שינה בבעלי חיים
03-5403368

מידע

כתבות

שינה בבעלי חיים

 שינה בבעלי חיים

מאת: סופי קוזנצוב, אסיסטנטית, מרכז וטרינרי רמה"ש

 


כלבים לא רק ישנים כי זה מקסים - בדיוק כמו אצל אנשים, שינה לכלבים היא היבט קריטי בבריאותם. כשאתה מתחיל לחשוב על כלב מנמנם, זה מעלה קומץ שאלות: איך שינה של כלבים היא כמו שינה אנושית? כמה כלבים צריכים לישון? האם הם יכולים לישון יותר מדי? והאם הם חולמים כמונו? בדיוק בשביל זה ערכנו עבורכם את המדריך הזה כדי לעזור לענות על שאלות אלה ואחרות, וכדי שתוכלו להבין את השינה של האהובים שלכם אשר תסייע להם להיות חלק בריא ומאושר בחייכם.

 

כמה כלבים ישנים?

אם ברשותך כלב, בטח שמת לב ששינה היא אחת היכולות הטובות ביותר שלהם. בין אם זה להיות שרוע בבטחה בצל ביום חם או מכורבל לרגלי המיטה שלך בלילה, ראית איך כלב יכול להרגיש נוח ולנמנם בכל מיני מקומות ובכל שעות היממה. אך יתכן שמעולם לא שאלת את עצמך או שמת לב בדיוק כמה הכלב שלך ישן בסך-הכל במהלך היום, במיוחד אם אתה מבלה חלק מהיום שלך בעבודה או בדרך אחרת מחוץ לבית.

מסתבר שכלבים זקוקים להרבה שינה. באופן כללי, כלבים מבלים כמחצית מהיום או קצת יותר, נע בין 12-14 שעות בשינה. עם זאת, מספר גורמים משפיעים על כמה הכלב ישן ביום ממוצע:

• גיל: גורים וכלבים מבוגרים שניהם מבלים זמן רב יותר בשנתם מאשר כלבים בגיל העמידה. כדי לתמוך בגדילתם, גורים עשויים לבלות עד 20 שעות שינה. ולכלבים מבוגרים יש באופן טבעי רמת אנרגיה נמוכה יותר והם מותשים יותר בקלות, בעקבות זאת חייבים יותר שינה על בסיס יומי.

• גזע וגודל: אם כי לא נכון אוניברסלית , כלבים גדולים יותר ישנו יותר שעות ביום מאשר כלבים קטנים יותר. גזעים גדולים יותר של כלבים נוטים להזדקק לשינה רבה יותר ולעיתים יכולים לישון עד 18 שעות ביממה גם בגיל העמידה.

• פעילות: זה אולי ישמע מוזר ולא מה שחשבתם , אך כלבים פעילים מאוד, במיוחד כלבים עובדים, זקוקים לרוב לשינה פחותה מכלבים שהם פחות פעילים ורגועים יותר ברוב שעות היום.

 

יותר מדי שינה?
ברור שרוב הכלבים/חתולים מעבירים את זמנם בשינה וזה נורמאלי לחלוטין. אך חלק מבעלי הכלבים עשויים לדאוג כשהכלב שלהם ישן יותר מדי , זה יכול להיות קשה לדעת מתי השינה של הכלב שלך חוצה קו של שנת יתר. הנה כמה סימנים שצריך להיזהר מהם:
• עייפות יתר: אם הכלב שלך ישן יותר מהרגיל ונראה שהוא חסר אנרגיה גם בשעות שהוא ער, זה עלול להיות סימן למשהו מעבר.

• בעיות נשימה: אם נדמה כי הכלב שלך סובל מבעיות נשימה בזמן שינה, כמו דום נשימה (הפסקות נשימה קצרות) בעיקר אצל כלבים קטנים יותר ופחוסי אף , זה עשוי להיות אינדיקציה לדאגה גדולה יותר.

• שינויים אחרים: מה שנראה כמו שינה מוגברת או מוגזמת עשוי להיות מדאיג יותר אם זה קורה במקביל לשינויים אחרים בהרגלי היומיום או בבריאות חיית המחמד שלך. לדוגמה, אם אתה מבחין כי התיאבון או הרגלי המעיים של כלבך השתנו במקביל להרגלי השינה שלהם, זה יכול להיות סימן לבעיה פוטנציאלית.

