך בקיעת השיניים נמשך כמה חודשים. תקופה זו עלולה להיות לא נוחה ובכדי להתמודד הגורים נושכים ולועסים יותר חפצים ומרקמים שונים.

 

שיני החלב אינן שיניים קבועות. הן נופלות לפי סדר הופעתן - השיניים הראשונות שנופלות הן השיניים החותכות (הקדמיות), אחריהן הקדם טוחנות ולבסוף הניבים (לגורים אין שיניים טוחנות אלא קדם טוחנות בלבד). נפילת השיניים מתרחשת בדרך כלל בין גיל שלושה לשבעה חודשים. בגיל שלושה חודשים החותכות מתחילות ליפול בכדי לפנות מקום לשיניים הקבועות. בגיל ארבעה חודשים הקדם טוחנות, ובסביבות גיל 6 חודשים יתחלפו הטוחנות והניבים.

 

לעיתים השיניים נופלות בעת משחק או לעיסה של צעצוע, ואז עלול להיות דימום קל בחניכיים, אולם אין זו סיבה לבהלה. הדימום ייעצר תוך זמן קצר, הכלב לא יסבול מכאב ויחזור מהר מאוד לפעילות רגילה.

לכלב הבוגר יש בסך הכול 42 שיניים. לכל שן יש שורש אחד לפחות , אולם ישנן שיניים עם שניים ואף שלושה שורשים. השיניים הקדמיות - הניבים והחותכות, הינן שיניים בעלי שורש אחד, בעוד שהשיניים האחוריות, הקדם טוחנות והטוחנות, יכולות להיות עם 2 או 3 שורשים.

 

במקרים מסוימים, שיני החלב אינן נופלות בזמן והשיניים הבוגרות בוקעות תחתן. דבר זה עלול להוביל לבעיות כגון היווצרות אבנית מוגברת, ליקוי מנשך פצעים ודלקת חניכיים. בכל מקרה של "היתקעות" ואי-נשירת שיני חלב יש להיוועץ בווטרינר.

 

בתקופת החלפת השיניים הכלב עשוי לאכול פחות וללעוס יותר. שיני החלב אמנם אינן נשארות זמן רב בפה הכלב בכדי לפתח בעיות כרוניות, ובכל זאת, רצוי להתחיל לשמור על בריאות השיניים כשהגור עוד צעיר, ולהרגיל אותו למגע באזור הפה. דבר זה יקל על טיפול בשיניו בבגרותו. חשוב לקיים שגרת ניקוי שיניים קבועה גם בבית וגם אצל הווטרינרים. בבית ניתן לצחצח שיניים לכלב (במשחת שיניים המיועדת לכך בלבד), לתת לו לשחק במשחקים המונעים אבנית וכוללים לעיסה ושפשוף קל של השיניים, אכילה של מזון קשה, גזר ובמקרים מסוימים גם מומלץ מזון מיוחד העוזר למנוע אבן שן.

 

לסיכום, החל מינקותו עד לבגרותו, חשוב לשמור על שיניו של הכלב, כפי שאנו שומרים על שלנו, גם הם זקוקים לשיניים בריאות על מנת שיוכלו ליהנות מאיכות חיים בריאה יותר.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון