שיטות טיפול בפחדים אצל כלבים
03-5403368

מידע

כתבות

שיטות טיפול בפחדים אצל כלבים

מאת: אראל רגב, אסיסטנט ומאלף מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה

 

הקהיה שיטתית- דה סנסיטיזציה:


הגדרה:


הקהיה שיטתית (Systematic desensitization) - שיטת טיפול התנהגותי, משמשת גם כחלק מטיפול פסיכולוגי, נקראת גם טיפול בחשיפה הדרגתית. הטכניקה עוזרת בין היתר בפוביות ובהפרעות חרדה, באמצעות שילוב של הרפיה, חשיפה הדרגתית ויצירת התניה הפוכה. השיטה פותחה על ידי הפסיכיאטר הדרום-אפריקאי ג'וזף וולף (Joseph Wolpe).


יכול להיות וכבר שמעתם בעבר על תהליך טיפול זה. אך גם בעבודה עם כלבים חששנים, תוקפניים, חרדתיים, לעיתים יהיה צורך בשילוב תהליך זה בכדי ליצור התניה הפוכה מהקיימת.
בתחילתו של התהליך, קודם כל נבין שהתגובות המגיעות מהכלב נובעות מרגש מסויים, למשל פחד, או היסטוריה לא טובה של הכלב אל מול אותו גורם (יכול להיות כלב אחר, אדם ועוד) ובמהלך העבודה עלינו להתחיל ולצמצם אפשרויות לטריגר ככל שניתן. 


לעיתים, הטריגר הגורם להתנהגות לא חייב להיות מוכלל לכלל הכלבים, אלא יכול להיות עבור כלבים ספציפיים. קטנים, גדולים, או אפילו גזעים מסויימים. ולכן, בכדי לא להאריך את התהליך, להתיש את הכלב וכמובן לא לתסכל אותו, יש את הצורך בצמצום האפשרויות ככל שניתן. כמובן שניתן ליצור הכללה, ולעבוד הרבה יותר קשה אל מול כל גורם שהוא, אך אם בחרתם כבר להביא איש מקצוע, שיעזור לכם בסיטואציה- כנראה ואתם לקראת ייאוש, ורצוי שזה יהיה כמה שיותר ממוקד.


בתהליך זה, נחשוף את הכלב באופן הדרגתי לגירוי אליו הוא מגיב- למשל כלב. חשוב מאוד לשמור על עבודה מתחת לסף של הכלב, בכדי שנוכל לחזק (בכדי ליצור התניה הפוכה) ובכדי שתהיה לנו שליטה בסיטואציה.


סף העבודה עם הכלב נקבע לרוב ע"פ שפת הגוף שלו. כלב שנעבור את הסף שלו, או שהגירוי עבר את הסף מבחינתו, יגיב בנביחות, גרגורים, סמירת שיער ועוד (סימנים מגדילי מרחק בשפת הכלבים). כמובן שאופן הסימנים אותם הכלב יראה ואילו יבחר להראות - תלוי כלב, ויש כאלה שידלגו על סימנים ויש כאלה שלא.

 

וכמובן, אם מדובר בהיסטוריה רעה- התגובה תהיה ע"פ התוצאה שהכלב זוכר. ככל שהתוצאה עבורו הייתה רעה, כך הסיכוי שיגיב באגרסיביות ותוקפנות הוא גבוהה יותר. בעיקר על רצועה. מומלץ מאוד לא להיעזר בקולרי חנק למיניהם, דוקרנים, רטט או חשמל. אביזרים אלה הינם אברסיביים ועלולים להחמיר את הבעיה עוד יותר. ויתר מכך, יכולים אפילו לפתח לנו בעיות כגון ריאקטיביות ותוקפנות בעבודה לא מדויקת ונכונה עוד לפני שהופיעו סימנים.


תהליך זה הינו מאוד נפוץ בקרב מאלפי כלבים וכלי נהדר לעבודה למטרת שינוי רגש- התניית נגד, התניה הפוכה.


מאחר ויש לנו את הצורך לעבוד מתחת לסף, חשוב שנבחר מקום ניטרלי עבור הכלב איתו מבצעים את העבודה. כלומר, לא נתחיל בעבודה בבית, בחצר של הבית, או בכל מקום אותו הכלב מכיר כטריטוריה שלו.


בתהליך זה יש צורך בשיתוף פעולה של עוד אדם אחד לפחות וכמובן עוד כלב. חשוב מאוד שהכלב בו אנו נעזרים, לא מגיב באותה צורה לכלבים אחרים ורצוי שיהיה כמה שיותר "אדיש" לסיטואציה המתרחשת וכמובן בעל תקשורת כלבית טובה, (סימני הרגעה למשל).


חשוב מאוד לשלב מאלף כלבים מקצועי בתהליך הלמידה מאחר וישנם דגשים חשובים מאוד וצורך בדיוק רב בעבודה. כמו כן, כל מקרה לגופו, ולעיתים יהיה צורך בתהליך עבודה שונה בכדי להתגבר על הבעיה.