• אם הישנוניות המופרזת מתמשכת: בדיוק כמו אצל אנשים, אין זה נדיר שלכלב יש הרגלי כלשהי שינה שונים בכמות השינה שלהם, אבל אם נראה כי הכלב שלך ישן יותר מהרגיל, מומלץ להתייעץ עם הווטרינר שלכם.

אם הרגלי השינה של הכלב שלך השתנו – על ידי יותר שינה או פחות - חשוב להעלות את החששות שלך אצל וטרינר. וטרינר יכול לעזור לבחון האם זה מצב נורמאלי ולבצע בדיקות שעשויות להידרש בכדי לקבוע אם לכלבך יש בעיות בריאותיות דחופות.

אם נראה כי הכלב/חתול שלך ישן יותר מהרגיל, ישנם גורמים פוטנציאליים רבים:

• שינוי שגרה: אם לאחרונה עברת או שינית את שעות העבודה ואת לוח הזמנים היומי שלך, הדבר יכול להשפיע על דפוסי השינה של הכלב מכיוון שכלבים מעדיפים שגרה קבועה.

• דיכאון: בדומה לבני אדם, כלבים/חתולים יכולים להיכנס לדיכאון וזה יכול להוביל לעייפות ונסיגה.

• מחסור במזון או במים: אם הכלב/חתול שלך לא מקבל את כמות הנוזלים או התזונה הנכונה, הדבר יכול להשפיע על רמות האנרגיה.

• תת פעילות של בלוטת התריס: במצב זה הכלב שלך לא מקבל מספיק הורמון המיוצר על ידי בלוטת התריס. זה יכול לקרות עם כל גזעי הכלבים ויכול להוביל לאטיות כללית ולרוב זה מלווה בתסמינים אחרים.

• בעיות בריאותיות אחרות: ישנוניות מוגזמת אצל כלבים/חתולים יכולה להיות קשורה גם לנושאים אחרים כמו מחלת חום, סוכרת, ומצבים רבים אחרים.

 

המדע של שינה כלבית/חתולית:
אולי הסתכלת על כלב ישן ונאנחת בתגובה למתיקות שכזו, אבל אי אפשר שלא לתהות מה קורה במוחו ובגופו של הכלב כשהוא מנמנם בכזו שלווה.
במובנים רבים, המדע של שינה כלבית דומה למדע השינה האנושית - שנינו יונקים, ולמרות שברור שהמוח האנושי מתקדם יותר, יש חפיפה ניכרת ביחס לפיזיולוגיה של השינה.
חתולים הם קצת שונים מכלבים בדרכי השינה שלהם:
אם אי פעם אמרת את המילים, "בחיים הבאים שלי, אני חוזר כחתול", אתה אומר זאת ככל הנראה בגלל שחתולים נהנים מהרבה שינה במהלך היום. למעשה, חתולים ישנים בממוצע 15 שעות ביממה, עם קצת שינה בין לבין שמגיעה עד 20 שעות ביממה. החיות היחידות שישנות יותר הם עטלפים ואופוסומים.
חתולים הם בעלי חיים פעילי דמדומים, מה שאומר שהם הפעילים ביותר בין שעות הערביים לשחר. הם טורפים טבעיים, ולכן הם מתוכננים ככה כדי לרדוף ולצוד בלילה, כמו אריות; בטבע, לחתולים יש גם אויבים, ולכן הם חייבים לבלות תקופות ארוכות במהלך היום בשקט ועדיין להצליח לישון. בעוד שהחתולים שלנו כבר מאוד מבויתים, הם עדיין מחויטים באותה צורה ועשויים לבלות את שעות הלילה בשוטטות, קפיצות ומשחק. כל הציד והפעילות הזאת דורשים כמויות אדירות של אנרגיה -  והשינה מאפשרת לחתולים לבנות את הרזרבות שלהם כדי שיוכלו לרוץ ולצוד כמו שהם רגילים בטבע.
בעוד שחתולים ישנים בערך פי שניים מבני אדם ומעדיפים לקבל את מנוחתם דרך תנומות קצרות וארוכות במקום שינה ארוכה אחת בלילה, הם חווים שלבי שינה דומים. בדרך כלל חתולים נרדמים במהירות, ככל הנראה לאחר פרץ של אנרגיה עזה. הם נכנסים לשינה בהתחלה עם גל איטי ואז עוברים לשינת REM – זה הרגע בו חתולים עשויים לחלום בדיוק כמו שבני אדם עושים - לעיתים קרובות תבחינו בזנבותיהם, כפותיהם והשפמים שלהם מתעוותים וזזים.
זה עשוי להיראות שחתולים ישנים שינה עמוקה, אך למעשה, החושים שלהם עדיין חדים - במיוחד אלה של ריח ושמיעה. זה מכיוון שהם יכולים לצאת לפעולה ברגע שהם מרגישים בריח שהם אוהבים או שומעים עכבר בסביבתם.  בעוד שרוב החתולים מתכרבלים או מתמתחים בזמן שהם ישנים, יש כאלה שמעדיפים לשהות ולישון בישיבה. במקרה כזה, השרירים שלהם מתקשחים בכדי לשמור עליהם זקופים.
וכמו בעליהם, גם החתולים נוטים לישון יותר כשמזג האוויר קר, אפור או גשום.
למרות שחתולים ישנים באופן טבעי לאורך היום ופעילים במהלך הלילה, הקשר שלהם איתך עשוי להיות חזק יותר מהשעון הביולוגי שלהם: רוב החתולים יתאימו את לוחות הזמנים שלהם, כך שהם ערים לשחק כשאתה בבית ויכולים להתכרבל לידך.

 


שלבי השינה בכלבים:
מחקרים גילו כי גלי המוח של כלבים/חתולים במהלך השינה מזכירים את אלה של בני האדם. בדומה לאנשים, כלבים עוברים שלבי שינה שונים כולל שינה קצרת-גל (SWS) ושינה עמוקה (המכונה לעתים קרובות תנועת עיניים מהירה - או שינת REM ).
SWS היא התקופה שלאחר ההירדמות הראשונית כאשר הנפש והגוף מתחילים להירגע. עם זאת, בשינה של REM יש פעילות מוחית רבה יותר, ואף על פי שהחוקרים עדיין לא מבינים במלואם את כל הפרטים וההפסקות של שינה עמוקה ,אפילו אצל אנשים, החשיבה היא ששינה זו ממלאת תפקיד מרכזי בהשגת הכמות המלאה של מנוחה והתאוששות .
אצל בני אדם מחזור השינה - מעבר מ- SWS ל- REM - ארוך ונמשך. לעומת זאת אצל כלבים מחזור זה מתרחש הרבה יותר מהר. כמובן שזה יכול להיות תלוי בגזע - כלבים מסוימים יכולים להיכנס  לשינה  REM בתוך פחות מ 20 דקות. בדרך כלל זה די ברור שהכלב שלך נכנס לשינה REM מכיוון שזהו הזמן שתבחין בעיוות לא רצוני של עיניים או שרירים, חלק מהכלבים גם משמיעים רעשים, כמו יבבות או נביחות שקטות כשהם כבר במחזור השינה העמוקה.

 

אורך מחזורי שינה:
העובדה שהכלב שלך נכנס לשינה עמוקה הרבה יותר מהר פירושה גם שמחזור השינה הכללי שלו הוא הרבה יותר קצר. כתוצאה מכך, כלבים אינם זקוקים לסוג השינה העמוק הארוך והמתמשך ללא הפרעה שבני האדם זקוקים לו.
בעוד ששינה מקוטעת יכולה להיות גורם מעייף אצל בני האדם, זה לא באמת מפריע עבור כלבך - הם יכולים לצבור את השינה שהם צריכים בתנומות קצרות יותר לאורך כל היום.
תוצאה נוספת של מחזור השינה הקצר יותר לכלבים היא שהם בדרך כלל מתעוררים בקלות רבה יותר - כלבים מתעוררים בקלות יותר בזמן שינה קצרת הגלים (SWS) אך אפילו במהלך שינה עמוקה, זה לא נדיר שכלב יתעורר מהצלילים הקלילים והשקטים ביותר , זה עשוי להיות נפוץ יותר, אפילו בגזעים מסוימים שהיו בעבר כלבי שמירה או הגנה .
האם כדאי להעיר את הכלב שלי?
חלק מהמומחים ממליצים לא להעיר כלב שנמצא בשינה עמוקה בכל עת שניתן להימנע מזאת.
אמנם זו מדיניות טובה - אחרי הכל, תנו לכלבים שלכם לישון בשקט - דעו כי התגובה לשיבוש השינה שלהם שונה מאיך שבני האדם מגיבים לכך - גם אם כלב מתעורר באמצע מחזור שינה, בדרך כלל הם יכולים פשוט להחזיר את הזמן האבוד לשינה בהמשך היום.
חלומות של כלבים
אם אתה כמו רוב בעלי חיות המחמד, תהית מדי פעם מה בדיוק קורה בראשו של הכלב שלך כשהם ישנים. בפרט, אם ראית שהכלב שלך נראה רץ או משתין על משהו בזמן השינה, טבעי שתשאל את עצמך "האם לכלבים יש חלומות?"
התשובה הקצרה לשאלה זו היא כן - ללא היכולת לדבר עם חברינו על ארבע על מה שקורה בראשם, עלינו להסיק מסקנות מהמחקר המדעי הזמין ביותר, והמחקר מצביע על כך שכלבים חולמים חלומות כמו בני האדם.
שלב החלומות - מדמה את זה של בני האדם
אצל אנשים, שלב החלומות מתרחש בשלב ה- REM בשינה כאשר פעילות המוח עולה במהירות במהלך תרדמה עמוקה. מכיוון שלכלבים יש דפוסים דומים של גלי מוח ושלבי שינה דומים, מרבית החוקרים חושבים כי ככל הנראה גם לכלבים יש חלומות. גלים מוחיים דמויי חלומות התגלו גם אצל יונקים אחרים כמו חולדות וזה תומך עוד יותר בהשערה שמה שקורה במוחו של הכלב במהלך השינה של  ה- REM, דומה למה שאנחנו מחשיבים כחלומות.
חלומות אנושיים יכולים להיות פרטיים ואינטנסיביים, וזה במידה רבה תוצר של הכוח והמורכבות העצומה של המוח האנושי. יש הרבה מאוד דברים שעדיין לא ידועים לגבי חלומות, אבל רוב המומחים מאמינים שזה חלק מהדרך של המוח לעבד ולנקות מידע שנאסף לאורך זמן. זו הסיבה שאנחנו עשויים לחלום על משהו שקרה לאחרונה.

 

על מה הם חולמים ? חתולים, כדורי טניס, כלבים אחרים..
אצל כלבים סביר להניח שהם לא חולמים בדיוק ככה, אבל הניחוש הטוב ביותר הוא שהם גם חולמים על דברים שהם בראש המחשבות שלהם כמו - להגן עליך מפני סכנות, לרדוף אחרי ציפורים או חתולים, או להשתולל עם כלבים אחרים בפארק הכלבים. כשאתה רואה את רגלי הכלב שלך זזות במהלך שינה עמוקה, זה בהחלט תומך ברעיון שהם חולמים על סוג הפעילויות היומיומיות שהם רגילים אליה. בנוסף , אי אפשר לצפות שלכלבים יהיו את אותו סוג החלומות המורחבים והמעורבים שאנחנו חווים וזה בעיקר בגלל האופי הקצר יותר של מחזור השינה שלהם. שלב החלומות מתרחש בשינה עמוקה, ומכיוון שהם ישנים בתוך פרקי זמן קצרים יותר, כנראה שאין להם את סוג החלומות המקיפים שאנשים מסוימים חולמים.
בסופו של דבר, איננו יודעים בוודאות האם כלבים חולמים, אך העדויות הטובות ביותר שקיימות תומכות ברעיון - ואם הם באמת חולמים, לעולם לא נדע בוודאות על מה הם חולמים וכל מה שנשאר זה לראות אותם רגועים ושלווים וליהנות מכך.

 


תנוחות שינה נפוצות של כלבים
יתכן ששמת לב שהכלב שלך מבצע פעולות מסוימות בשגרה שלו בכל הנוגע לשינה. שגרות אלה יכולות להתייחס לשעה ביום או למקום מועדף לתנומה קלה.
שגרה שכזו יכולה להיות התנוחה האהובה עליהם לשינה. בדומה לאנשים, ניתן לזהות את תנוחות השינה העיקריות של כלבים על ידי איזה חלק בגוף הם שוכבים עליו - לכל אחת מהתנוחות הללו התנוחה יכולה להשתנות מכלב לכלב אבל הן בעיקר יכולות לספר לכם על מצב הרוח והנוחות של הכלב שלכם.
אם כלבכם ישן על גבו עם כל ארבע הכפות באוויר - זה בדרך כלל מעיד על רמת נוחות וביטחון. במצב זה הכלב שלך פגיע ביותר, מה שאומר שהוא לא יירדם ככה אלא אם כן הוא מרגיש בטוח ובבית. שינה במצב זה יכולה גם להיות שהכלב שלכם רוצה להתקרר שכן חשיפת הבטן המלאה לאוויר מסייעת בוויסות הטמפרטורה.
אם הכלב שלך ישן על צדו ורגליו מושטות - זה גם מצביע על כך שהגור שלך נח והתעייף מבחוץ. זו תנוחה מרגיעה מאוד עבור כלבכם ויכולה גם לעזור בקירור בכך שהיא מאפשרת שפע של זרימת אוויר סביב הבטן.
הכלב שלך ישן על בטנו, יתכן שהוא לא במצב עמוק של שינה - זה בדרך כלל מכיוון שהרגליים ושרירים אחרים אינם מסוגלים להירגע מספיק כדי לאפשר לכלבך להיכנס לשינה עמוקה. עם זאת, חלק מהכלבים כן עשויים להיות מסוגלים להתמתח במלואם, להירגע ובאמת לישון במצב זה. במקרים אחרים, זו עשויה להיות תנוחה רגועה, אך כזו שכלבך יכול לקפוץ ממנה בקלות ומאפשר לכלבך להירגע מבלי להיכנס למעגל שינה מלא.

באופן כללי, ללא קשר לאיזה חלק בגוף הכלב שלך שוכב עליו, ככל שהוא מפותל יותר, כך פחות סביר שהוא נמצא בשינה עמוקה - הסיבה לכך היא שהתכרבלות יכולה לשמור על שרירי כלבך מוכנים יותר ופחות רגועים, זו לא בעיה, זה רק אומר שהכלב שלך כנראה מחכה לפעם אחרת כדי לקבל את השינה העמוקה והמשקמת שהוא צריך.
זה גם יכול להעיד על כך שהכלב שלך רוצה לשמור על חום וכך הוא יכול להשיג זאת בקלות רבה יותר על כאשר הוא מכורבל.
האופן בו הכלב שלך ממקם את עצמו יחסית אליך או לכלבים או בעלי חיים אחרים יכול להיות גם מספר על רמת הנוחות והרוגע הכלב שלך מרגיש - שינה מגב אל גב היא לרוב סימן לזיקה, כך שאם הכלב שלך שוכב עם גבו אליך או לחיית מחמד אחרת בביתך, זה בדרך כלל אינדיקציה לכך שיש לו תחושת חום ואמון כלפיך או כלפי שאר בעלי החיים בבית.

איך אתה יכול לעזור לכלבך לקבל שינה טובה יותר?
רוב בעלי הכלבים רוצים לעשות כל שביכולתם על מנת להבטיח כי הגור שלהם בטוח, שמח ובריא. השגת שינה איכותית בכל יום יכולה להיות מרכיב מרכזי בכך וישנן כמה אסטרטגיות שתוכלו לנקוט בהן בכדי לעזור לכלבכם לקבל שינה טובה יותר :
• פיתוח שגרה: כפי שציינו קודם כלבים נהנים משגרה רגילה. זה לא אומר שאתה צריך להיות באותו לוח זמנים מדויק בכל יום, אבל בכל הזדמנות אפשרית, נסה לקבל המשכיות מבחינת פעילויות מסוימות (טיולים, משחק, אכילה, שינה) בכל יום.

• תנו להם לשחק ולשחרר אנרגיה: התעמלות ופעילות יכולים לקדם את הבריאות הכללית של הכלב שלכם וגם יכולים לתרום להרגלי שינה טובים יותר. יש צורך במינימום של 30 דקות של פעילות גופנית לכל הגזעים, אך כלבים פעילים יותר עשויים להזדקק להרבה, הרבה יותר. משחק ופעילות יכולים לכלול גם גירוי שכלי לכלבך ולא רק מאמץ גופני.

• הזנה נאותה: וודא כי הכלב שלך אוכל תזונה מאוזנת ומקבל את כל החומרים המזינים הדרושים להם - אם יש לכם שאלות לגבי המזון האופטימלי לכלבך, אנא צור קשר עם המרפאה הווטרינרית בה הוא מטופל.

• צרו חלל שינה מזמין: בדיוק כמו שאתם רוצים מזרון נוח, הכלב שלכם יכול לקבל שינה טובה יותר עם מיטת כלבים מפנקת ואיזור בטוח לישון בו.

• הגיעו לבדיקות שגרתיות אצל הווטרינר: גם אם הכל נראה טוב, אל תדלגו על הבדיקות הרגילות אצל הווטרינר - בדיקות אלו יכולות לסייע באיתור בעיות לפני שהן מתפרצות ולתת לך הזדמנות לשאול שאלות כיצד לתמוך בצורה הטובה ביותר בבריאות של הכלב שלך.

 

 

     למידע נוסף ניתן ליצור איתנו קשר
     בברכה, מרכז וטרינרי רמת השרון.
                 03-5403368